“Na pohybel Janas” – kto komu źle życzy?

Połowa anglojęzycznej branży SEO (i nie tylko) od kilku dni mówi o zadziwiającym, nagłym wzroście zainteresowania frazą “na pohybel Janas”, i to w krajach tak odległych od Polski jak Kanada czy Indie, w których jest ona najszybciej rosnącym zapytaniem na przestrzeni ostatnich 30 dni. Kolejni użytkownicy zgłaszają wykrycie tej frazy w historii swoich zapytań do Google, choć nigdy go nie wpisywali. Wzrost zainteresowania frazą jest obserwowalny także przez Google Trends, a o sprawie piszą nawet australijskie dzienniki. O co chodzi i kto za tym stoi? Od razu zaprzeczamy spekulacjom, jakoby ze sprawą jakiś związek miał niżej podpisany ;-).

Popularność zapytania “na pohybel Janaswystrzeliła niespodziewanie z początkiem stycznia:

trends-worldwide-12mths fraza "na pohybel janas"
(dane dla: cały świat, ostatnie 12 miesięcy)

Fraza ta jest najszybciej rosnącym zapytaniem w krajach takich jak Austria, Francja, Indie, Polska, Niemcy, Włochy, Norwegia, Kanada, a najszybciej rośnie w Rumunii. Tutaj screen dokumentujący sytuację w Indiach:

indie na pohybel

A tutaj w skali całego świata. “Na pohybel Janas” wyprzedza nawet “Wikileaks”:
cały świat

Jakim cudem polskojęzyczne zapytanie “na pohybel Janas” miałoby być najdynamiczniej rosnącym zapytaniem gdziekolwiek poza Polską, a już szczególnie w krajach takich jak Indie, Australia czy Kanada?

Doniesienia od użytkowników, którzy znajdują tę frazę w historii swoich wyszukiwań, choć nigdy jej nie wprowadzali, w połączeniu ze zdrowym rozsądkiem wykluczają wszelkie “naturalne”, “organiczne” wyjaśnienia zagadki. Nie ma żadnych powodów, by Hindusi interesowali się Janasem bardziej niż np. piękną Yaną Guptą.

Wyjaśnieniem jest prawdopodobnie test któregoś z botnetów, a więc sieci zainfekowanych wirusem pecetów, które na rozkaz właściciela wykonują określone działania, np. masowe zapytania do Google. Twórcy botnetu postanowili prawdopodobnie przetestować swój potencjał poprzez promowanie niszowego zespołu o tej nazwie. Google odmówił szczegółowego komentowania sprawy, udzielił jedynie ogólnikowej odpowiedzi, że “lista hot trends tworzona jest automatycznie na podstawie najdynamiczniej rosnących zapytań. Chociaż algorytm filtruje wyniki by przeciwdziałać podobnym przypadkom, to jednak żaden mechanizm nie jest skuteczny w 100%. Będziemy pracować nad poprawieniem go”.

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Dailymobile.pl

   Nie dziwie się, że Pana Macieja Janasa zainteresowała ta sprawa:)

  • W zasadzie to ciekawi mnie jedna sprawa. Co oznacza w ogóle wyrażenie “na pohybel Janas”.?
   Jeżeli maja to wykonywać zainfekowany komputery to jest ich cała masa…

   Pozdrawiam

  • @Denis nie wiesz naprawdę co znaczy “na pohybel” czy żartujesz?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *