Trendy w Google: social search i lepsza komunikacja z webmasterami

Większa rola “sygnałów społecznościowych” jako czynnika rankingowego i lepsza komunikacja między webmasterami/pozycjonerami a Google – to najważniejsze zmiany, jakie zachodzą właśnie w SEO lub będą zachodzić w najbliższej przyszłości. Tak przynajmniej wynika z opublikowanej niedawno rozmowy między Mattem Cuttsem (pracownik działu Search Quality w Google) i Dannym Sullivanem (redaktor naczelny Search Engine Land).

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lnhK_BvrrcA&feature=player_embedded[/youtube]

W całkiem zabawnie zrealizowanym nagraniu (które zaczyna się jak typowy videocast realizowany w ramach Google Webmaster Help, Cutts czyta pytanie “od jakiegoś Dannego Sullivana”, który we własnej osobie zaczyna się po chwili krzątać za jego plecami), panowie mówią o swoich typach na najistotniejsze trendy w SEO. Cutts wymienia m.in. lepszą komunikację z webmasterami/pozycjonerami:

 • webmaster będzie informowany o niektórych rodzajach problemów z witryną (np. podejrzeniach, że została ona zhackowana). Informacje będą trafiać do webmasterów poprzez e-mail lub sekcję wiadomości w Narzędziach dla Webmasterów,
 • pozycjoner zgłaszający prośbę o ponowne rozpatrzenie zgłoszenia witryny będzie mógł liczyć na feedback ze strony Google: co się stało, czy witryna jest bliżej czy dalej od spełniania wymogów Wskazówek dla Webmasterów.

Co natomiast za istotne uznał Danny Sullivan z SEL? Dwie rzeczy:

 • początek drogi Google’a do idei social search: Google nie tylko bierze pod uwagę linki, jakie przewijają się w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter), ale także uwzględnia reputację autora. Na razie uwzględnia ją przede wszystkim w wyszukiwarce realtime, ale – co potwierdza Google – trwają przymiarki do włączenia jej jako czynnika rankingowego także w głównej wyszukiwarce.
 • czynnikiem rankingowym, w szczególności w odniesieniu do sklepów internetowych, są też recenzje wystawiane sklepom przez klientów. Google zbiera te opinie w sieci, uwzględnia też opinie wystawione przez użytkowników Google Checkout.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ofhwPC-5Ub4&feature=player_embedded[/youtube]

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *