7 nowości z reklamy na eBay

Nowości na eBay za okres styczeń–marzec 2019

1. eBay Fulfillment oraz eBay Shipping – czyli w pogoni za Amazonem

Amazon jest niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o kwestie logistyczne dla e-commercu na świecie. Nic więc dziwnego, że drugi pod względem wielkości gigant z tej branży też chce zaoferować kompleksowe usługi swoim sprzedawcom. EBay.de, podążając śladami Amazona, uruchomił dwie nowe usługi w Niemczech: eBay Fulfillment i eBay Shipping. Dzięki nowym propozycjom magazynowania i wysyłki podobnym dla FBA, sprzedawcy mają szanse oferować wysyłki ekspresowo już na następny dzień. EBay.de rozpoczyna program w fazie beta pod nazwą Multichannel Logistik Services. Program fulfillment jest realizowany we współpracy z Fiege, Hermes i Plentymarkets, a eBay Shipping z DPD. Sprzedawcy korzystający z fulfillmentu eBaya automatycznie kwalifikują się do usługi eBay Plus, czyli odpowiednika abonamentu Amazon Prime.

eBay Plus to dla kupującego szybka i bezpłatna dostawa premium, bezpłatne zwroty i dostęp wyłącznie do rzetelnych sprzedawców. Dla sprzedawców eBay Plus oznacza to lepszą widoczność, zwroty opłacone w serwisie eBay, a nawet o 20% tańszą prowizję od sprzedaży. „Jako wiodąca globalna firma handlowa uważamy, że logistyka ma strategiczne znaczenie dla poprawy doświadczeń kupujących i sprzedających na naszej platformie” – powiedział Michael Pasch z eBay Loyalty & Logistics. „Dzięki naszym nowym usługom logistycznym pomagamy sprzedawcom spełniać stale rosnące wymagania kupujących w zakresie szybkiej i niezawodnej dostawy. Jednocześnie sprzedawcy będą mogli skorzystać ze wszystkich zalet eBay Plus”.

ebay for business

Czy nowa usługa eBay zagrozi potędze Amazona?

EBay w ostatnich latach musiał mierzyć się z ogromną konkurencją ze strony Amazona, gdyż z powodu braku usługi fulfillment pozostawał za nim daleko w tyle. Amazon zdążył zdominować rynek e-commerce w Niemczech, ale miejmy nadzieję, że eBay nie przespał swojej szansy i zdoła jeszcze wrócić do gry o klientów. Jednak w związku z silną pozycją w Niemczech, eBay ma dużą szansę na ponowne zainteresowanie swoją ofertą setki sprzedawców oraz kupujących.

2. eBay Guaranteed Delivery

Serwis eBay mocno rozwija usługę gwarantowanych dostaw w serwisie eBay, aby konkurować z Amazon Prime. Aby aukcja kwalifikowała się do realizacji Gwarantowanej Dostawy w serwisie eBay, sprzedawca musi:
• oferować wysyłkę zamówień w 24h lub tego samego dnia,
• użyć zdefiniowanych przez eBay metod wysyłki,
• mieć co najmniej 100 transakcji rocznie,
• odsetek opóźnień wysyłki musi wynosić poniżej 5%.

Oferowanie Gwarantowanej Dostawy już zwiększa widoczność dzięki filtrowi, który może ukryć wszystkie aukcje bez niego.

Serwis eBay zagwarantuje to, że Twoje towary dotrą na czas. Jeśli nie, serwis zaoferuje jedną z trzech poniższych opcji:
• Zwróć koszty wysyłki
• Zaproponuj kupon na przyszły zakup w serwisie eBay
• Zaoferuj bezpłatną etykietę zwrotną, jeśli sprzedawca akceptuje zwroty

Obecnie 67% artykułów w serwisie eBay już zawiera bezpłatną wysyłkę, a 63% jest dostarczanych w ciągu trzech dni lub mniej! (Źródło: TechCrunch).

3. Zmiany dotyczące zabezpieczeń sprzedawcy w 2019 r.

Ze względu na fakt, iż sprzedający spotykają się z nieuczciwymi zwrotami i fałszywymi roszczeniami od kupujących, eBay wprowadza nowe zabezpieczenia sprzedawcy w 2019 r. Serwis przyznaje, że dotąd zbyt jednostronnie skupiali się na ochronie kupujących (równie silna ochrona kupującego jest w przypadku Amazona). Ma się to teraz zmienić, ponieważ zauważono konieczność ochrony sprzedawców przed oszustwami ze strony kupujących. Zabezpieczenia pracowników eBay zostały ogłoszone w podkaście Boba Kupbensa (Vice President Seller and Marketplace Operations eBaya) oraz Scotta Cutlera (Vice President eBay USA). „Niezależnie od tego, czy chodzi o produkt niezgodny z opisem, czy próbę wyłudzenia i oszustwa przez kupujących poprzez zwroty – wiemy, że są pewne problemy i dlatego w 2019 roku wprowadzimy środki ochrony sprzedających” – powiedział Bob Kupbens. Scott Cutler potwierdził również, że wprowadzone zostaną zmiany – „Ochrona sprzedawców to kolejny obszar, w którym dokonamy postępów w 2019 roku. Sprzedawcy z pewnością to zauważą”. Do tej pory sprzedawcy nie mogli w 100% czuć się bezpiecznie na eBay. Ochrona polegała na wsparciu w przypadku braku płatności lub niesłusznie wystawionych negatywnych komentarzy.

Nowości z reklamy na eBay za okres październik–grudzień 2019

W dniu 24 lipca w Las Vegas rozpoczęła się konferencja eBay open 2018, podczas której eBay zaprezentował kilka nowości mogących odmienić życie wielu sprzedawców na tej międzynarodowej platformie.

1. Multi User Account

Nareszcie bardzo duży problem wielu sprzedawców eBay’a zostanie rozwiązany. Dotychczas, jeśli miałeś kilku pracowników, którzy powinni pracować w panelu eBay, możliwe było to tylko wówczas, gdy otrzymali pełny dostęp do konta, co oczywiście wiązało się z dużym ryzykiem. W tym zakresie niebawem ma pojawić się możliwość tworzenia profili użytkowników o różnym poziomie dostępu do panelu eBay. Nowa funkcja ułatwi pracę w szczególności dużym firmom, w których kilka osób obsługuje sprzedaż na eBay oraz agnacjom administrującym konta.

2. Wyszukiwanie wizualne

Nowa funkcja „wyszukiwanie wizualne” w aplikacji eBay będzie działać w następujący sposób: zdjęcia z aukcji eBay można „przeciągnąć” do dedykowanego pola wyszukiwania w aplikacji, aby wyszukać wizualnie podobne produkty na innych aukcjach.

3. Apple Pay w serwisie eBay od jesieni 2018 roku

Od jesieni 2018 roku eBay zaoferuje Apple Pay jako metodę płatności na swojej platformie. Apple Pay początkowo zostanie wprowadzony tylko na rynek amerykański. Jednak już wkrótce nowa metoda płatności będzie dostępna na zagranicznych odpowiednikach serwisu. Jest to kolejny krok eBay do rozstania się z systemem płatności PayPal. O zmianie operatora płatności może świadczyć również informacja o początku współpracy z Ayden, jednym z wiodących systemów płatności świadczącym usługi na całym świecie. „Apple Pay to jedna z najbardziej wszechobecnych metod płatności, zapewniająca użytkownikom łatwy, szybki i bezpieczny sposób płatności” – powiedział Steve Fisher, wiceprezes ds. Płatności w serwisie eBay. Jak dodał: „Oferowanie Apple Pay jako metody płatności w serwisie eBay to pierwszy krok do zaoferowania dziesiątkom milionów kupujących większego wyboru i elastyczności w zakresie opcji płatności”.

4. Highline Search Ads

Ebay wprowadza nie tylko nowe formy płatności, ale także oferuje sprzedawcom nowe formy działań marketingowych na portalu.

Dla jakich produktów dostępne jest Highilne Search Ads?

Możesz tworzyć kampanie dla nowych i odnowionych ofert o stałych cenach prawie we wszystkich kategoriach. Wyjątek stanowią aukcje z kategorii „części samochodowe”, „opony” oraz #MagazynSprawny.pl 23 „używane towary”, które nie mogą być reklamowane.

Gdzie pojawiają się moje reklamy?

Highline Search Ads pojawiają się w serwisie eBay na górze stron wyników wyszukiwania. Jak będzie wyglądała moja reklama? Każda reklama składa się z tytułu, który wybrałeś, trzech najlepszych produktów i linku „Kup teraz w serwisie eBay”. Technologia identyfikuje trzy najbardziej odpowiednie produkty, które pojawiają się w reklamie dla każdego wyszukiwania kupującego. Kiedy będą wyświetlane reklamy? Serwis eBay korzysta ze sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, aby zdecydować, które reklamy mają być odtwarzane na podstawie słów kluczowych. Sterowanie ręczne nie jest możliwe.

Gdzie możesz znaleźć HSA?

HSA możesz zarządzać w Sellerhub (Menadżer Sprzedaży) w zakładce „Marketing”. Znajdziesz tam po lewej stronie zakładkę „Highline Search Ads”.

Jakie są koszty?

Płacisz tylko wtedy, gdy klient kliknie Twoje reklamy. Sam określasz maksymalną cenę za kliknięcie (CPC). Opłaty są naliczane tylko wtedy, gdy klient kliknie w Twoją reklamę na podstawie stawki kosztu kliknięcia ustawionej dla każdej kampanii. Im bardziej konkurencyjna stawka, tym bardziej prawdopodobne jest wyświetlenie reklamy, gdy klient szuka czegoś istotnego.

Powyższy tekst zawiera prywatne poglądy Autora. Niekoniecznie muszą odzwierciedlać one poglądy Redakcji.

Avatar

Mateusz Grzywnowicz

Praktyk e-commerce oraz specjalista ds. marketingu internetowego. W branży e-commerce działa od 2009 roku. Prowadził dwa sklepy internetowe, rozpoczynając sprzedaż w Polsce, z czasem rozszerzając sprzedaż na całym świecie. Do wszystkiego dochodził metodą prób i błędów, a jest to metoda zarówno czasochłonna, jak i kosztochłonna. Dopiero własne doświadczenie nauczyło go co działa w tym biznesie, a czym w ogóle nie warto zaprzątać sobie głowy. Tego typu informacjami chętnie dzieli się z uczestnikami swoich szkoleń. Jako jeden z nielicznych w Polsce prowadzi zajęcia z obsługi portalu eBay oraz Amazon i możliwości jakie one oferują. Ma wieloletnie doświadczenie w sprzedaży internetowej, dzięki czemu szkolenia są oparte w 100% na praktyce. Mateusz Grzywnowicz prowadzi szkolenie Sprzedaż w Internecie: Allegro, Ebay, Amazon


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *