“Pozycjonowanie to nie SPAM!” (mówi Matt Cutts)

 

Search engine optimization isn’t spam
You can find whitehat SEOs to help you

 • Ask for references and check them
 • Make sure they’ll tell you exactly what they’re doing
 • Make sure the SEO abides by search engine guidelines
 • Big sites: Tweaking internal linkage, keywords on page
 • Smaller sites: Creative ideas for linkbuilding and marketing

 

Powyższy cytat pochodzi z prezentacji Matt’a Cutts’a przedstawionej na targach Web2Expo. Zapraszam do oglądnięcia całej prezentacji pod tytułem: “What Google Knows About Spam“.

 

 

Zwróćcie uwagę jak dużo treści niesie w sobie poniższy fragment cytowanego slajdu:

 

 1. Big sites: Tweaking internal linkage, keywords on page

 

 

SEO dużych stron to wyciskanie maksimum z linkowania wewnętrznego oraz przemyślane tworzenie treści!

 

Cytat dnia:

 

 1. Search engine optimization isn’t spam

 

 

 

Domain RoundTable 2008:

Kolejne ciekawe cytaty pochodzą z konferencji Domain RoundTable 2008 i jej zapisu w formie live blogging – Matt Cutts at Domain RoundTable.

 

 1. “We have a deal with GoDaddy that if you sign on with GoDaddy you’re automaticlaly registered with Webmaster Tools”

 

 • “Google does give keywords in the URL a certain amount of weight, but you don’t need it in order to rank.”

 

 • ”We try to detect parked domains, and once they leave their parked status, we let them in relatively quickly”

 

 

Z powyższych cytatów dowiadujemy się, iż:

 1. Google ma układ z GoDaddy i wszystkie rejestrowane domeny są automatycznie dodawane do Google Webmaster Tools
 2. Google daje pewną wagę dla słowa kluczowego w URLu, natomiast nie jest to konieczne do osiągnięcia dobrych pozycji (dla mnie osobiście tak kwestia długo pozostawała pewną niewiadomą).
 3. Google stara się wykrywać domeny parkowane w sieciach reklamowych typu NameDrive itp., usuwa je z indeksu, i szybko przywraca w momencie zdjęcia zaparkowania.

 

Pod artykułem rozwinęła sie dyskusja… jeden z czytelników ciekawie skomentował słowa Matt’a:

 

 1. “if a domain changes hands, Google resets the links vale to zero/near zero”-> so if Microsoft buys Yahoo – after that deal yahoo.com will have pagerank 0?

 

 

Najprawdopodobniej Google zeruje linki w momencie gdy strona zmienia właściciela a także zawartość i tematykę.

 

Polecam także większy artykuł na temat kupowania stron i nowej polityki Google w tym zakresie: Buying Sites? Use Trusts To Avoid Google Domain Demolitions

Cezary Lech

Content marketer i Specjalista SEO, organizator konferencji I ❤ Marketing oraz Search Marketing Day a także ogólnopolskiego cyklu szkolenia.sprawny.marketing. Autor wielu artykułów oraz prezentacji z zakresu pozycjonowania a także innych aspektów marketingu internetowego. Współwłaściciel i dyrektor komórek marketingowych MaxROY.com sp. z o.o. i GoldPosition.pl. Więcej o Cezarym możesz się dowiedzieć na jego prywatnej stronie i profilu Google+.


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Tomasz K

   Tak więc wiele spraw zostało wyjaśnione. Jednak tutaj nie jest powiedziane że pozycjonowanie to nie spam, tylko optymalizacja to nie spam :) A optymalizacja pod wyszukiwarki wg mnie nie jest niczym złym, a dobre wewnętrzne linkowanie podstawą.

  • Gab Goldenberg

   Err, I don’t know how to say it in Polish, but thanks for linking to my website (Strona?)!

  • Bartek Krzemień

   Pozycjonowanie to jest spam :). Search engine optimization to nie jest pozycjonowanie.

   Jeśli tytuł tego posta jest tłumaczeniem na polski cytatu z Matta Cuttsa to pojechałeś, Cezary, niesamowicie :D.

  • Bartosz Berliński

   A moim zdaniem tłumaczenie jest jak najbardziej prawidłowe. Search Engine Optimization jest szeregiem operacji których efektem mają być lepsze pozycje w naturalnych wynikach wyszukiwania.

   To że w Polsce rozdzieliliśmy Search Engine Optimization na Pozycjonowanie i Optymalizację to nasz problem. W USA nie rozdzielają tych 2 operacji. Ale też w USA w przeciwieństwie do nas, SEO nie opiera się głównie na systemach wymiany linków (A w Polsce wg. większości “pozycjonowanie” to jest wrzucenie strony do systemów wymiany linków).

  • Tomek Frontczak

   Bartek Berliński trafnie to ujął. Zwracaliśmy już na to uwagę z Czarkiem w komentarzach do tego wpisu
   https://www.sprawnymarketing.pl/artykuly/sem-seo-ppc-definicja-i-rozdzielenie-pojec/
   pozycjonowanie == search engine optimization.

   W Polsce rozdzieliliśmy to na siłę i niesłusznie. Skoro coś jest tak a nie inaczej określone na zachodzie, gdzie branża się narodziła, to trzeba się tego trzymać. Inaczej znowu stworzymy potworki, typu BTL ATL.

  • Cezary Lech

   @Gab Goldenberg
   No problem, some linkbait from linkerati SEO society ;).
   Your Polish is quite good, on the other hand try too use Google Translator which is now available also in Polish.

   @Pod wspomnianym przez Tomka artykulem dodaliśmy ostatnio link do wypowiedzi ludzi z branży: What Is The Definition Of SEO? – warto rzucić okiem.

   Moim zdaniem w pozycjonowaniu, SPAMem jest jeden element tego procesu zwany Link Building’iem w którym to pozycjonerzy tworzą bezwartościowe strony tylko w celu późniejszego umieszczenia ich w SWL.
   Jest możliwe tworzenie tematycznych i wartościowych stron i prowadzenie procesu Link Buildingu w 100% White Hat. Obslugując serwisy dużych klientów jest to jedyna droga.

  • Bartek Krzemień

   Em, nie wiem dlaczego ale nie widzę linka z trackbacka, więc zapraszam do przeczytania polemiki normalnym komentarzem. W razie, gdyby trackback się pojawił, proszę skasujcie ten komentarz :).

  • Marcin Maciejewski

   Witam. Administruję sktypt i bazę danych serwisu i po odszukaniu w bazie trackbacka z magiczne.seoisem.pl okazało się że w polu comment_agent rekord z trackbackiem jest pusty i dlatego trackback nie chce się wyświetlić. Wszystkie inne trackbacki mają w tym polu wpisaną wersję WP lub to co zazwyczaj zawiera user agent czyli np.: ‘Mozilla 4 0 (compatible MSIE 6.0 Windows NT (…) ‘ więc spodziewam się (choć pewien nie jestem) że problem wynika z błędu (lub błędnej konfiguracji) na stronie magiczne.seoisem.pl

  • Cezary Lech

   I jeszcze jeden cytat z wywiadu Matt’a Cutts’a specjalnie dla Bartka Krzemienia ;) :

   Do you think there will ever become a time when Google will recommend certain SEO services or products outside of things related to AdWords?

   It wouldn’t surprise me if it happened some day, but probably not really soon. One thing about being a certified Google Advertising Professional (GAP) is that we ask you to follow Google’s quality guidelines in regular SEO practices. If you look at the GAP program, I think that’s worked out pretty well so far. But because of the difficulty of knowing that a specific person/company is abiding by those guidelines, I wouldn’t expect it in the short-term.

  • 4poziom

   “Google ma układ z GoDaddy” większość domen tam mam, site ciągle mi leci :(

  • ComWeb

   wszystkim leci… a najbardziej tym co bawią sie systemami.

  • Tomek Frontczak

   pozycjonowanie {seesmic_video:{“url_thumbnail”:{“value”:”http://t.seesmic.com/thumbnail/rTnontaiRk_th1.jpg”}”title”:{“value”:”pozycjonowanie “}”videoUri”:{“value”:”http://www.seesmic.com/video/Tk5BnnhCjg”}}}

  • Cezary Lech

   Jeszcze jedna wypowiedź Matt’a Cutts’a:

   Google does not consider SEO to be spam.

   To Google, SEO only becomes spam when it goes against our quality guidelines and moves into things like hidden text, hidden links, cloaking, or sneaky redirects.

  • Site leci bo musi. W ile teoretycznie moze byc takich samych baz w sieci (fora,katalogi,drinki). Moim zdaniem te porządki w site tylko wzmocnią swl :) bo przeciez najwieksza ilosc szajsu wyleci wlasnie z nich.
   Co do pseudo-zapleczy tematycznych, to rowniez wypada skonczyc z bajerowaniem swiata o nich. Tylko witryny naprawde tematyczne (polecam kupowanie calych witryn prowadzonych przez hobbystow) beda miec szanse przetrwania.

  • Pokoje Zakopane

   Ponieważ nie wszyscy “pozycjonerzy” pracują w białych rękawiczkach według mnie pozycjonowanie jest spamowaniem.
   Zaciekawiło mnie jednak zerowanie wartości linków czy zmiana samego hostingu nie będzie traktowana jako zmiana właściciela?

  • Hmm niekoniecznie. Zmieniasz tylko przeciez adresy IP. Nazwa domeny zostaje taka sama. Ja zauwazylem ze lepiej jest zrobic ryzykowany manewr i zrobic z domeny expirke:)

  • przyciemnianie szyb

   spam to pozycjonowanie jak kolwiek to nazwawc zawsze tym będzie gdyz jest to niechciana forma reklamy

  • Cezary Lech

   Spamem jest na pewno podpisywanie się jako: “przyciemnianie szyb”.

  • Tak naprawdę to nikt nie wie co to jest pozycjonowanie. Jedni i drudzy mają rację.
   Żeby wypozycjonować jedno słowo kluczowe na które jestem pierwszy od kilku lat zrobiłem kilkadziesiąt stron zapychając sieć …. w sumie lekkim spamem. Nie liczę już chyba wszystkich katalogów które są w necie a w którym gdzieś tam jest mój marny link :) A jeszcze sztuczka z zapętleniem spidera.
   =========
   P.S Mój odnośnik w poście to hobby.

  • Alek Pietura

   Rozdzielenie SEO na pozycjonowanie i optymalizację wynikało z typowego polskiego podejścia do nowych rzeczy przychodzących z zagranicy. Staramy się często na siłę, poprawić albo dostosować do naszego rynku i toku myślenia coś co powinno funkcjonować tak jak je stworzyli autorzy, ale wtedy musieli byśmy się nauczyć myśleć jak oni a chyba nie chce nam się i wolimy rozdzielać 1 na 2. Lepiej wtedy wiemy co to pozycjonowanie i optymalizacja, a przecież w wyniku procesów optymalizacji jesteśmy lepiej wypozycjonowani, więc dla mnie to SEO.

  • internet marketing

   Wonderful work! Option types of data which should be contributed all over the net. Disgrace around the engines like google for the present time not placement this informative article upper! Can occur over along with stop by my personal web-site. Thank you so much =)

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *