Z majówki, która chwilami była zimówką (ze względu na temperaturę), przywiozłem przykład dalece posuniętego brandingu. Nazwa ulicy nazwą firmy w jednym z polskich miast. Konkretnie chodzi o LG Electronics w Mławie. Czy następny krok to nazwy miast będące nazwą koncernów?
Spacerując ulicami Mławy natknąłem się na taką tablicę ogłoszeniową. Zaskoczyła mnie nazwa ulicy, czyli LG.
Koniecznie chciałem znaleźć tabliczkę z taką nazwą ulicy i rzeczywiście udało się — klasyczna niebieska tabliczka, szkoda, że nie tylko „LG”, wyglądałoby bardziej efektownie (widział ktoś 2-literowe nazwy ulic w Polsce?).
Miasto zyskało wiele dzięki inwestycji LG, widać to na każdym kroku (życie i ruch w interesach widać w mieście). Ale czy nazwa ulicy to nie przesada? I nie chodzi tu mi to o samo „czy tak wypada”, ale czy jest to korzystne z punktu widzenia marketingu — umieszczanie swojego brandu wszędzie tam, gdzie tylko jest to możliwe. Opinie proszę pozostawiać w komentarzach.
Marka (ang. brand) — to nazwa, termin, symbol, wzór lub ich kombinacja, stworzona celem identyfikacji dóbr lub usług sprzedawcy lub ich grupy i wyróżnienia spośród konkurencji (Kotler).
Czym jest branding?
Branding to proces wpływania na percepcję wizerunku produktu lub usługi w umyśle konsumenta (Wiktionary)
Być może Cię zainteresuje: Reklama w wyszukiwarkach a budowanie świadomości marki
Przypominamy, że wielkimi krokami zbliża się konferencja I ♥ Marketing & Technology, która odbędzie się już 22–24 października 2024 roku oraz organizowane przez nas 33 szkolenia z zakresu marketingu.
Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco, zamów prenumeratę magazynu sprawny.marketing!
W USA by przypadek jakieś małej miejscowości, w której duża firma dokonała wielkich inwestycji, ponad 90 procent mieszkańców pracowało w zakłądach tej firmy. Aż firma wpadła na pomysl zrobienia z tej miejscowosci „miasta turystycznego firmy”, przeliczyli możliwe zyski i straty i postawili wladzom miasta ultimatum: albo zmiana wszystkich nazw ulic na zwiazane z produktami tej firmy (zdaje sie byly to rozne slodycze) albo firma przenosi sie do innej miejscowosci. Zeby bylo weselej firma poszla dalej i zazadala przebudowy niektorych budynkow w miescie (w tym ratusza (!), absurd kompletny) na ksztalty przypominajace niektore opakowania uzywane rpzez firme. Zdaje sie w „No Logo” coś o tym było. Wladze sie w koncu ugiely, a firma zrobila sobie swego rodzaju wesole miastoczko, do ktorego dzieciaki przyjezdzaja w ramach szkolnych wycieczek.
Finansowo lokalnym wladzom sie oplacalo (firmie tez), ale przegiecie do kwadratu.
To chyba jakaś zorganizowana polityka, bo pod Wrocławiem (tam gdzie zwalniają pracowników) też sobie zafundowali nazwę:
Tablica:
A sama droga wygląda tak (fabryka jest po lewej, za płotem):
Fotki ze stycznia, jak spadł śnieg na 2-3 dni ;)
Bardzo dobrze, taka nazwa w niczym nie przeszkadza.
Pytanie tylko, czy gdy ktoś inny dostanie adres na tej samej ulicy (w szczególności inna firma zbuduje tam siedzibę) to używanie przez nią własnego adresu nie będzie naruszeniem znaku towarowego?
PS. W Jankach pod Warszawą od kilkunastu lat IKEA ma adres Plac Szwedzki 1.
W Japonii jest miejscowość Toyota , która pierwotnie nazywała się zupełnie inaczej , ale w roku 1956 zmieniono jej nazwę , ze względu na to jak to miasto uzależniło się od tej firmy. Stoi tam oczywiście główna fabrka Toyoty.
Coś Ty robił w moim rodzinnym LG Town? :>
A na poważnie to Mława sporo zawdzięcza LG, z tym, że to baaardzo uzależniający związek.
U nas w Szczecinie, parę metrów od mojego domu, salon Citroena jest na ulicy imienia Andre Citroena. Branding na maxa.
We wrocławiu mamy ulicę „Dwa światy” co ewidentnie nawiązuje do pewnego programu telewizyjnego, a osobiście widziałem w szklarskiej porębie „Skwer Polskiego Radia” lub „Skwer Radiowej Trójki”
Natomiast z zagranicznych to słyszałem iż pewien koncern medialny (bodajż najwiekszy amerykanski dostawca tv satelitarnej) zaoferowal po bardzo obniżonej cenie swoje uslugi mieszkancom pewnego miasta pod warunkiem ze zmienia nazwe tego miasta (co się stało)
Centrala firmy ubezpieczeniowej Hestia mieści sie przy ulicy Hestii 1. Podobno, gdy Hestia stawiała swój budynek mieli do wyboru – albo przedłużyć istniejącą ulicę i dostać następny numerek, albo zrobić odnogę i nazwać jak chcą. Zrobili jak widać :)
Z LG i Ikeą i pewno całą resztą było/jest tak samo.
To akurat nie jest nic nadzwyczajnego. W USA na przykład siedziba główna Microsoftu mieści się w Redmond przy One Microsoft Way. A w Atlantic City kasyno „Borgata” jest przy One Borgata Way (przy okazji „One Borgata Way” to też hasło reklamowe kasyna;).
nie ma sie czemu dziwic… adres kompani piwowarskiej jest bodajze na browarnej. Stary zwyczaj i nie ma tu sensacji :)
A np. taka nazwa jak Tymbark chyba już wszystkim kojarzy się wyłącznie z sokami, a nie z miejscowością. Tak samo jest z firmą Koło. Jest też firma Barlinek, która robi deski podłogowe. I pewnie jeszcze wiele taich przykładów da się znaleźć…
ale kolo, barlinek i tymbark to przyklad w druga strone – firma wziela nazwe od nazwy miejscowosci.
W Warszawie główny gmach mercedesa (daimler-chrysler) mieści się przy ulicy Gottlieba Daimlera 1 :P
W Sławie, małym miasteczku w woj. lubuskim jest pan, który nazywa się Topolan. Założył firmę Certop. To było dobrych kilkanaście lat temu. Mimo, że na jego ulicy nie rośnie żadna topola, ta nazywa się ul. Topolowa.
Nie podoba mi się ingerowanie przedsiębiorstw w tą sferę życia i zawłaszczanie przestrzeni publicznej.
z tego co wiem istnieje przepis mówiący o tym że jeśli prowadzisz ulice na swojej posesji to możesz ją nazwać jak chcesz zachowując dobre przyjęte obyczaje ;) (przykład mercedesa w warszawie czy LG to takie właśnie małe\ uliczki na terenie posesji )
Witajcie :)
W Sopocie, przy ulicy Platanowej 2 mieści się firma… Platan (producent central telefonicznych). :)
W Gliwicach przy fabryce opla jest ulica A.Opla
Krotoszyn – ul. Mahle, firma Mahle…
Chyba dość popularne to się staje ;-o
A moim zdaniem to zwykła bieda doprowadza do takich sytuacji. To pewnego rodzaju „prostytucja”, żeby nie powiedzieć słowa na k… (stwo). Ludziom od tej biedy już się w d… poprzewracało. I tyle.
W centrum Lodynu, jedna ze stacji metra nazywa sie Vauxhall. A tak wlasnie naywaja sie Ople produkowane na rynek brytyjski, bo zdaje sie ze ta firma zasponsorowala ta stacje.
Żywiec, warka, dojlidy,
hej witam wszystkich. marketing terytorialny mnie coraz bardziej kręci. Jak myślicie, jak najlepiej wypromować miasto. w naszym kraju nic się nie dzieje – niestety
A w Kostrzyniu nad Odrą? Firma „Teleskop” właściciel z Belgii ulica…no zgadnijcie. Belgijska. To absurd!
w gostyniu jest sklep chinczyka
i sprzedają tam chinczyki
bo to sklep chinczyka
W Polsce był kiedyś Stalinogród, w Niemczech Karl-Marx-Stadt. Kto dziś pamięta o tym, że to dawne nazwy Katowic i Cottbus (chyba?). To był dopiero marketing terytorialny.
Znana w Poznaniu japońska fabryka Bridgestone mieści się przy ulicy… Bałtyckiej. Nie każdy zmienia nazwę ulicy, bo silny po prostu nie musi. ;)
thplGARTQXvCsi