Walka Google ze spamem w 2011 r.

Już w połowie tego roku Matt Cutts rozpoczął ankietowanie użytkowników swojego bloga, zbierając pomysły na walkę ze spamem w 2010 r. Zainteresowanych tym tematem było wielu, podobnie jak rok wcześniej. Post zebrał ponad 350 komentarzy, które dotyczyły m.in.:

 • rozbudowy dostępnych narzędzi (Chrome i Narzędzia dla Webmasterów) pozwalającej na łatwiejsze zgłaszanie spamu i śledzenie statusu zgłoszenia;
 • stron MFA bez wartościowej treści;
 • agregatorów treści, które nie prezentują tzw. wartości dodanej;
 • wykorzystywania przechwyconych domen w celu wykorzystania ich autorytetu;
 • płatnych linków.

Zwrócono także uwagę na przedstawianie innej zawartości wyszukiwarkom i użytkownikom.

The 2nd is sites that present one fact to you (google) and another to the actual visitor.

There are many website which display content based on USER-AGENT.
If a bot visit the site the content is different and if a human visitor visit the site the content is different.

I think Google should be more strict towards following points:
– Implementation of Black hat techniques such as hidden text and cloaking (again hidden text comes under this) use of noscript tag

W ostatnich dniach Matt na Twitterze opublikował notkę informującą o tym, że w Nowym Roku Google skupi się m.in. na wykrywaniu cloakingu. Zwrócił on jednak uwagę na to, że nie chodzi wyłącznie o zawartość strony, ale także różne nagłówki i przekierowania w zależności od tego, czy stronę odwiedza Googlebot czy też użytkownik.

Może to być więc reakcja na zgłaszane w ciągu ostatnich miesięcy sugestie internautów. Czas pokaże, czy Google spełni swoje postanowienie noworoczne.

Powyższy tekst zawiera prywatne poglądy Autora. Niekoniecznie muszą odzwierciedlać one poglądy Redakcji.

Marta Gryszko

Związana z branżą SEO od 2005 r. Autorka SEO bloga, współtwórca narzędzi SeoStation.pl i Brandle.pl (Wake App Sp. z o.o.). Autorka kursu SEO na poziomie podstawowym, na poziomie średniozaawansowanych i szkolenia z audytów.


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Ale to i tak nic nie da. Płatne linki wychwytuje od dawna, treści z agregatorów kiepskiej jakości też … żadne rewelacje ze strony wielkiego G. Niech się lepiej skupią na usuwaniu witryn naruszających prawa autorskie np mp3, filmy etc będzie z tego lepsza korzyść.

   A mam wtyczkę w Chrome – jest bardzo atrakcyjna ;)

  • Dobre :) przecież nowy algorytm dal zielone światło dla stron MFA bez wartościowej treści; ważne żeby było dużo treści niekoniecznie w wartości merytorycznej…

   Zamiast "coś" zrobić naprawdę dobrego wypuszczają wtyczki zachęcając do donosicielstwa co za zal

  • No to szykuje się koniec SEO jak Google ostro weźmie się za cloaking i ukryty tekst :P

  • Bilety lotnicze

   Podzielam zdanie Zgreda i Stefana, lepiej aby wielki brat z G… zajął się czymś pożytecznym.
   Jak pokazuje przeszłość na tego typu działania ze strony Google i tak bardzo szybko znajdzą się sposoby. A spam jak był w sieci tak będzie dalej – kwestia tylko tego iż teraz to będzie spam zawierający więcej tekstu.

  • Póki bedzie obowiazaywac zaasada cytatu (linki) która ma wpływ na rannking pozycji to dopóty spam w wyszukiwarkach bedzie.

  • Wakacje nad morzem

   No dokładnie nic nowego nie napisali. Tylko ciekaw jestem czy faktycznie nas czymś zaskoczą. Spamu jest cała masa, coraz więcej farm linków, takim czyms niech sie zajmują.

  • A co z tagiem <noscript>? Czy mam go usunąć ze swojej strony, aby uniknąć podejrzeń o techniki black hat i keyword stuffing?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *