Pozycjonowanie i optymalizacjia obrazków w Google Images

Ostatnio bardzo często poruszamy tematy zawiązane z długim ogonem i trendami w wyszukiwarkach. Tymczasem istnieje jeszcze jedno ciekawe i często zaniedbywane a w naszej opinii bardzo wartościowe źródło ruchu – Google Images. W dzisiejszym wpisie przybliżamy metody pozycjonowania i optymalizacji w wyszukiwarce grafiki – images.google.pl.

O pozycjonowaniu obrazków pisał jakiś czas temu Mariusz Gąsiewski w artykule: Pozycjonowanie szerokie obrazków. W naszym wpisie rozszerzamy to pojęcie o kolejne bardziej szczegółowe czynniki.

Czynniki o domniemanym wpływie na pozycje grafiki w Google Images:

Czynnik

Rozwinięcie

Alt Tag obrazka Opisuje wyszukiwarce o czym jest obrazek, dobrze gdy opis jest możliwie unikalny i precyzyjny, 4-6 słów.
Podlinkowanie obrazka Świadczy o jego większym znaczeniu lub o roli nawigacyjnej w obrębie witryny.
Title obrazka Tytuł wyświetlający się po najechaniu i przytrzymaniu myszki nad obrazkiem. W tytule należy rozszerzyć opis z tagu Alt.
Text otaczający obrazek a także standardowe elementy wartościowania treści takie jak: pogrubienia, tagi hx, itp…
Nazwa pliku graficznego Czyli np.:
/pozycjonowanie-obrazkow.jpg
Tytuł strony Znacznik Title strony na której znajduje się obrazek
Folder w którym znajduje się obrazek domena.pl/poznan/pozycjonowanie.jpg
domena.pl/zdjecia/pozycjonowanie.jpg
Świeżość obrazków Na SearchEngineWatch.com można znaleźć sugestię, iż świeżość uploadu obrazka może mieć wpływ na pozycje obrazków – mam jednak pewne wątpliwości co do słuszności tej tezy.
Wielkość obrazka Dobre jakościowo obrazki mają większą szansę na dobrą pozycję.
Ilość obrazów na stronie Im mniej obrazków tym ranga i powiązanie tematyczne poszczególnych grafik odpowiednio wzrasta.

Uwagi:

Aby zwiększyć prawdopodobieństwo zaindeksowania zdjęć obecnych na naszej stronie warto włączyć w Google Webmaster Tools opcję rozszerzonego wyszukiwania obrazków. Zakładka: Tools >> Enhanced image search.
Rozszerzone wyszukiwanie grafiki Google Webmaster Tools

Zaznaczenie powyższej opcji sprawia, że stnieje duża szansa, iż nasze obrazki pojawią się w grze Google: Image Labeler. Gra polega na jak najszybszym tagowaniu obrazków (Tagi należy wpisywać w języku angielskim) wygrywa ten użytkownik który to zrobi szybciej i dokładniej.

Jeśli zależy nam na wysokim stopniu indeksacji zdjęć w Yahoo to warto pomyśleć o Flickr.com – dla zainteresowanych polecam ten artykuł – Using Flickr to optimize for Yahoo image search

Pamiętajcie że indeksowanie obrazków trwa znacznie dłużej i na efekty optymalizacji czasami trzeba czekać nawet kilka miesięcy.

Polecam także zapoznać się z ciekawym rozwiązaniem utrudniającym hotlinkowanie naszych obrazków – lub inaczej mówiąc – Link za Hotlink ;) – How to use hotlinkers and Google Images to build natural links to your site. Wersja dla leniwych – kliknij prawym przyciskiem na obrazek znajdujący się pod tym linkiem – http://www.blogstorm.co.uk/images-demo.html.

Materiały źródłowe:
SEO top tip: Get results from image optimization for SEO
How To Optimize Images For Search Engines, Social Media and People.

Cezary Lech

Content marketer i Specjalista SEO, organizator konferencji I ❤ Marketing oraz Search Marketing Day a także ogólnopolskiego cyklu szkolenia.sprawny.marketing. Autor wielu artykułów oraz prezentacji z zakresu pozycjonowania a także innych aspektów marketingu internetowego. Współwłaściciel i dyrektor komórek marketingowych MaxROY.com sp. z o.o. i GoldPosition.pl. Więcej o Cezarym możesz się dowiedzieć na jego prywatnej stronie i profilu Google+.


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Ale nie wiem jak to można wykorzystać do zdobycia potencjalnego klienta. Przecież nikt nie będzie szukał obrazków o pozycjonowaniu ;). Prędzej już jakieś repliki dzieł sztuki czy nawet gołe baby ;).

  • eydryan

   I’m really glad you liked my article, and thanks for giving credit. Keep tuned these few days it’s more marketing stuff but starting wednesday it’s back to seo tricks :)

  • słuszny artykuł..
   shpyo, ma znaczenie – nie myśl tylko o pozycjonowaniu, pomyśl o różnych branżach, np. produkcjach, przemyśle itp. ktoś szuka np. tokarki lub jakiegoś innego ustrojstwa i klika w googl images – sam tak robiłem wiele razy… po prostu liczy się każdy uu na Twojej stronie!
   pozdr.
   :-)

  • Tomasz K

   Ja wole blokować obrazki dla wyszukiwarki niż je udostępniać. Sensownego uu nie przyniesie.

   Pozdrawiam.

  • W sprawie wyszukiwarki obrazków jest jeszcze jeden temat… Mianowicie ostatnio często zdarza się, że klienci dostarczając materiały do wykonania dla nich strony www, dostarczają obrazki ściągnięte właśnie z google images, nie zastanawiając się w ogóle nad kwestią praw autorskich itp.

  • 4poziom

   wszystko zależy od tematyki strony, ja tam wole blokowac obrazki dla wyszukiwarek

  • Doskonały artykuł. Wiele cennych uwag, uświadamiających co google biorą pod uwagę.

  • Też się zastanawiam po co "pozycjonować" obrazek. Nie widzę z tego klientów.

  • pozycjonowanie obrazka ma znaczenie i to duże. Dla przykładu szukając prezentu na święta (zapakowanego pudełka) jako grafiki wpisze prezent w google images i jeśli pośród kilkunastu pierwszych trafi się jakieś interesujące z jakiejś bazy zdjęć typu royality free to zastanowie sie czy nie kupić. Również przez google images ludzie szukają inspiracji (nawet architekci), a jeśli zdjęcie sie spodoba to będą przeglądać następnie treść strony, więc pozycjonowanie zdjęć ma sens.

  • Michał

   Zdjęcia odzieży również. Tu główną role odgrywają zdjęcia przedstawiające produkt – ktoś szuka konkretnego kroju, koloru bielizny itp. Temat ciekawy…

  • Ciekawy temat. Dzięki obrazką można kierować bardzo duży ruch na stronę w niektórych branżach.

  • Dużo racji. Obrazki mają spore znaczenie. Wiem po swojej stronie, wpisując “długopis galaxy” nie wyświetla się moja strona a w grafice wyskakuje od razu obrazek z mojej strony. Więc o ile ktoś jest zainteresowany takim długopisem to jest szansa, że wejdzie na stronie i sprawdzi ofertę a nie tylko ściągnie obrazek – choć pewnie tak się dzieje.

  • studiopunktum

   Dla mnie to super artykuł bo klienci szukając fotografa często szukają właśnie po obrazach. I chcę aby moje zdjęcia pokazywaly się coraz wyżej i częściej ;)

   Dziękuję

  • Pola Modrzewsky

   Bardzo dobry i pomocny artykuł. Dziękuję!
   Mam jednak pytanie: Czy te wszystkie opisy mogą zawierać polskie znaki? Czy lepiej nie używać polskich znaków?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *