Search Funnel Report, czyli jak jeszcze lepiej poznać intencje użytkownika

W Microsoft adCenter Labs dostępne jest narzędzie (Search Funnels) umożliwiające podejrzenie lejka wyszukiwania użytkowników wyszukiwarki Microsoft. Narzędzie pozwala na sprawdzenie, jakich słów/fraz szukali użytkownicy przed i po wpisaniu podanego słowa kluczowego. Korzystając z niego można jeszcze lepiej poznać intencje użytkownika.

Dostępne jest tutaj: http://adlab.msn.com/searchfunnel/
Dla osób zajmujących się marketingiem internetowym w wyszukiwarkach (ale nie tylko w wyszukiwarkach) informacja o tym, czego szukają użytkownicy przed daną frazą i po, może być bardzo cenna. Umożliwi lepsze dostosowanie się do oczekiwań klienta (chociażby poprzez zmianę opisu linków sponsorowanych), emitowanie reklamy dla innych słów (tych wyszukanych przed lub po) czy nawet przeformułowanie swojej oferty.

search-funnel-report.jpg

Powyższy przykład pokazuje, że część osób szukających informacji o Budapeszcie, szuka również Wiednia i Pragi. Dla firm z branży turystycznej może to być cenna informacja.

Główna wada narzędzia to ciągle mała ilość danych (pochodząc z wyszukiwarki Microsoftu). Duża polskich słów nie jest odnajdywane, choć np. wpisując allegro, wp czy onet można zauważyć, że są to popularne frazy, pewnie ze względu na domyślne ustawienia Internet Explorera, gdzie wyszukiwarka Microsoftu traktowana jest jak pasek adresu.

Google używa informacji o poprzednich zapytaniach do wyświetlania reklamy w wynikach wyszukiwania — takie mini behawioralne kierowanie reklamy. Szukasz noclegów w Karpaczu a później info o pogodzie — może Ci się wyświetlić reklama o pogodzie w Karpaczu. Więcej tutaj: Google is experimenting with Behavioral AdWords «

Zobacz dyskusję na forum:
Badania słów kluczowych a nazwa domeny
– AdWords Forum – dyskusje o AdWords i innych systemach reklamy w wyszukiwarkach

Tomasz Frontczak

Założyciel serwisu SprawnyMarketing.pl i autor bestsellera Marketing internetowy w wyszukiwarkach (6000 sprzedanych egzemplarzy), pierwszej na polskim rynku pozycji omawiającej kompleksowo zagadnienia SEM/SEO/PPC. Współwłaściciel konsultingowej MaxROY.com. Jeden z 3 pierwszych w Polsce certyfikowanych trenerów Google AdWords. Od 2014 roku zaangażowany w startup DietLabs, gdzie jest szefem działu marketingu i współzałożycielem. Interesuje się wpływem mechanizmów marketingu internetowego na zwinność przedsiębiorstwa. Każdego dnia zaangażowany w projekt o bardzo długim horyzoncie czasowym: “Tata Igi i Sary". Twitter


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *