Zapraszamy na 23 szkoleń z e-marketingu i konferencję I ♥ Marketing oraz zakupu magazynu

19 Szkoleń i I ♥ Marketing oraz zakupu magazynu

Ecosia – ekologiczna wyszukiwarka

Ecosia to przyjazna środowisku wyszukiwarka oparta na silniku Yahoo/Bing i wspierana przez World Wide Fund For Nature (WWF). Zasada działania jest oparta na klasycznej wyszukiwarce, jednak inaczej od pozostałych, Ecosia przekazuje co najmniej 80% przychodów z linków sponsorowanych na ochronę lasów deszczowych.

Użytkownicy Ecosii korzystając z niej, mogą za każdym wyszukiwaniem ocalić ok. 2 metrów kwadratowych lasu deszczowego, bez ponoszenia żadnych opłat. Ecosia jest  zasilana zieloną energią, także serwery na których pracuje nie wytwarzają CO2.

Yahoo/Bing nie tylko dostarczają naturalnych wyników wyszukiwania, ale także wyposażyli Ecosię w linki sponsorowane, które generują przychód. Linki sponsorowane w Ecosii osiągają średni CTR na poziomie 2%, co daje szacowany, średni przychód 0,13 eurocentów na jedno wyszukiwanie. Co najmniej 80% z tej kwoty jest przekazywane do WWF. Dzięki tym funduszom, średnio można ocalić ok. 2 metrów kwadratowych lasu.

Wideo umieszczone w części objaśniającej działanie Ecosii wyjaśnia, że największe wyszukiwarki (w domyśle Google), pożerają wiele energii i zarabiają mnóstwo pieniędzy na linkach sponsorowanych, a te pieniądze trafiają do kieszeni ich właścicieli. Ecosia chce się swoimi przychodami dzielić, przekazując je na dobry cel. Trzeba jednak podkreślić, że sama Ecosia nie bierze udziału w programie ochrony lasów deszczowych, tylko przekazuje fundusze na ten program prowadzony przez WWF. Obecnie prowadzony program przez WWF jest zlokalizowany w Parku Narodowym Juruena w brazylijskim obszarze Amazonki. Pamiętajmy też, że samo ratowanie lasów deszczowych jest dużo bardziej skomplikowane niż siedzenie przed komputerem i klikanie w przycisk „search”.

Wyszukiwarka, która wykorzystuje mechanizmy dostarczane przez Yahoo/Binga, także graficznie jest zbliżona do niego, posiada tapetę na której znajduje się las deszczowy.

Ecosia - Interfejs

Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że Google przechowuje o użytkownikach dane przez “wieczność” aby tworzyć na ich podstawie profile i mapy zachowań. Ecosia, w przeciwieństwie do Google, inaczej dba o prywatność swoich użytkowników. Kasuje ona w ciągu 48 godzin wszystkie dane związane z wyszukiwaniem aby chronić naszą prywatność. Te 48 godzin jest potrzebne aby odfiltrować błędne i nieuczciwe kliki w reklamy, które mogłyby być źródłem niepotrzebnych kosztów.

Zgodnie ze statystyką, jaka jest udostępniona na jej stronie użytkownicy wykonali z jej pomocą do tej pory 97,568,691 wyszukiwań, co pozwoliło na przekazanie dla WWF kwoty równej 120,239 EUR. Powinno to wystarczyć na uratowanie 192,425,209 m² lasu.

Najbardziej aktywni w korzystaniu z Ecosii są Niemcy (tam też jest siedziba wyszukiwarki), Szwajcarzy i Francuzi. Aktywność Polaków jest jak na razie bardzo niska i wynosi ok. 200 użytkowników. Może uda nam się zmienić, bo wyszukiwarka obsługuje język polski, moda na ekologię jeszcze nie przeminęła, a czytelników Sprawnego Marketingu z pewnością jest kilka razy więcej.

sprawnymarketing

Powyższy tekst zawiera prywatne poglądy Autora. Niekoniecznie muszą odzwierciedlać one poglądy Redakcji.

Artur Strzelecki

Niezależny specjalista SEM, który cały swój czas poświęca na upowszechnianie wiedzy o marketingu w wyszukiwarkach internetowych. W wolnych chwilach doradza dużym i małym klientom. Opracował autorski program szkolenia z pozycjonowania.


  • Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

    Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

    Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

    Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *