Zniknie czarny pasek nawigacyjny w usługach Google

Przyzwyczailiście się już do czarnego paska widocznego u góry większości usług Google? Wiele czasu na przyzwyczajanie się nie było, bo pasek w obecnej postaci widoczny jest od zaledwie kilku miesięcy. A tymczasem pasek niedługo zniknie.

Pasek o którym mowa wygląda w tej chwili tak:

1 stary pasek

Co będzie w zamian? Właściwie wciąż będzie to pasek, chociaż nie będzie już wyodrębniony graficznie od reszty interfejsu. Po prostu: po prawej stronie od logo znajdzie się niewielka strzałka która na hover rozwinie linki do usług Google, dalej na prawo pojawi się pole wyszukiwarki, a jeszcze dalej na prawo – kontrolki Google+. Pasek będzie dostępny prawdopodobnie w zdecydowanej większości usług Google:

2 nowy pasek

Linki do usług Google przestaną być więc dostępne na wyciągnięcie ręki, chociaż wciąż będą w odległości jednego kliknięcia (dzięki sztuczce z efektem hover). Jednocześnie we wszystkich usługach Google widoczne będzie pole wyszukiwania. Można się zastanawiać, jak wyszukiwarka będzie działać w usługach, które już teraz mają swoje wyszukiwarki (Google+, News, Docs). Z pewnością Google nie zostawi dwóch wyszukiwarek, a wyszukiwarka z paska będzie – w zależności od kontekstu – ustawiona domyślnie do szukania w stosownych wertykalach. Już kilka tygodni temu Google przygotował pod to grunt, dodając do wyszukiwarek kolejnych usług niewielką strzałkę rozwijającą podręczne ustawienia:

3 ustawienia wyszukiwarki

Oto krótkie wideo (50 sekund) prezentujące nowy pasek:

Nie wiadomo dokładnie kiedy czarny pasek zniknie.

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Cenkie, przypomina Windowsa i menu start, znając moją niecierpliwość będzie znikać przy zbyt szybkich ruchach muszki jak to jest w rozwijanych menu których nie znoszę.

  • Przemek Sztal

   Ocenić funkcjonalność będzie można w pełni docenić używając nowego menu na co dzień, ale to ciekawa i dość radykalna zmiana. Mimo to wszystko składa się w jakąś całość – wszystko idzie w kierunku ujednolicenia produktów Google. Wcześniej była większa ich izolacja. Na pewno ma to też duży związek z warstwą społecznościową Google+. Btw, z autopsji wiem, że przy matrycach panoramicznych dodatkowa przestrzeń w pionie jest ważna :-)

  • Michał

   Jedno kliknięcie więcej do zrobienia aby włączyć konkretną usługę. Pożyjemy – zobaczymy. Na razie jestem raczej na nie…

  • Przemek Sztal

   @Michał: A dokładnie jedno najechanie więcej :-)

  • Tylko czekam na głosy malkontentów, dla których ta zmiana i dodatkowe kliknięcie/najechanie będzie końcem świata, która paraliżować będzie ich mega wydajną pracę :D

  • Krzysztof Trynkiewicz z WydajnyKomputer.pl

   @Ksaler jesli wchodzisz na strony produktow/uslug Google kilkadziesiat razy dziennie to to robi spora roznice. Najwiekszy problem z hoverem to zawsze celowanie – zeby przejsc do np. Readera trzeba zrobic 2 hovery i kto wie, czy ostatni nie musi byc opuszczony ruchem myszy w prawo, zeby prawe podmenu nie zniknelo.
   Gdyby Google zrobilo dynamiczne menu z zakladkami zaleznymi od odwiedzalnosci serwisow przez zalogowanego uzytkownika, to by bylo ok. Ale nie, oni beda wciskac wszystkim np. Newsy, ktore w Polsce ledwo zipia.

  • Incentive

   Nie podoba mi się ta nachalna intergacja z Google+. Coraz bardziej mnie to niepokoi. A Was?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *