Branding w wyszukiwarka – coraz mniej kontroli nad własną marką

Duże korporacje ze znanymi brandami często ignorują SEM w swoich strategiach budowania wizerunku marki (ignorują podobnie jak wiele innych rzeczy, o czym trafnie napisał Dominik Kaznowski). A pamiętajmy — w internecie mamy coraz mniej kontroli nad własną marką. Nieprzekonani — niech zerkną na poniższy zrzut ekranu i przeczytają dalej o zmianie Google w zakresie Trademark Policy w UK i Irlandii.

evo-tm.jpg

Źródło: John Battelle. Na czerwona zostały zaznaczone te miejsca, nad którymi firma ma bezpośrednią kontrolę.

Biorąc pod uwagę, że po kampaniach wizerunkowych w tradycyjnych mediach natychmiast wzrasta ilość zapytań o markę w wyszukiwarce, ogromnym błędem jest nieuwzględnienie wyszukiwarek w działaniach budowania wizerunku marki.

Do tego news z ostatnich dni — Google zmienił politykę w zakresie Trademark Policy w Wielkiej Brytanii. O co chodzi w tej zmianie? W skrócie — można używać obcych marek w grupach słów kluczowych (nie w tekstach linków!), gdyż na Wyspach nie będą rozpatrywane zastrzeżenia właścicieli marek (w USA to jest standard. W Polsce firmy często reklamują się dla marek konkurencji — np. Dialog, ale można na to reagować).

Czy takich zmian można się spodziewać w Polsce? Trudno powiedzieć. W każdym bądź razie w UK będzie coraz trudniej chronić swoją własną markę.

Budowanie wizerunku marki w wyszukiwarkach — działania

Jak się przygotować? Już dwa lata temu pisaliśmy w kontekście SEO o konieczności dbania o markę w wynikach organicznych wyszukiwarek. Teraz należy również do tego dołożyć wyniki płatne. Kiedy używać linków sponsorowanych do reklamy dla słów z własną marką — ciekawie rozstrzyga PPCBlog — Understanding When To Bid On Your Own Brand.

O czym jeszcze możemy zrobić? Budować i promować niezależnie:

 • blogi korporacyjne
 • własne fora dyskusyjne
 • strony z opiniami
 • strony i blogi produktowe
 • oddzielne strony dla relacji z inwestorami
 • własne filmy na YouTube
 • … i zapełniać nimi wyniki wyszukiwarki. Czyli wracamy do początku artykułu — niezbędne jest świadome wykorzystanie narzędzi SEM.

Polecam do lektury, szczególnie osobom odpowiedzialnym za marketing wizerunkowy dużych brandów:

PS. Przykład z Lancerem specjalnie dla Bartka ;)

Tomasz Frontczak

Założyciel serwisu SprawnyMarketing.pl i autor bestsellera Marketing internetowy w wyszukiwarkach (6000 sprzedanych egzemplarzy), pierwszej na polskim rynku pozycji omawiającej kompleksowo zagadnienia SEM/SEO/PPC. Współwłaściciel konsultingowej MaxROY.com. Jeden z 3 pierwszych w Polsce certyfikowanych trenerów Google AdWords. Od 2014 roku zaangażowany w startup DietLabs, gdzie jest szefem działu marketingu i współzałożycielem. Interesuje się wpływem mechanizmów marketingu internetowego na zwinność przedsiębiorstwa. Każdego dnia zaangażowany w projekt o bardzo długim horyzoncie czasowym: “Tata Igi i Sary". Twitter


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Bartek Berlinski

   Do Tomasz K.

   IMHO (Bez urazy) Gdybyś pracował dla dużej firmy albo z nią współpracował wiedziałbyś jaki potencjał ma branding w wyszukiwarkach…

   Ps.
   Dziękuję za PS :)

  • Rafał Szymański

   Zgadzam się z Bartkiem. Problemem z naprawdę dużymi firmami jest fakt, że mają długą drogę decyzyjną co powoduje, że w efekcie opóźnienie na nowych polach działań jak Internet. Sam pracuję w takiej firmie i proces wdrożenia kampanii SEM trwał ok 2 lata. W tym czasie inne (mniejsze) firmy mają swobodne pole do działania. Na szczęście to się zmienia, ale znowu: powoli…

  • Tomasz K

   Oczywiście, macie rację.
   Napisałem, iż artykuł dobry, lecz razi mnie w pewnym stopniu jego wymowa. Może to tylko moje odczucie, ale mam odruch patrzenia wielowątkowego na temat i często wyczuwam dodatkowe niepotrzebne emocje w niektórych wpisach.
   Może także napisałem to zbyt impulsywanie, jednak takie było moje pierwsze wrażenie i musiałem się nim podzielić :)

   Pozdrawiam i przepraszam jeśli się myliłem.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *