Nowości w Google Realtime Search [aktualizacja]

Od grudnia 2009 wyszukiwarką Google możesz przeszukiwać także statusy mikroblogów, np. Twittera, Friendfeeda i innych. Funkcjonalność ta, zwana “realtime search”, zyskała wczoraj nowe możliwości. Wydzielono osobny serwis Google Realtime, możliwe jest przeglądanie statusów w widoku dyskusji, segregowanie ich wg bliskości geograficznej i kilka innych rzeczy, o których poniżej.

Najlepiej widoczna zmiana polega na stworzeniu osobnej głównej strony wyszukiwania real-time. Swoje główne strony mają pozostałe “wertykalne” wyszukiwarki Google, np. grafika, książki, a nawet patenty. Serwis docelowo dostępny ma być pod łatwym do zapamiętania adresem:

http://www.google.com/realtime

ale z niejasnych przyczyn adres ten jeszcze nie działa. Serwis dostępny jest na razie pod adresem:

http://www.google.com/realtime?esrch=RealtimeLaunch::Experiment

Problem z szukaniem w statusach jest taki, że pojedynczy status wyciągnięty z kontekstu rozmowy, w której się pojawił, jest często nieczytelny. Google rozwiązuje ten problem poprzez udostępnienie funkcji “full conversation”…:
real-time search full conversation

…umożliwiającej przeczytanie pełnego przebiegu dyskusji, w której interesująca nas wypowiedź padła:
real-time search full conversation2

Wyświetlane statusy można przefiltrować geograficznie, tj. wyświetlić tylko pochodzące z twoich okolic lub innego wskazanego obszaru:
real-time search geo

Niestety, funkcja “nearby” (statusy w pobliżu) nie jest jeszcze dostępna w Polsce, możemy natomiast wskazać swoją lokalizację (i dowolną inną) wklepując ją z klawiatury.

Jak dowiedział się Danny Sullivan z Search Engine Landu, archiwum przeszukiwanych przez Google RTS tweetów sięga tylko do lutego 2010, choć strony pracują nad sięgnięciem w odleglejsze czasy. Google nie planuje na razie udostępniania operatora “from”, umożliwiającego wyszukanie statusów wskazanego autora.

Zmiany w real-time searchu sięgną też usługi Google Alerts, dzięki której możesz otrzymywać na maila (lub po RSS) wiadomości o nowych wynikach wyszukiwania dla ustalonego zapytania. Teraz możesz też kazać się powiadomić o pojawieniu się statusów ze wskazanym słowem:
realtime w google alerts

Niestety, Google wciąż nie indeksuje statusów z Blipa, Flakera (nie wspominając o mniejszych graczach na polskim rynku mikrobloggingu), ani nawet z coraz popularniejszego w Polsce Facebooka (choć teoretycznie statusy z fanpejdży powinny być widoczne, nie przypominam sobie, bym kiedykolwiek jakiś widział).

Na koniec googlowa prezentacja nowych funkcji real-time search:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=iSRlXUyJjEQ&feature=player_embedded[/youtube]

[aktualizacja: Google Realtime dostępny jest już w polskiej wersji językowej, pod docelowym adresem http://www.google.pl/realtime. Niestety, nie działa tu ani “widok dyskusji”, ani filtrowanie geograficzne. Funkcje te mają zostać dodane “w ciągu najbliższych miesięcy”. Zyskaliśmy więc tylko główną stronę usługi i update Google Alerts. Co zabawniejsze, w chwili pisania tej aktualizacji wciąż nie działa adres google.COM/realtime, a działa google.PL/realtime.]

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *