John Mueller z Google o unieważnianiu linków, niedziałającym rel=author i przyszłości GWT

Przy okazji odbywającej trwającej jeszcze konferencji Google I/O, dziś rano odbył się tzw. hangout z pracownikiem Google Johnem Muellerem. John, zupełnie nie jak Matt Cutts :-), przekazał kilka ciekawych informacji. W hangoucie uczestniczył m.in. Karol Dziedzic, który na swoim profilu na G+ zrobił krótkie podsumowanie:


Oto obszerne fragmenty podsumowania Karola:

Pytanie
Czy Google wprowadzi narzędzie disavow link tool tak jak Bing dwa dni temu?

John Mueller
Zasadniczo myślą o tym, ale uważają, że w większości przypadków może być to szkodliwe narzędzie. W niektórych przypadkach świetnie by się sprawdziło, lecz dla większości – niestety nie.

Pytanie
Czemu rel=author nie zawsze działa?

John Mueller
Czasem powód może być dosyć błachy – chodzi o zdjęcie autora. Jeżeli system nie rozpozna na zdjęciu osoby, wtedy też przy artykułach z rel=author nie pojawi się jego podobizna. Przykład? Zobaczcie jakie zdjęcie ma John Mueller – w jego przypadku to nie działa – zbyt fikuśny kapelusz ;)

Pytanie
Czy w Google webmaster tools zobaczymy takie dane jak w OSE, MajesticSEO albo ahrefs?

John Mueller
Nie mówią nie, ale liczą na kontakt z webmasterami – przy dużej ilości sygnałów od nich (że jest potrzebne) być może coś takiego wprowadza.

Pytanie
Case study na temat ideksowania stron od Dan Petrovic

John Mueller
Rozważmy stronę http://aasm.org.eu. Plik robots wygląda następująco: http://www.aasm.org.au/robots.txt. Dodatkowo mamy odpowiednie znaczniki meta na stronie blokujące przed indeksowaniem strony przez roboty (chociaż jak już w robots.txt jest disallow to robot do meta tagów nie powinien dotrzeć)

Czyli teoretycznie nic nie powinno być zaindeksowane prawda? Otóż..
https://www.google.com/search?q=site:aasm.org.au&filter=0&as_qdr=full&num=100

Co jest powodem? Linki kierujące do strony, która nie powinna być w indeksie. Strony nie ma, ale linki na innych stronach prowadzące do niej nadal są.

Pytanie
Jak Google sobie radzi z patentem ala +Kiper Piotr (Kojotek)?

John Mueller
Zasadniczo sobie nie radzą ;) Tzn. utrzymują, że przyspieszają proces wyłapywania wielokrotnych 301. Ale może trwać to tydzień, dwa albo i dłużej. Zatem przez dosyć długi okres strona będzie w topie, potem zniknie, 301 i zabawa trwa nadal.

Pytanie
Czy możemy spodziewać się nowych update algorytmów?

John Mueller
Pewnie, że tak. Obecnie pracują nad nowym algo który będzie skupiał się na TR stron. Niewiadomo czy wyjdzie oficjalnie czy zostanie dodatkiem do obecnych algo.

Oryginał podsumowania hangoutu jest dostępny u Karola.

Redakcja

Wpis autorstwa redakcji serwisu SprawnyMarketing.pl Nasz serwis działa od 2005 roku, publikując artykuły na temat pozycjonowania, marketingu internetowego, analityki internetowej, reklamy online oraz powiązanych dziedzin. Sprawny Marketing to także 30 szkoleń, które pomogą wznieść promocję Twojej firmy na wyższy poziom. Sprawny Marketing jest głównym organizatorem konferencji I <3 Marketing , której najbliższy termin przypada na 22-25 października 2019 roku.


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Karol Dziedzic

   Widzę, że jednak schowaliście dosyć dobrze autora tego wpisu ;) nie ma problemu, że pożyczyliście sobie tekst, jednak miło jakby w widocznym miejscu było źródło, a nie upchnięte na koniec ;)

   Niemniej jednak pozdrawiam serdecznie redakcję!

  • Cezary Lech

   We wstępie jest wyraźnie zaznaczony Autor podsumowania tego Hangouta, redaktor zmienił post na moją prośbę, w poprzedniej formie praktycznie nic z niego nie wynikało… link jest na końcu jeśli życzysz sobie aby mocniej zaakcentwać Twoje autorstwo jesteśmy otwarci na uwagi.

  • heh, małe nieporozumienie a na czym polega te super coś 301 przez Kojotka, że google sobie nie może z tym poradzić?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *