Rynek search w Europie: rosną zyski wyszukiwarki Yandex

Co działo się w branży SEM w Europie w minionym miesiącu? Oto krótkie podsumowanie najważniejszych wydarzeń:

Rosną zyski Yandeksu. Największa rosyjska wyszukiwarka pochwaliła się 14% wzrostem dochodów, które wyniosły łącznie ok. 8,7 miliarda rubli (ok. 205 milionów euro).

Europejski Bing krócej przechowuje dane o wyszukiwaniach. Firma ugięła się pod żądaniami Komisji Europejskiej i skróciła okres przechowywania danych do 6 miesięcy (wcześniej 18 miesięcy).

Komisja Europejska zgodziła się na współpracę Yahoo i Microsoftu w obszarze wyszukiwarek, podobnie jak wcześniej zgodziły się na to władze USA. Komisja nie zgłosiła żadnych zastrzeżeń, więc umowa między firmami może wejść w życie bez zwłoki.

Ta sama Komisja Europejska zażądała od Google by firma z wyprzedzeniem ostrzegała mieszkańców o zamiarze fotografowania ulic na potrzeby Google Street View, a także by zdjęcia były kasowane po upływie 6 miesięcy.

Hiszpańscy wydawcy żądają udziału w zyskach Google związanych z publikacją treści redakcyjnych. Żądane kwoty jeszcze nie padły, ale mówi się, że będą wyższe niż w Niemczech, gdzie wydawcy wymienili kwotę 1,2 miliona euro rocznie.

Z badań Hitwise France wynika, że Google.fr jest najpopularniejszą witryną we Francji. Witrynie tej przypadło 10,4% wizyt – dla porównania Facebook odnotował wynik 6,8%, Windows Live Mail – 3,2%, a YouTube – 2,4%.

Trzy niewielkie firmy skarżą Google do Komisji Europejskiej o celowe zaniżanie pozycji konkurencyjnych witryn w wynikach wyszukiwania. 2 z owych trzech firm ma mocne związki z Microsoftem.

Mobilni użytkownicy w Wielkiej Brytanii używają Facebooka częściej niż Google. Udział Facebooka w łącznej liczbie odsłon na urządzeniach mobilnych wynosi 40%, a dla Google – 29%.

[na podstawie: Search Month European Edition, February 2010]

————————-
Grafika w nagłówku autorstwa użytkownika renjith krishnan z freedigitalphotos.net

Redakcja

Wpis autorstwa redakcji serwisu SprawnyMarketing.pl Nasz serwis działa od 2005 roku, publikując artykuły na temat pozycjonowania, marketingu internetowego, analityki internetowej, reklamy online oraz powiązanych dziedzin. Sprawny Marketing to także 30 szkoleń, które pomogą wznieść promocję Twojej firmy na wyższy poziom. Sprawny Marketing jest głównym organizatorem konferencji I <3 Marketing , której najbliższy termin przypada na 22-25 października 2019 roku.


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *