Szukasz opinii? Google zorientuje się i zmieni SERP-y

Google testuje nową funkcję: jeśli szukany temat chcesz zgłębić poprzez lekturę dyskusji internautów, Google zorientuje się. Kiedy z przedstawione listy wyników wybierzesz wynik zawierający dyskusje, a następnie (np. niezadowolony z odwiedzonej strony) wrócisz na listę wyników, lista zmieni się tak, by ułatwić dostęp do większej liczby dyskusji na dany temat.

Przykładowo: pytasz o “smiley html code”, a klikniętym przez ciebie wynikiem jest forum.yola.com.
wyniki wyszukiwania pierwotne

Kiedy wrócisz do listy wyników (aby np. wybrać inny wynik), przy pierwotnie wybranym wyniku zawierającym dyskusje pokaże się link “Get more discussion results”, którego kliknięcie wyświetli same wyniki z forów, blogów itd. na zadany temat.

wyniki wyszukiwania z linkiem "more discussions"

Co w tym ciekawego? Żadna wyszukiwarka dotąd nie zmieniała strony wyników wyszukiwania dla danego zapytania, a przynajmniej nie w trakcie tej samej sesji wyszukiwawczej. To także kolejna funkcja robiąca na użytkowniku wrażenie, że Google dba o dostarczenie mu możliwie najbardziej satysfakcjonujących wyników.

Prawdopodobnie, “dyskusje” nie będą jedyną kategorią witryn, dla których nowa funkcja będzie działać. Należy się spodziewać wdrożenia jej dla większości kategorii wyświetlanych w lewej kolumnie wyników wyszukiwania:
lista kategorii

Funkcja musi być w dość wczesnej fazie testów: ani redakcji Search Engine Landu (skąd pochodzi informacja), ani nam, nie udało się znaleźć żadnych innych przykładów jej działania. Przedstawiciele Google potwierdzają prace nad nią:

Faktycznie, testujemy taką funkcję począwszy od poniedziałku (prawdopodobnie zeszłego – przyp. red.). Chodzi o to, by dać użytkownikowi, który kliknął w wynik, a następnie wrócił do listy wyników, możliwość dotarcia do innych wyników podobnego typu.

[źródło: Google Fights “Pogostick Searchers” With New “Get More” Option]

————————-
Grafika w nagłówku autorstwa Stuart’a Miles’a z freedigitalphotos.net

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Maciej Janas

   Po Twoim komentarzu podjąłem kolejną serię prób:
   – dla zapytania "jak ściągać z youtube" – bez efektów (wchodziłem na wyniki z youtube, wrzuty i forów i wracałem na listę wyników),
   – "android" (wyniki z forów – bez efektów),
   – "wyrażenia regularne" (wyniki z forów – bez efektów),
   – "jak wyrobić paszport" (wyniki z forów – bez efektów),
   – "efterklang" (wyniki z YT – bez efektów)

   Natomiast na testowanej przez Ciebie frazie (jak się domyślam ze screena) "instalacja google chrome" faktycznie widać nową funkcję.

   Wniosek: uzyskanie podpowiedzi nie jest zupełnie "bez problemu".

   • Maciej Głuszek

    Może akurat trafiłem na takie frazy.. kwestia "szczęścia".

    W każdym razie:

    "wyrażenia regularne" – dwa pierwsze wyniki z forów (strona 6 i 7 wyników – działa
    "android" – pierwszy wynik z forum – 41 miejsce – działa
    "jak wyrobić paszport" – wynik 11 – działa

    (jako zalogowany i niezalogowany)

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *