Wizerunek firmy w Internecie

10 skutecznych metod budowania wizerunku firmy w Internecie

Jakiś czas temu, gdy wracałem z wyjątkowo udanego szkolenia, odebrałem telefon od znajomego konsultanta biznesowego, który właśnie montował zespół do wykonania projektu konsultingowego dla pewnej rodzinnej firmy. Powodem, dla którego zostałem włączony do współpracy jako konsultant ds. marketingu przy powyższym projekcie, były: spadające obroty firmy oraz niska marża sprzedawanych produktów.

Gdy znajomy konsultant zapraszał mnie do współpracy, podał mi nazwę strony internetowej klienta. Gdyby nie jego silna rekomendacja, że ludzie ci są otwarci i gotowi do wprowadzenia zmian, a biznes ma silne podstawy, to pewnie nigdy bym w to nie uwierzył. Ich komunikacja marketingowa w internecie mówiła coś zupełnie innego. 

Dziwię się, jak często właściciele firm zapominają o tym, że w ogóle mają stronę internetową. A już szczególnie dziwi mnie fakt, że nie traktują jej jako narzędzia do budowania wizerunku firmy i generowania leadów oraz sprzedaży.

Firma rodzinna, o której mowa, działa już ponad dwadzieścia lat i w tym czasie wypracowała bardzo duży dorobek, a mimo to, jadąc do nich na projekt szkoleniowy, nie wiedziałem, co mnie czeka – z kim będę pracował i czego się mogę spodziewać. Można śmiało założyć, że taki sam problem z oceną potencjału biznesowego mogą mieć ich potencjalni klienci.

Jeśli nie chcesz budzić wątpliwości co do tego, jaką jesteś firmą lub jakie oferujesz możliwości, warto wziąć pod uwagę te oto dziesięć porad:

1.Komunikacja marketingowa w Internecie nie może się ograniczać tylko do wrzucenia danych kontaktowych tworzących „stronkę wizytówkową”.

W dzisiejszych czasach to zdecydowanie za mało. Klienci poszukujący partnerów do współpracy oczekują zapewnienia, że firma jest wiarygodna oraz zarządzana na odpowiednim poziomie. Zanim zdecydują się na kontakt, chcą wiedzieć z kim mają do czynienia.

2. Aby Twój wizerunek w sieci był bardzo mocny, przygotuj autorski materiał wizualny, który będzie przedstawiał twoją firmę i twój zespół w odpowiednim świetle.

Zdjęcia stockowe są dobre, często świetnej jakości, ale bardzo rzadko mają coś wspólnego z tobą. Jeśli chcesz naprawdę się wyróżnić, pokaż swoją firmę i pracujący tam zespół ludzi. Wszyscy mają już dosyć tych samych zdjęć przewijających się w Internecie.

3. Im lepiej strona firmowa jest przygotowana wizerunkowo pod kątem budowania wiarygodności i zaufania, tym łatwiej generować leady.

Ważne jest, aby wiedzieć również, że myślenie o jakiejkolwiek skutecznej reklamie w Internecie wykorzystującej dzisiejsze możliwości docierania do klientów nie ma najmniejszego sensu, jeśli twoje CTA prowadzą na nieprzygotowany grunt. Bounce rate takiej kampanii będzie zawsze wysoki.

4. Przeciętny użytkownik internetu potrzebuje tylko dziesięciu sekund, aby uznać, że odwiedzana strona internetowa jest tym czego szuka.

Precyzyjnie sprawę ujmując: tylko 10 sekund wystarczy, żeby stwierdzić czy znalazł dostawcę, który spełnia jego kryteria bazowe lub opuścić witrynę.

W tym celu warto na sliderze powitać go taglinem, który w błyskawiczny sposób wskaże, czym zajmuje się twoja firma. Zbyt często trafiam na strony internetowe biznesów, których specjalizacji nie jestem w stanie określić.

5. Komunikacja marketingowa twojej firmy powinna być tak zaprojektowana, aby tworzyła spójny ekosystem, w ramach którego prezentujesz tą samą jakość.

Nie pozwól, aby istniał rozdźwięk pomiędzy tym, co prezentujesz cyfrowo, a tym, jak to wygląda analogowo.

Mam na myśli to, że bardzo często się zdarza, że firmy pozwalają sobie na produkowanie wydruków, które wykorzystują, np. do oklejania floty samochodowej lub obiektów usługowych w innych odcieniach kolorów od tych, które są określone w identyfikacji wizualnej firmy (jeśli mają identyfikację wizualną, bo większość nawet jej nie posiada).

Przez takie podejście zbyt często widzę np. kolor zielony w projekcie graficznym – z założenia świeży i energetyzujący – który na wydruku i ozdobionym nim budynku wygląda jak tzw. zgniła zieleń. Niby zielony cały czas, ale różnica w postrzeganiu ogromna.

6. Wizerunek twojej firmy w internecie zależy również w ogromnym stopniu od poziomu treści wizualnej, w szczególności od grafik, zdjęć oraz filmów.

Im lepszej jakości, tym subtelniej i skuteczniej będziesz wpływać na swoich odbiorców. Częstym błędem jest skupianie się wyłącznie na warstwie słownej, zapominając o tym, jak ogromne znaczenie ma kontekst, w którym zostają owe słowa osadzone. Im lepiej strona www wypada pod względem wizualnym, tym lepiej odbierane są słowa opisujące usługi i produkty. Można powiedzieć, że grafiki, zdjęcia i inne obrazy stanowią ramę, w której prezentujemy naszą ofertę.

7. Wizerunek w Internecie budują również reklamy, które publikujesz w sieci.

Od ich poziomu zależy bezpośrednio czy klient dokona zakupu. Warto pamiętać, że istnieją sprawdzone modele do kreacji treści reklamowej, np. model AIDA. Wystarczy, że będziesz go konsekwentnie stosować, aby znacząco zwiększyć efektywność reklamową.

W przypadku reklam należy pamiętać, że nie mają to być wyłącznie treści stricte sprzedażowe. Dobra kampania reklamowa realizuje również cel wizerunkowy. W końcu dobra reklama, to reklama, która nie tylko zwiększy poziom sprzedaży, ale sprawi również, że firma będzie cieszyć się lepszą renomą.

8. Kreując wizerunek w Internecie, firma powinna określić, jak chce być postrzegana.

Czy ma to być nowoczesne i dynamiczne przedsiębiorstwo działające na dużą skalę, czy może mała i sympatyczna firma, która dba o relacje z klientami niemal na poziomie rodzinnym?

Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ znacznie łatwiej jest przekonać do współpracy klienta, jeśli ten widzi w oferującej produkty firmie wartości oraz kulturę organizacyjną, która najbardziej mu odpowiada. Duże firmy chcą mieć poczucie bezpieczeństwa, jakie może im zapewnić tylko organizacja posiadająca odpowiednio duże zasoby. Innymi słowy, jeśli chcesz sprzedawać dużym graczom, sam musisz wyglądać na dużego gracza. Jeśli twoim klientem są mali odbiorcy, to w komunikacji z nimi postaw na wzajemność oraz na indywidualne podejście do obsługi klienta. Mały klient chce mieć poczucie, że będzie dla Ciebie ważny.

9. Komunikując w Internecie, warto wykorzystywać całą paletę dostępnych narzędzi, które stanowią uzupełnienie prezentacji wizerunkowej twojego biznesu.

Mam tu na myśli media społecznościowe, które mogą w doskonały sposób służyć również jako platforma do budowania zaufania dla marki oraz stanowić kolejne punkty styku marki z klientami. Spójna kreacja graficzna na portalach społecznościowych z wizerunkiem, który prezentujesz na stronie www, może być wykorzystana jako bardzo efektywne działanie brandingowe.

10. Każdy wizerunek działa silniej, jeśli od czasu do czasu jest odświeżany.

Jeśli twoja firma powstała w latach 90. lub tuż po roku 2000, to wiedz, że najwyższa pora na przyjrzenie się identyfikacji wizualnej firmy, w szczególności jej logotypowi. Dlaczego? Bowiem trendy się zmieniły, design jest dziś inny i warto do tego nowego stylu podciągnąć swój firmowy branding. Nowe pokolenia wchodzą na rynek z nową wrażliwością i wyższymi oczekiwaniami dotyczącymi standardów wizualnych.

Świetnym przykładem bardzo udanego rebrandingu jest PKN Orlen (dawniej CPN). Dawniej synonim obciachu, dziś gwarant jakości paliw oraz znakomitej obsługi.

Podsumowując:

 • Dobrze zaprojektowany wizerunek firmy w Internecie zapewnia firmom przewagę w postaci szybszego budowania zaufania dla marki i oferowanych przez nią produktów i usług.
 • Nic nie jest wieczne. Wizerunek powinien być systematycznie odświeżany. W praktyce jeśli stworzyłeś logo w latach 90. lub na początku nowego wieku, to znaczy, że na pewno warto przejść reloging lub nawet rebranding.
 • Kluczem do budowy wizerunku jest spójność komunikacji marketingowej na wszystkich płaszczyznach. Projektuj komunikację tak, aby wszystkie punkty styku marki z klientami działały spójnie z jej głównymi celami.
 • Profesjonalnie zaprojektowany wizerunek firmy to bardzo wydajne narzędzie do generowania leadów i sprzedaży. Oszczędności na tym polu zmniejszą liczbę potencjalnych klientów składających zamówienia.
 • Nie można być drogą firmą, wyglądając równocześnie na biedną.
 • Słaby wizerunek firmy to niższe marże.
 • Najbardziej rentowne firmy to nie te, które są najtańsze, tylko te, które są najlepiej postrzegane przez klientów (Apple, Mercedes, BMW, etc.).

 

728X90_jak_zbudowac_silna_marke_wlasnej_firmy

Powyższy tekst zawiera prywatne poglądy Autora. Niekoniecznie muszą odzwierciedlać one poglądy Redakcji.

Avatar

Mariusz Łodyga

Mariusz Łodyga to praktyk marketingu z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży. Posiada praktyczną znajomość public relations oraz technik budowy wizerunku. Jest właścicielem marki Premium Consulting (http://www.premium-consulting.pl), w ramach której zrealizował niemal 200 projektów szkoleniowych i doradczych zarówno dla dużych instytucji publicznych i prywatnych, jak i firm sektora MŚP. O umiejętnościach i kompetencji Mariusza świadczy bogate portfolio klientów obejmujące m.in. UAM, Orange i PKO BP.


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Avatar
   Jerzy Kowalski

   Autor pominął jedną bardzo ważną kwestię, która w mojej opinii jest decydująca jeśli chodzi o budowanie wizerunku firmy w Internecie.
   Mam na myśli wizerunek w wyszukiwarce internetowej na istotne dla marki słowa kluczowe.
   Wystarczy bowiem jedna wysoko pozycjonowana negatywna opinia, aby zniwelować wszystkie zabiegi wizerunkowe o których pisze autor.
   Więcej na ten temat piszę na moim blogu:
   http://internet-image.pl/negatywny-wpis-opinia-w-internecie-o-twojej-firmie-strzez-sie/

  • Avatar
   milush

   Bardzo konkretny, treściwy artykuł. Porady trafiają w 10! Dobra robota. Dodałabym tylko jeszcze punkt o content marketingu.

  • Avatar

   dobrze napisane, sporo szczegółów i na temat który mnie interesuje, chociaż nie mając sam głowy do tworzenia marki w internecie i tworzenia stron internetowych dla mojego sklepu zleciłem to zajęcie Headway’owi ;) efekty bardzo obiecujące.

  • Avatar

   u mnie sytuacja podobna jak u malika, nie mialem glowy do kompleksowego budowania marki w necie, zajęła się tym profesjonalna firma i mialem w pakiecie tez ochrone wizerunku i bieżącą analize wynikow minitoringu mediow

  • Avatar

   Jeżeli ktoś nie zna się na marketingu to najlepiej zlecić coś takiego firmie zewnętrznej. Przeglądając internet czasami wpadam na takie “smaczki” nieudolnego budowania wizerunku. Facebook i strona internetowa to obecnie jest podstawa! Mój brat zakładając firmę na początek sam się w to bawił, jednak jak później się okazało brakowało mu czasu. Powiedziałem mu żeby zainwestował w wynajęcie agencji.

  • Avatar

   Ciekawy artykuł. Przeczytałem, żeby lepiej zrozumieć co robi dla mnie agencja, która zajmuje się marketingiem mojej firmy. Ja tam nie mam ani czasu, ani głowy do promowania mojej firmy, dlatego zleciłem to innej firmie.

  • Avatar

   Osobiście uważam, że jeśli chodzi o pozycjonowanie, to agencja headway z Wrocławia nie ma sobie równych, a ceny są naprawdę bardzo atrakcyjne.

  • Avatar
   Agnieszka

   Pkt. 7. Model AIDA – miał odzwierciedlenie w tradycyjnym marketingu. Obecnie AIDA jest zdezaktualizowana. 60 % zainteresowanych zakupem korzysta z sieci, aby zasięgnąć dodatkowych informacji o produkcie, serwisie, cenie itd. Zabrakło czynnika Internet jako brakującego elementu przed dokonaniem zakupu.

  • Avatar

   Bardzo mnie cieszy, że w tym artykule pojawiło się zdanie dotyczące dobrych fotografii, aczkolwiek uważam, że zbyt mało wyeksponowane :) Często przeglądam strony róznych firm i bardzo często widzę, że materiały fotograficzne są (jeśli w ogóle są) naprawdę słabej jakości. Niektórym firmom łatwiej jest wydać kilka czy kilkanaście tysięcy na caterring czy sztuczne ognie na evencie, ale już żal kilkaset czy kilkanaście stówek na profesjonalną obsługę fotograficzną. Pozdrawiam, Jacek Taran

  • Avatar
   http://netpoint.systems

   Dziś kampania reklamowa w internecie musi być szeroko zakrojona, nie można się ograniczać tylko do Google choć jest to bardzo dobre źródło potencjalnych klientów.

  • Avatar
   Radek Skowron

   Bardzo ciekawy tekst, jak zwykle zresztą na Sprawnym Marketingu. Ważną kwestią samego wizerunku marki jest jego ochrona – możemy to zrobić sami, ale musimy wiedzieć jak. Jeżeli i autorów i czytelników to interesuje to odsyłam do mojego tekstu w tym temacie:

   http://radekskowron.pl/jak-chronic-wizerunek-wlasnej-marki-w-internecie/

   Tekst jest prosty i przyjazny w odbiorze, więc gwarantuję, że się nie zanudzicie :)

  • Avatar
   Kowalstwo Kubala

   sprawny marketing dbanie o małego klienta telefon za telefonem grzecznie ładnie troska a przy wypłacie jęki i niezgoda za drogo nie wiedziałem że to tyle kosztuje

   po kilku latach nauczyłem się szanować swój czas i nadal się uczę nie zważam na dokuczliwe zaczepianie wyjaśniam negocjuje

  • Avatar

   Ja budując wizerunek swojej firmy zainwestowałam również w reklamę magazynie OFFSET, efekt był na prawdę duży. Polecam skorzystać też z takiej opcji.

  • Avatar
   Phula

   Wizerunek w firmie jest bardzo ważny, tutaj http://cluepr.pl/ możecie sobie poczytać szerzej na ten temat. Teraz czasy online, więc nie można zaniedbywać tej kwestii.

  • Avatar
   Karolina

   Ja polecam w tym temacie szkolenia prowadzone przez firmę Aridotacje. Skuteczny marketing w mediach społecznościowych jest podstawą działań rozwijających nowe przedsięwzięcia, wspierających te już istniejące, budujących relacje z klientami i odbiorcami o czym oni doskonale wiedzą.

  • Avatar

   Również miałam okazję być na szkoleniu prowadzonym przez Aridotacje i była to wartościowa wiedza, przekazana w przystępny sposób, jak najbardziej polecam!

  • Avatar
   Kajzerka

   Taka prawda, w dzisiejszych czasach wiedza jest wszędzie, ale nie zawsze ta wartościowa i sprawdzona, więc trzeba polega w miarę możliwości na sprawdzonych źródłach, dlatego ja również brałam udział w szkoleniu organizowanym przez Agencję Rozwoju Innowacji i było przeprowadzone w profesjonalny, wartościowy sposób!

  • Avatar

   Zgadzam się w stu procentach z moją poprzedniczką. Ja również skorzystałam z oferty Agencji Rozwoju Innowacji, dzięki czemu wiem, że wszystkie formalności zostały dobrze załatwione a ja mogłam się skupić na rozkręcaniu swojego biznesu a nie przeglądaniu forów i wyciąganiu informacji jak otrzymać dotację

  • Avatar
   Dorota

   Jest niestety druga strona medalu. Perfekcyjnie zrobiona strona internetowa, zaciekawia, zachęca do skorzystania z usługi, a potem kicha. Osobiście nie uznaję stron – gdzie piszę np. zewnętrzni copywriterzy – którzy piszę zarówno o przysłowiowej pietruszce jak i usługach np. medycznych.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *