RSS to skrót, który rozwijany jest formalnie jako RDF Site Summary lub mniej formalnie Really Simple Syndication, czyli naprawdę prosta dystrybucja. Dzięki RSS serwisy internetowego, które często aktualizują treść, publikują ją w łatwy sposób, informując o tym użytkowników. RSS swoją popularność zawdzięcza głównie eksplozji blogów, w których to RSS stał się istotnym kanałem dystrybucji treści.

Co to jest RSS 2.0?

RSS w wersji 2.0. to w tej chwili najpopularniejszy standard tzw. web feed, czyli formatu danych służącego do informowania i dostarczania treści do użytkownika.

A czy nie wystarczy po prostu wejść na serwis i sprawdzić co się na nim znajduje?

Tak, wystarczy, ale niekoniecznie jest to wygodne. Dzisiejszy internet charakteryzuje się rozproszeniem źródeł informacji z jakich korzystamy. To już nie jest jeden czy dwa portale, ale dziesiątki wąskotematycznych blogów czy niszowych serwisów. Wchodzenie codziennie na dziesiątki serwisów i sprawdzanie co nowego zostało napisane, nie jest wygodne.

RSS umożliwia agregację treści z wielu źródeł w jednym miejscu. Z jednego miejsca mamy możliwość sprawdzania, co nowego zostało opublikowane w ulubionych przez nas serwisach czy blogach. To jedno miejsce, to czytnik jaki wybieramy do obsługi RSS, zwany również agregatorem.

Właściciele serwisów decydują, ile treści ma się znajdować w kanale RSS. Mogą to być tylko nagłówki i wprowadzenia, niektórzy decydują się na publikowanie całych artykułów lub większych fragmentów. W pierwszym przypadku jeżeli coś nas zainteresuje, to przechodzimy po kliknięciu na stronę serwisu, w drugim całą treść możemy przeczytać bez opuszczania czytnika.

Poniżej przykład dla czytnika Google Reader. Po lewej stronie znajduje się lista subskrybowanych kanałów RSS, uszeregowanych w folderach tematycznych. Po stronie prawej, dla wybranego kanału lub wybranego folderu, widzimy listę najnowszych artykułów (nagłówki i wprowadzenie).

google-reader.gif

Dodając kanał RSS danego bloga czy serwisu do czytnika, subskrybujemy treści. Można by to porównać do abonamentu. RSS jest znacznie wygodniejszy od popularnych newsletterów wysyłanych na email — nie powoduje problemu nadmiaru emaili w skrzynce. Czytnik RSS ściąga dla nas najnowsze informacje wtedy, kiedy akurat mamy czas i ochotę na ich czytanie.

Czego potrzebuję do korzystania z RSS

klasyczna ikonka kanału RSS
Po pierwsze, interesujący serwis musi publikować swój kanał RSS. Jeżeli widzimy gdzieś ikonkę, przypominającą którąś z tych u góry, oznacza to, że kanał w serwisie jest dostępny.
Po drugie potrzebujemy czytnika. Bez niego klikając w ikonkę najczęściej zobaczymy mało zrozumiały kod XML.

Rozróżniamy dwa rodzaje czytników: aplikacje online i lokalne programy. Te pierwsze to specjalne serwisy internetowe, które służą do agregacji treści. Najpopularniejszym czytnikiem online jest Google Reader. Na stronie agregujemy dowolne kanały RSS, możemy je porządkować w tematycznych zakładkach i mamy do nich dostęp bez względu na komputer czy urządzenie (np. telefon komórkowy) z jakiego korzystamy.

Możemy również korzystać z lokalnych programów — czytników, które instalujemy na komputerze. Przykłady czytników:

  • FeedReader
  • CafeNews – polskie rozwiązanie
  • Sage – rozszerzenie do przeglądarki FireFox
  • Przeglądarka Opera zawiera wbudowany moduł to obsługi RSS

Jakie korzyści daje mi używanie RSS?

  • oszczędność czasu
  • wszystkie interesujące aktualność w jednym miejscy
  • panowanie nad wieloma źródłami informacji
  • prostota i wygoda
  • korzystanie z niektórych czytników RSS, takich jak Google Reader, ułatwia korzystanie z interesujących nas treści w telefonach komórkowych czy innych przenośnych urządzeniach

Poniżej film wyjaśniający ideę RSS (w języku angielskim):

[youtube]http://youtube.com/watch?v=0klgLsSxGsU[/youtube]

Polecane linki o RSS