Nadchodzi indeksowanie w czasie rzeczywistym

Do tej pory wyszukiwarki indeksowały internet w trybie pull – regularnie odwiedzając witryny i sprawdzając, czy jest tam coś nowego. Indeksacja nowej treści następuje więc nie w momencie, kiedy owa nowa treść jest naprawdę nowa, ale dopiero wtedy, gdy dostrzeże ją robot. Google pochwalił się wczoraj pomysłem rozwiązującym ten problem: to protokół o łamiącej języki nazwie PubSubHubbub, który jest rozszerzeniem możliwości protokołów Atom i RSS. Dzięki niemu treści z feedów mają być indeksowane w czasie rzeczywistym. Google obiecuje też w przyszłości real-timową rewolucję w zakresie indeksowania wszystkich innych typów treści: całych stron HTML, obrazków, wideo…

Protokół jest zdecentralizowany, każdy może za darmo uruchomić swojego huba; każdy może za darmo publikować i subskrybować treści. Jest też wsparcie dla popularnych CMS-ów. Techniczne szczegóły można poznać na stronie GoogleCode.

————————-
Grafika w nagłówku autorstwa użytkownika digitalart z freedigitalphotos.net

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Łukasz Kurowski

   Ależ o PubSubHubbub można było usłyszeć już od baardzo dawna.

  • ubaff

   z czym sie to je?
   jak używać ?

   jakieś przeciwskazania ?

  • Dariusz

   Sprawdziłem 14.03 na swoim blogu na blogspot i działa rzeczytwiście.

  • Czy to znaczy, ze subskrybowana tresc, umieszczona na mojej stronie jest indeksowana jako czesc mojej strony?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *