Łatwiejsze zarządzanie słowami wykluczającymi w AdWords

Webowy interfejs Google AdWords został wczoraj wzbogacony o funkcję globalnych list słów wykluczających (negatywnych), które można łatwo zastosować we wszystkich/wybranych kampaniach na koncie. Dzięki tym listom możesz łatwo i szybko wyłączyć reklamy dla zapytań zawierających słowa typu “darmowe”, “testowe” czy “porównanie”.

Najpierw tworzysz listę wykluczających słów kluczowych i nadajesz jej nazwę. Takich list może być wiele: przykładowo, sprzedajesz międzykontynentalne bilety lotnicze, ale tylko na wybrane trasy i wybranych przewoźników. Na jednej liście możesz więc umieścić słowa związane z trasami, na które nie sprzedajesz biletów (np. “Australia, Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth”), a na drugiej – nieobsługiwanych przewoźników (“Emirates, Delta, Qantas”). Na trzeciej – ogólnej – umieszczasz np. “tanie linie, last minute” itd.

Żeby dodać listę, wchodzisz w zakładkę “Kampanie”, następnie wybierasz “Panel sterowania i biblioteka”:

listy słów wykluczających AdWords

Następnie z menu po lewej stronie wybierasz “Lista wykluczających słów kluczowych”:

listy słów wykluczających AdWords następny etap

Teraz klikasz przycisk “Nowa lista wykluczających słów kluczowych” (niewidoczny na obrazku) i wypełniasz formularz:

listy słów wykluczających AdWords - formularz

Oczywiście możesz skorzystać z dopasowania słów kluczowych (“przybliżone”, “ścisłe”, “do wyrażenia”).

Stworzone w ten sposób listy wykluczających słów kluczowych musisz teraz przypisać do kampanii, w których chciałbyś, by obowiązywały.

Co więc się zmieniło? Przed udostępnieniem funkcji musiałbyś przeklikać kolejne kampanie i do każdej wkleić listę. Teraz też musisz przeklikać kolejne kampanie i przypisać każdej listę. Wysiłek w zasadzie ten sam, ale późniejsze zarządzanie słowami wykluczającymi staje się już wyraźnie prostsze. Zmiany w którejś z centralnych list od razu uwzględniane są w każdej kampanii, do której lista została wcześniej przypisana.

Jak przypisać listę słów wykluczających do kampanii?

Wchodzisz do zakładki Kampanie, następnie do podzakładki “Słowa kluczowe”:

listy słów wykluczających AdWords

U dołu strony ze słowami kluczowymi rozwiń sekcję “Wykluczające słowa kluczowe”, następnie w podseksji “Na poziomie kampanii” klikasz przycisk “Dodaj”, a na rozwiniętej w ten sposób liście wskazujesz “Dodaj listy słów kluczowych”:

listy słów wykluczających AdWords

Na wyświetlonym w ten sposób formularzu wystarczy już tylko wskazać wcześniej zdefiniowane listy (poprzez kliknięcie “dodaj”):
listy słów wykluczających AdWords

PS. Warto odnotować błąd, polegający na niemożności usunięcia listy. W systemie pomocy jest nawet instrukcja usuwania list, niestety jest niemożliwa do wdrożenia ze względu na brak checkboksów przy listach i brak przycisku “usuń”. Błąd zostanie z pewnością naprawiony, a tymczasem z niechcianej listy można po prostu wyrzucić wszystkie słowa.

————————-
Grafika w nagłówku autorstwa Stuart’a Miles’a z freedigitalphotos.net

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *