Spis Presell Pages, czyli skuteczniejsze pozycjonowanie. Analiza SWOT precli

Można powiedzieć, że pozycjonowanie w dużej mierze sprowadza się do budowania zaplecza. Natomiast o pozycjonerze najlepiej świadczy jego zaplecze. Ostatnio bardzo zdewaluowały się katalogi, czyli podstawowy rodzaj zaplecza. Nadeszła era tzw. Presell Pages, a dziś oficjalną premierę ma serwis Spis.PresellPage.pl.

3 przykazania Pozycjonera (za Pajmon.com Sprafrazowane wypowiedzi z forum PiO):

Zasada pozycjonera no.1 brzmi:
Pozycjoner tyle warty, co jego zaplecze

Zasada pozycjonera no.2 dotyczy samego zaplecza (gdyż zaplecze jest ciałem pozycjonera):
Dobre zaplecze, to sto stron na stu różnych IP.
Ze wskazaniem na “różnych IP“.

Zasada pozycjonera no.3 jest najbardziej przykra, ale jak najbardziej prawdziwa:
Pozycjonowanie jest drogie.
Nie masz pieniędzy – nie będziesz dobrym pozycjonerem.

Jeśli powyżej przytoczone uznać to za prawdę to można śmiało powiedzieć że w polskim świecie SEO w ostatnim czasie nastąpił wyraźny przełom !

Baczni obserwatorzy polskiej sceny SEO zapewne dostrzegli zalążki nowego trendu w budowaniu i rozwijaniu zaplecza. Nowe zjawisko ma bezpośredni związek ze spodziewanym i już obserwowanym powolnym końcem tradycyjnych katalogów stron, szczególnie tych opartych na skrypcie QlWeb.

Google Webmaster Central Blog:

…Przejawia się to między innymi nadużywaniem katalogów typu qlweb lub kopiowaniem znanych z jakościowo dobrej treści serwisów, jak Wikipedia lub Open Directory Project…

Jak wiadomo rynek nie znosi pustki i bardzo szybko znaleziono nową metodę na generowanie tym razem nieco bardziej sensownego merytorycznie kontentu. Pomysł jest oczywisty i prosty (jak wszystkie przełomowe pomysły) jego głównym elementem jest skrypt Word Press dotychczas wykorzystywany głównie do blogów. Okazało się że powyższy skrypt jest idealny także do celów SEO. Poza dobrą optymalizacją pod wyszukiwarki i masą wtyczek optymalizujących, skrypt WordPress’a jest także bardzo dobrze indeksowany przez roboty wyszukiwarek – czasami po 4 godzinach nasze wpisy są już zaindeksowane. M.in. za sprawą Kavy, polski pomysł rozchodzi się już po świecie i jest o nim całkiem głośno nawet w dosyć przeciętnej “pozycjonersko” Hiszpanii ;).

Pierwszą polską stroną z artykułami opartą o skrypt Word Press był www.katablog.pl.
Po pewnym czasie zaczęły się pojawiać kolejne serwisy tego typu… aż w końcu dnia dzisiejszego udostępniłem Spis stron typu Presell Page w wersji dopracowanej graficznie i w pełni funkcjonalnej.

Spis Presell Page

Polecam także kanał RSS informujący o nowych Presell Page’s dodanych do spisu…

Dyskusję o formie promocji poprzez wartościowe artykuły SEO podjął jakiś czas temu Mariusz Gąsiewski na swoim blogu ittechnology.us. W artykule: “Gdzie można dodać artykuły SEO” pisze o najlepszych darmowych formach promocji które przy okazji zaliczają się do metod ściśle white SEO i User Firendly, na forum.optymalizacja.com powstał także oddzielny dział tylko na temat stron typu Presell Page! Natomiast cały ewolucyjny proces dobrze skonstatował Nawigator w poście: “Umarł król, niech żyje król!”

Czym tak na prawde są strony PresSell Pages i skąd pochodzi nazwa ?

Ciekawa definicja znajduje się na stronie www.presellpage.com:

What are presell pages?

…Presell page is usually an article that is original and has a topic that is highly relevant to your site. Because your hosting site is an authority domain, it usually does not take much for it to rank well. This creates a point of entry on high rankings for your site. It is important to craft content that is complimentary to your web site and overall business.

Because your pre sell page is hosted on an authority domain, your own website will soon reap the trust rank benefits. As you are being hosted on an established domain, (usually 5 years and older) you get the sublinks from great amounts of commercial and even .edu and .gov domains.

Główne różnice między polską wersją presell page a amerykańską to:
– wiek naszych domen rzadko przekracza rok.
– nie zdarzają sie domeny .edu i .gov ;)

Tak więc podczas budowania kolejnych stron typu Presell Page pamiętajcie o tym aby:

– Presell stał na domenie głównej
– domena była możliwie stara
– strona nie zawierała nazw typu: Katalog, Presell itp…

Analiza SWOT

Pojawia się jednak także sporo niepokojących głosów o niskiej jakości contentu, o duplikowaniu treści, a co niektórzy przewidują równie szybki koniec co Qlwebów (Skrypt powstał prawie 2 lata temu). W odpowiedzi na zarzuty przeprowadziłem małą analizę SWOT:

Analiza SWOT stron Presell Page

Zwrócicie także uwagę jak linki z preselli są interpretowane przez Technorati.com. Posłużę się także cytatem z ostatniego wpisu na blogu Official Google Webmaster Central Blog dotyczyącym linkowania (wpis w języku polskim):

Najlepszą metodą uzyskania dobrych linków jest niepowtarzalna, interesująca treść, która w naturalny sposób zdobędzie popularność w społeczności internetowej, a szczególnie wśród grona osób zainteresowanych danym tematem, na przykład u autorów blogów. Naturalnie uzyskane linki istnieją dłużej niż kupione, ponieważ nadane bezinteresownie rzadziej są usuwane.

Spora cześć Zagrożeń i Słabych Stron Presell Pages może zostać wyeliminowana poprzez pomysł zaproponowany przez Veal’a na forum PiO polegający na ujednoliceniu bazy użytkowników a także na badaniu unikalności wpisów w Presell Pages obecnych w systemie. Gotowe pliki do instalacji znajdują sie pod adresem presell_eu.tar.gz. Warto wdrożyć te rozwiązanie.

Jak dodawać i właściwie formatować wpisy

Proces rejestracji a także tworzenia i dodawania swoich wpisów bardzo fajnie opisał Pajmon w swoim Presell Page About.

Warto stworzyć dla swojej strony kilka pełno wartościowych artykułów – można przy tym skorzystać z pomocy profesjonalisty który za nie wielkie pieniądze stworzy wartościowy i unikalny artykuł związany z Twoją branża i zawierający Twoje słowa kluczowe !
Ogłoszenie na forum PiO:

1 art. 6zł, dłuższa współpraca cena do negocjacji
Chętnych do współpracy zapraszam na gg 4951265 lub neola@poczta.fm

lub

Przyjmę pisanie artykułów o tematyce turystyczno-podróżniczej i podobne.
Dowolna ilość słów kluczowych w artykule, dowolna ilość linków w artykule.
Na życzenie możliwość wystawiania faktury VAT.
cena za artykuł – 10zł (netto)

informacje karina@addesignstudio.pl Karina

Dla tych którzy wolą pisać samodzielnie polecam przeczytanie kilku porad na stronie napiszartykul.pl w dziale “Jak napisać artykuł”, warto także zapoznać się z ideą
SEO Copywriting’u.

Jak wykorzystać wpisy typu pressell page do skutecznego pozycjonowania ?!

Po kolei:

1. Zarejestruj się
2. Poczekaj na hasło wysłane na maila i zaloguj się.
3. Napisz możliwie unikalny tekst.
4. Umieść w tekście linki do Twojej strony
5. Opublikuj tekst w serwisie !
6. Następnie linkuj do swojego wpisu, np. (http://www.PresellPage.pl/pozycjonowanie/pozycjonowanie-stron/), taki adres można spokojnie wrzucić do Addera lub podlinkować z innych stron.

Po pewnym czasie taki wpis nabiera sporej mocy pozycjonerskiej i bardzo efektywnie pozycjonuje strony internetowe, dostajesz:

 • Linki,
 • Zbieżną tematycznie treść,
 • Inny IP,
 • Inną domenę,
 • Następnie linkując do tekstu otrzymujesz bardzo silny link tematyczny !
 • Należy przy tym pamiętać i wykorzystywać zjawisko Anchor PR (SEO dopalacz Jeża)
 • Zapraszam także do zapoznania się z artykułem: Jak stworzyć najmocniejszy link pozycjonujący?

Jak zainstalować skrypt oraz co i jak zoptymalizować pod kątem SEO ?!

Proces instalacji Presell Pages bardzo ładnie krok po kroku został opisany na blogu fabrykaspamu.pl w temacie: “Jak postawić precla na WordPress”. Artykuł jest długi lecz bardzo szczegółowo wyjaśnia cały proces – Zdecydowanie Polecam !

Warto także poczytać podstawy instalacji i aktualizacji skryptu Word Press. Proponuję rozpocząć od lektury kilku tekstów, następnym krokiem powinno być dostosowanie skryptu do wymagań strony Presell Page.

Ciekawy pomysł zaproponował alumilut z forum PiO. Stworzył on platformę Blogową która umożliwia łatwe tworzenie Presell Page’s na subdomenach domeny www.blogpl.pl. Skrypty są stawiane na skrypcie WordPress, do wyboru jest kilkanaście skórek serwisu. Proponuję jednak aby autor umożliwił dodawanie innych domen głównych oraz różnicował IP subdomen !

Dalej należy pomyśleć o optymalizacji skryptu i instalacji całej masy wtyczek maksymalnie dostosowujących skrypt do wymagań SEO:

  • Proces optymalizacji jest częściowo zaprezentowany na poniższym filmie:

Więcej bardziej szczegółowych informacji na temat możliwości optymalizacji WordPress’a zawierają poniższe linki:

PolskiBlogger.pl:

  • Optymalizacja skryptu WordPress’a pod kątem SEO

SEO Portal:

Web-Marketing.pl:

ITtechnology.us:

Inne:

Na koniec należy zaznaczyć, iż stronę typu Presell Page można postawić także na innych skryptach:

Jeśli coś pominąłem to proszę o info…

Zapraszam do korzystania oraz dodawania kolejnych presseli do Spisu stron typu Pressell Pages !

Proszę także was o włączenie się do promocji Spisu poprzez umieszczanie linków w postaci buttona:

<a href=”http://Spis.PresellPage.pl” title=”Spis stron z artykułami SEO”><img src=”http://spis.presellpage.pl/spis-presell.png” alt=”Spis PresellPage” border=”0″></a>

Czekam także na wasze komentarze odnośnie Analizy SWOT

Cezary Lech

Content marketer i Specjalista SEO, organizator konferencji I ❤ Marketing oraz Search Marketing Day a także ogólnopolskiego cyklu szkolenia.sprawny.marketing. Autor wielu artykułów oraz prezentacji z zakresu pozycjonowania a także innych aspektów marketingu internetowego. Współwłaściciel i dyrektor komórek marketingowych MaxROY.com sp. z o.o. i GoldPosition.pl. Więcej o Cezarym możesz się dowiedzieć na jego prywatnej stronie i profilu Google+.


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • alumilut

   Witam.
   Dzieki za uznanie mojego projektu.Obecnie dostepnych jest az 18 skorek.
   Pozdrawiam.

  • Mariusz Gasiewski

   Świetny artykuł Cezary. Do możliwości zaliczyłbym również: a)łatwość w tworzeniu katalogów ściśle tematycznych ze względu na łatwość instalacji skryptów.
   Jako zagrożenie uznałbym bardzo duże podobieństwo do siebie tworzonych katalogów (nie tylko wpisów, ale również całych katalogów).

  • Dominik

   Dzięki za info i link do KataBLOGu ;)
   Pozdrawiam

  • Mendax

   Swietne opisanie precli ze wszystkich praktycznie stron! ;)
   I rowniez dziekuje za linke.

   pozdrawiam!

  • Super artykuł, no i pieknie, że powstał taki spis.
   Tylko panowie nie przesadzajmy z ilością tych precli, bo się skończy szybciej niz myślimy :)

  • seomaster-777

   obudziliscie sie z tym presell, takie strony robie juz od 2-3 lat, teraz sa inne jeszcze skuteczniejsze sposoby. ale dowiecie sie o tym dopiero za pare lat. polscy seowcy za dyche hehehe

  • Cześć, czy ktoś jest mi wstanie powiedzieć jakie linkowanie jest zaliczne jaka BL przez googla. Informacja o BL jest podawana przez DC Checkery ale w niektórych przypadkach sa to tak znikome ilości po wieloletniej pracy firm pozycjonujących ze nie chcce mi sie poprostu wirzyć że każdy link prowadzący do strony jest uznawany za BL.
   Może musi spełniać jakieś kryteria żeby stac sie uznanym BL??

  • Ladny artykul mozna z niego wiele dobrego wyniesc.. polecam dla wszystkich nie tylko dla poczatkujacych

  • zielone szkoły

   Ciekawe, ciekawe Dzięki za info i Pozdrawiam

  • Jasne, ze Qlweby moc mają :) CHociaz Presselle zawsze będą dawać “mocniejszego kopa”

   • Biuro podróży

    dlatego najlepszym sposobem jest łączenie zarówno Qlwebów (oraz wszelkiej innej maści katalogów) i precelków. A najlepiej jeszcze dodatkowo podlikować katalogami naszego precelka ;-) … alke sądze, że to każdy piszący na tej stronie dobrze wie.

  • gry online

   Bardzo interesujący artykuł.

   Czekamy na więcej wiadomości z tego obszaru.

   pozdrawiam

   Polinka

  • Kulturystyka

   Dzięki za artykuł i ten spis stron presell, bardzo się przyda.

  • Dabrowski

   Witam
   Owszem katalogi mają moc. Niestety większość z nich to śmieci. Z moich obserwacji wynika, że jednak skuteczniejsze są precle. Tak na oko trzykrotnie.
   Radzę natomiast unikać precli nie moderowanych. Prawie na pewno znajdzie się tam zduplikowany kontent.

  • edious

   Co do katalogów, to znaczna większość to śmieci, pozatym, to juz jest wypalony temat, wszystkie katalogi stawiane na znanych skryptach, tak mają one jakąś moc, ale znacznie lepsze są precle

  • remik09

   w związku z wpisem na moim blogu, czekam na poprawki bo spisik bardzo fajny :) tylko jakoś ostatnio nie pojawiło się w nim nic nowego bo subskrybuje rss i od kilku dni żadnego nowego precla, a swój precelek nowy jak dodałem kilka dni temu to też go nie ma jeszcze

  • Zakopane

   Co do trzech pierwszych zasad dobrego pozycjonera, to trzecia napewno niedługo się sprawdzi nie masz kasy nie pozycjonujesz. Odsiew będzie naturalny

  • Goolczas

   Krzysztof:
   “Zastanawiam się, czy nadmierne linkowanie bie szkodzi stronie. Ostatnio zauważyłem coś takiego”

   Oczywiście, że szkodzi. Ja miałem wiele takich przypadków, gdzie poprzez nadmierne linkowanie nowej domeny dostawałem sandobxa. Kolega kiedyś bombardował linkami stałymi konkurencjną witrynę, która miała mało linków. W krókim czasie adres otrzymał ogrom linków kierujących do serwisu. Kolega wtedy wszystko usunął – i ban. A słyszeliście swego czasu o tym że autorzy Linkora próbowali w ten sam sposób pozbyć się adresu LinkujPro? Ja na przykład kilkuletnią domenę wyrzuciłem z czołówki Google po zachłyśnięciu się jednym z nowych (wtedy) systemów wymiany linków rotacyjnych. Cieszyłem się z pomnożenia ilości linków przez kilka miesięcy a potem dostałem po łapach bo wyleciałem daleko w niebyt.
   Linkować należy z umiarem, szczególnie jeśli ma się nową domenę, lub starą ale słabo linkowaną do tej pory.

  • A ja słyszałem że katalogi już nie mają mocy, trzeba przesiąść się ne Precle.

  • Panowie, może ktoś poda jakiś spis katalogów Precli? Ale treściwy, nie ten śmieć z linku w artykule bo tak naprawdę większość adresów stamtąd albo nie istnieje albo nie kwalifikuje się nawet do PR mimo że w spisie jest inaczej. Chodzi mi o takie katalogi, które mają PR2 chociażby. Zna ktoś takie spisy, to niech się podzieli bo dobrych precli jest garstka :( Sprawdziłem też kilka precli podanych w komentarzach powyżej – podano 6 adresów do precli, trzech już nie ma, jeden jest tak świetnie linkowany że dorobił się PR0 i tylko dwa mają PR3 i PR2.
   Po co ludzie zakładają Precle, skoro wiedzą że nie stać ich na utrzymanie domeny lub nie potrafią wzmocnić swojego adresu tak, by te wpisy były rzeczywiście coś warte. Szkoda czasu właścicieli tych katalogów i przede wszystkim pozycjonujących się w ten sposób. Ja na przykład od dwóch godzin szukam dobrych precli, wpisałem się do jednego … :|

  • Torrent

   Witam,

   Uwazam, iz teraz zwykle katalogi typu qlweb sa tylko po to, by zroznicowac anchory wstawiajac do nich literowki czy frazy ogolnikowe typu “link”. Precle szybka dostaja filtry/bany – zbyt duzo linkow z takich preclow szkodzi stronei pozycjonowanej.

   Pozdrawiam

  • TVtom user

   No sam nie wiem co o tym myslec – jesli tak jest dalej to trace kupe czasu.

  • Polecam aktualizację tego artykułu ponieważ spis nie działa.

  • Michał Kalinowski

   Właśnie szukałem jakiegoś spisu polskich stron, gdzie można dodawać artykuły pozycjonujące i od razu natrafiłem tutaj.
   Bardzo pomocna informacja i ciekawy post.
   Pozdrawiam

  • Wreszcie trafiłem na stronę gdzie rzeczowo jest wszystko opisane, pozycjonowanie to ciężki kawałek chleba. Pozdrawiam

  • Monisia19

   Ale jak pisac precle na jeden temat zeby kazdy był unikalny?

   • Sebastian

    Na mojej stronie znajduje się spory artykuł, poruszający to zagadnienie. zajrzyj. :)

  • Monisia19

   Chce napisac pressla na temat banku temat: darmowe konto ,i mnie strzela bo nie wiem jak się do tego zabrac a bezmyślnie kopiować nie mam zamiaru

   • Blog moderowany

    Może warto na początek rozejrzeć się za jakimś copyriterem. Sami korzystamy z usług kilku – koszt tekstu w zależności od jego długości oraz wartości merytorycznej wynosi od 1,5 do 5 PLN (przynajmniej my tyle płacimy).
    Pytanie też do jakich celów ma słuzyć ten blog. Bo jeśli chcesz dzięki niemu wypozycjonować swoją stronę to może warto też dać możliwość dodawania tekstów przez użytkowników – dzięki czemu w miarę szybko zawartość blogu się rozrośnie (polecam ustawienie bloga moderowanego – będziesz miała przynajmniej kontrolę nad dodawanymi artykułami).

  • seo mistrz

   Witam, wielkie podziękowania za duży zbiór hyperłączy do dobrych materiałów seo, bardzo dobrze przygotowany art. jak zwykle zresztą na sprawnymarketing.pl :)

  • Danielp010

   Obszerna i ciekawa publikacja dotycząca tzw. Precli. Bardzo mi się przydała. Dzięki.

  • pozycjonowanie

   Ważna jest unikalność artykułów. Często ręcznie ludzie dodają za pomocą kopiuj wklej – dlatego warto korzystać z narzędzi jak np. SEO Adder.
   Artykuł powinien być interesujący, nie reklamowy – wiele osób popełnia ten błąd (moderator usuwa takie wpisy w wartościowych preclach).
   Warto dodawać całkowicie różne artykuły.

   Duży plus dla artykuły za liczne źródła.

  • Leczenie choroby alkoholowej

   Kupiłem domenę, nie znam wieku ani historii. Wgrałem szablon i napisałem tekst na stronę główną ( szablon portalowy), za godzinę top 5. Po 2 miesiącach bez pozycjonowania utrzymuje się na 6 miejscu fraza średnio trudna. Na kilka niezłych fraz podstrony są na pierwszych trzech miejscach. Jestem pewien, że decydujący jest bogaty, niepowtarzalny tekst, warto też wydać te kilkaset złoty na stronę już zindeksowaną. Inaczej wydamy kilka tysi na ten sam rezultat.A co do wartości katalogów, mam mieszane uczucia bo np. DI, onet i podobne mają wielką moc, nie mówiąc o DMOZ do którego dodać teraz stronę jest praktycznie niemożliwe.

  • E-kreacja

   Z katalogami wcale nie jest tak źle, a precle padają jak much.

  • Świetny tekst. Nadal aktualny i żyje swoim życiem dzięki komentarzom.

  • Szkoda, że linki nieaktualne. Ale po tylu latach nie ma się co dziwić.

  • Agencja reklamowa Warszawa

   Fajny “wpis archiwalny” :) Szkoda że Google tak szybko ewoluuje

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *