Trendy SEO, czyli pozycjonowanie 2.0

Na czym polega Pozycjonowanie 2.0?! Czy SEO wchodzi w kolejny etap rozwoju? Przedstawiamy 15 różnic między SEO sprzed 5 lat a aktualną nową wizją Pozycjonowania 2.0, które zbliża się wielkimi krokami, także do Polski…

Okazuje się że mamy już nawet pierwszy blog o SEO 2.0 który wyjaśnia w jednym z pierwszych wpisów czym jest SEO 2.0. Ciekawie o Pozycjonowaniu 2.0 pisze nasz rodak żyjący za granicami kraju – Tadeusz Szewczyk, który na stronach blogoscoped.com przedstawił ostatnio wizję internetu bez SEO.

Zestawienie różnic SEO 1.0 a pozycjonowanie 2.0

SEO 1.0 SEO 2.0
Strategie budowania linków, takie jak: ręczne dodawanie do katalogów i presell pages, wymiana linków, kupowanie linków. Pozyskiwanie linków poprzez docieranie do grupy tzw. Linkerati (blogerzy, dziennikarze, właściciele i redaktorzy stron), tworzenie wartościowego kontentu, tworzenie Link Bait (przynęt na linki), serwisy społecznościowe,
Optymalizacja stron tylko pod roboty, np.: Tytuły stron wypchane słowami kluczowymi Optymalizacja stron z myślą o użytkownikach np.: Prowokujące do kliknięcia, przyciągające uwagę tytuły i anchory linków – Copywriting Anchor Text
Konkuruje się o pierwszą dziesiątkę wyników wyszukiwań na pojedyncze słowa kluczowe. Długi ogon słów kluczowych, pozycjonowanie szerokie. Walka obecność na stronach głównych czołowych serwisów społecznościowych jak Digg itp.
Link za link, oszukiwanie i ukrywanie linków pochodzących np. z wymiany Linkowanie dobrowolne, naturalne i spontaniczne.
Ukrywanie pozycjonowania, ukrywanie przez firmy swojego portfolio, bezosobowe firmy SEO/SEM, nie przedstawianie klientom technik pozycjonowania ich witryn Większa otwartość, mniej tematów tabu, swobodna i otwarta współpraca z klientem
Słowa kluczowe Tagi
Optymalizacja zorientowana na linki Optymalizacja zorientowana na ruch
Kliknięcia, odsłony, wizyty Konwersja, ROI (zwrot z inwestycji), branding
DMOZ del.icio.us
Główne źródła ruchu: Google, Yahoo, MSN Główne źródła ruchu: StumbleUpon, Digg, Myspace, niszowe strony branżowe, blogi, ruch a wpływ na pozycjonowanie
Komunikacja w jedną stronę Dialog, konwersacja, wymiana zdań i opinni
Nie demokratyczne, kto płaci najwięcej jest najwyżej Demokratyczne, kto odpowiada na potrzeby i pytania użytkowników jest najwyżej
Automatyczne w 50% Automatyczne w 10%
Wyniki ustalane na podstawie algorytmu i równań matematycznych. Personalizacja wyników wyszukiwań oraz Google Digg.
PiO – forum.optymalizacja.com Forum.SprawnyMarketing.pl

 

Oczywiście zdajemy sobie wszyscy sprawę, że na polskim rynku SEO 2.0 występuje w bardzo ograniczonym zakresie. Wiemy także, że póki co Pozycjonowanie 2.0 można zastosować przy stosunkowo małej ilości polskich stron… Wierzę jednak, że wraz z rozwojem polskiej sieci, trendy, które już wyraźnie widać w stanach będą dostrzegane i stosowane także na polskim rynku.

seo-2-0

Do artykułu zainspirował mnie tekst pod tytułem: SEO vs SEO 2.0 z bloga seo2.0.onreact.com należącego do wspomnianego Tadeusza Szewczyka, który jak widzę przeszukując angielskie Google wyrasta na czołowego eksperta tej wąskiej specjalizacji. Tadek prosimy o Twój komentarz ;).

—————————

Grafika w nagłówku autorstwa użytkownika digitalart z freedigitalphotos.net

Cezary Lech

Content marketer i Specjalista SEO, organizator konferencji I ❤ Marketing oraz Search Marketing Day a także ogólnopolskiego cyklu szkolenia.sprawny.marketing. Autor wielu artykułów oraz prezentacji z zakresu pozycjonowania a także innych aspektów marketingu internetowego. Współwłaściciel i dyrektor komórek marketingowych MaxROY.com sp. z o.o. i GoldPosition.pl. Więcej o Cezarym możesz się dowiedzieć na jego prywatnej stronie i profilu Google+.


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Tadeusz Szewczyk

   Dzięki Cezary za tłumaczenie i dopasowanie do polskiego rynku. Podziwiam też udany design bloga. Boje się jednak ze StumbleUpon w Polsce nie będzie funkcjonował, bo po niemiecku czy po hiszpańsku też nie działa. Większość użytkowników zna angielski i preferuje ten język. Za to w Polsce jest wspaniale medium Web 2.0, Wykop. Nie wiem jak popularny jest Gwar ale uważam ze Wykop to wspaniała platforma w stylu Digg-a umożliwiająca osiągniecie dużej grupy ludzi. Oczywiście nie jest to łatwe. Udało mi się dopiero raz “zostać wykopanym” i to tylko dlatego ze był to artykuł NASA.Jeżeli chodzi o “niszowe strony branżowe” to czy istnieje jakiś polski Sphinn?

   Kolegę z seo20.pl już wcześniej odkryłem ale bylem rozczarowany brakiem wizji i radykalności. Blog sprzedaje normalną optymalizacje jako 2.0, bo że Google się zmienił to banalne, to nie jest jeszcze optymalizacja 2.0. To tylko nowa etykieta.

  • Tomek Frontczak

   Gwar – zero popularności.
   Wykop – szczególnie po ostatniej promocji wśród szerokiej rzeszy użytkowników daje niezłego kopa. Np. ten post z naszego forum sam nagle wskoczył
   Najszybciej sprzedający sie produkt na Allegro . Wygenerowało to około 13 tysięcy wyświetleń.
   Bo tematyka taka właśnie luźna, interesująca dla wszystkich no i dotyczy Allegro. To też pokazuje nowy profil zainteresowań uzytkoników Wykop, strona główna Wykopu zresztą też.
   Jeden problem – z tego ruchu niewiele pozostaje, poza statami :)
   reklama w serwisach społecznościowych – problem dla reklamodawców

  • Gwar ma tę zaletę, że linki nie mają nofollow :-)

   Dokładnie, jak piszesz Tomku: ruch łebdwazerowy niewiele daje poza statami. I długo, długo jeszcze tak będzie moim zdaniem. W szczególności nie działa to, jeśli chodzi o linkbaiting. Niestety, póki co a) mamy w Polsce za słabą blogosferę, b) częściej się zdarza, że treść jest kopiowana, zamiast umieszczania linki.

   Dlatego sądzę, że zamiast poświęcać czas na przebijanie się w serwisach społecznościowych, lepiej nadal skupić się na pozycjonowaniu “tradycyjnym” z większym naciskiem na Długi Ogon.

  • Tadeusz Szewczyk

   Dzieki Tomek.
   Mendax: Pamietaj ze SEO 2.0 to SEO + Web 2.0, nie albo albo.

  • jakos nie bardzo zgadzam sie z ostatnim pkt tabelki ;-)

  • Krzysztof Leśniak

   Kolejny wymysł w nazewnictwie. I taj jak napisał Michał, ostatni punkt tabelki to już radosna twórczość autora :)

  • Artykuł bardzo ciekawy, chociaż miejscami wydaje się zbyt wyidealizowany. Informacje dotyczące optymalizacji w SEO 2.0 to nic innego jak powrót do głównej idei tworzenia stron i pozycjonowania w 100% zgodnego z regulaminami wyszukiwarek, z połączeniem elementów marketingowych (np. ciekawy tytuł, który zachęca do kliknięcia) – ideą tą jest przyciągnięcie jak największej liczby użytkowników i zachęcenie ich do powrotu po kolejne nowinki. A to, gdzie użytkownicy będą później naturalnie linkować, to już inna sprawa. Czy to będą fora dyskusyjne bądź prywatne strony, czy może blogi i serwisy społecznościowe.

   Wg mnie optymalnym wyjściem jest połączenie obu “wersji SEO”, ponieważ to one przyniosą największe zyski zarówno w postaci wysokiej pozycji (dzięki której zyskujemy nowych użytkowników), jak i nowych użytkowników z różnorodnych serwisów.

  • Artur Myszka

   Nazwa SEO 2.0 to kolejny element napędzający rynek reklamy. Dla laika to znak, że pojawiło się coś nowego i czas zmienić frimę, jeżeli nie “obsługuje SEO 2.0”. Kolejny chwyt reklamowy. :) Każda strona wymaga innej strategii marketingowej… Obecnie wdrażam SEO 158.0, bo obecnie opracowuję strategię dla kolejnej (158) strony. Mogę policzyć także zoptymalizowane podstrony… Ale czy to ma sens? SEO podąża za wyszukiwarkami od początku. To co jest wartościowe dla wyszukiwarki, jest wartościowe dla SEO. Nazwa to tylko sposób reklamy, a i tak chodzi o to samo.

  • Zły Sir Nimek

   Witaj Cezary…

   Mega dobry artykuł, muszę powiedzieć że zmieniłeś mój sposób patrzenia na SEO ! ;)

   Aczkolwiek jest już SEO 3.0 !

   Tylko u mnie :)

  • Beerbant

   Ładnie opisany sposób ewoluwowania w pozycjonowaniu stron.
   Totalne bzdury marketingowego bełkotu w nazewnictwie służące tylko i wyłącznie do naciągania klientów na webileśtam zero.
   Pozycjonowanie sensu stricte jest umieszczaniem jak najwyżej się da strony klienta w wyszukiwarkach dla podaje frazy/hasła cała reszta to marketing internetowy , pierdy pt. web.5.0. czy web 4.0. beta to nic innego jak dodatkowe formy promocji strony w internecie.
   Wszystkich onanizujących się webamiileśtam i serwisami społecznościowymi zapraszam do udowodnienia mi, że serwis społecznościowy ma coś wspólnego z pozycjonowaniem (oprócz zaplecza).
   Po prostu czyste SEO ma ograniczoną liczbe miejsc w topie i trzeba coś wymyśleć jak już nie ma miejsca albo nie potrafi się wejść na top , wtedy trzeba wymyśleć dodatkowe metody na zdobycie przewagi nad konkurencją.
   P.S.
   w web.3.0. ide o zakład będzie napisane o marketingu wirusowym i marketingu szeptanego.

  • Marta Sikorska

   Witam wszystkich :)

   Jestem bardzo miłe zaskoczona, iż na trafiałam, na tak ciekawy artykuł.

   Całkowicie się z zgadzam. SEO na rynku angielskojęzycznych wyszukiwarek wygląda zdecydowanie inaczej niż w Polsce. Ci którzy optymalizując strony na tych rynkach doskonale wiedzą, że tak wygląda trend.

   Być może do Polski, on jeszcze nie dotarł ale z pewnością dojdzie. Wówczas nie będzie się stron pozycjonować tylko optymalizować. :)

   Ponad to chce zauważyć, iż cała kultura social networking/bookmarking na zachodzie pozwala na pozyskiwanie quality traffic, nie koniecznie wkładając w to dużo wysiłku w SEO.

  • Tomasz Kalka

   Generalnie ja od dawna obserwuję bardzo bliski kontakt pomiędzy PR w Internecie a SEO. Po prostu PRowe działania powinny być prowadzone przez ludzi którzy są SEO świadomi. Jeśli i tak pracują nad generowaniem buzzu to niech to robią tak by i linki były i żeby miały dobre anchory jeśli to możliwe.

  • Zamiast myśleć o serwisie gwar, zastanawiałbym się jak można wykorzystać kciuk.pl
   Nie ma on oczywiście takiej siły jak wykop, ale z mojego doświadczenia wynika, że daje lepszy ruch (dłuższy czas wizyt, większa konwersja).

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *