Walka Google ze spamem w 2011 r.

Już w połowie tego roku Matt Cutts rozpoczął ankietowanie użytkowników swojego bloga, zbierając pomysły na walkę ze spamem w 2010 r. Zainteresowanych tym tematem było wielu, podobnie jak rok wcześniej. Post zebrał ponad 350 komentarzy, które dotyczyły m.in.:

 • rozbudowy dostępnych narzędzi (Chrome i Narzędzia dla Webmasterów) pozwalającej na łatwiejsze zgłaszanie spamu i śledzenie statusu zgłoszenia;
 • stron MFA bez wartościowej treści;
 • agregatorów treści, które nie prezentują tzw. wartości dodanej;
 • wykorzystywania przechwyconych domen w celu wykorzystania ich autorytetu;
 • płatnych linków.

Zwrócono także uwagę na przedstawianie innej zawartości wyszukiwarkom i użytkownikom.

The 2nd is sites that present one fact to you (google) and another to the actual visitor.

There are many website which display content based on USER-AGENT.
If a bot visit the site the content is different and if a human visitor visit the site the content is different.

I think Google should be more strict towards following points:
– Implementation of Black hat techniques such as hidden text and cloaking (again hidden text comes under this) use of noscript tag

W ostatnich dniach Matt na Twitterze opublikował notkę informującą o tym, że w Nowym Roku Google skupi się m.in. na wykrywaniu cloakingu. Zwrócił on jednak uwagę na to, że nie chodzi wyłącznie o zawartość strony, ale także różne nagłówki i przekierowania w zależności od tego, czy stronę odwiedza Googlebot czy też użytkownik.

Może to być więc reakcja na zgłaszane w ciągu ostatnich miesięcy sugestie internautów. Czas pokaże, czy Google spełni swoje postanowienie noworoczne.

Powyższy tekst zawiera prywatne poglądy Autora. Niekoniecznie muszą odzwierciedlać one poglądy Redakcji.

Avatar

Marta Gryszko

Związana z branżą SEO od 2005 r. Autorka SEO bloga, współtwórca narzędzi SeoStation.pl i Brandle.pl (Wake App Sp. z o.o.). Autorka kursu SEO na poziomie podstawowym, na poziomie średniozaawansowanych i szkolenia z audytów.


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Avatar

   Ale to i tak nic nie da. Płatne linki wychwytuje od dawna, treści z agregatorów kiepskiej jakości też … żadne rewelacje ze strony wielkiego G. Niech się lepiej skupią na usuwaniu witryn naruszających prawa autorskie np mp3, filmy etc będzie z tego lepsza korzyść.

   A mam wtyczkę w Chrome – jest bardzo atrakcyjna ;)

  • Avatar

   Dobre :) przecież nowy algorytm dal zielone światło dla stron MFA bez wartościowej treści; ważne żeby było dużo treści niekoniecznie w wartości merytorycznej…

   Zamiast "coś" zrobić naprawdę dobrego wypuszczają wtyczki zachęcając do donosicielstwa co za zal

  • Avatar

   No to szykuje się koniec SEO jak Google ostro weźmie się za cloaking i ukryty tekst :P

  • Avatar
   Bilety lotnicze

   Podzielam zdanie Zgreda i Stefana, lepiej aby wielki brat z G… zajął się czymś pożytecznym.
   Jak pokazuje przeszłość na tego typu działania ze strony Google i tak bardzo szybko znajdzą się sposoby. A spam jak był w sieci tak będzie dalej – kwestia tylko tego iż teraz to będzie spam zawierający więcej tekstu.

  • Avatar

   Póki bedzie obowiazaywac zaasada cytatu (linki) która ma wpływ na rannking pozycji to dopóty spam w wyszukiwarkach bedzie.

  • Avatar
   Wakacje nad morzem

   No dokładnie nic nowego nie napisali. Tylko ciekaw jestem czy faktycznie nas czymś zaskoczą. Spamu jest cała masa, coraz więcej farm linków, takim czyms niech sie zajmują.

  • Avatar

   A co z tagiem <noscript>? Czy mam go usunąć ze swojej strony, aby uniknąć podejrzeń o techniki black hat i keyword stuffing?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *