Niemcy (niektórzy) nie lubią Google Street View

Nie cichną zarzuty, że Google za nic ma prawo obywateli do prywatności. Firma strzeliła sobie w kolano błędami w Buzzie (upublicznienie kontaktów użytkowników), ale kontrowersje dotyczą też innych obszarów działalności firmy, w tym – w dużej mierze – Google Street View. Jak donosi niemiecka policja, jeden z samochodów fotografujących dla Google niemieckie ulice, padł wczoraj ofiarą wandali.

Należący do Google Opel, z zamontowanym na dachu aparatem fotograficznym…
Google Street View vehicle
nie ucierpiał bardzo. Z kół zaparkowanego w mieście Oldenburg auta spuszczono nocą powietrze, dodatkowo przecięty został kabel łączący aparat fotograficzny z wnętrzem. Nic więcej się nie stało, z auta nic nie zginęło, a opony nie zostały przecięte.

Nieznany jeszcze, zeźlony naruszaniem prywatności obywateli Niemiec wysłał Googlowi przekaz tak aksamitny, jak to tylko w takich okolicznościach możliwe. Agencje donoszą, że za szybę auta od strony kierowcy zatknięta została kartka ostrzegająca o spuszczonym z kół powietrzu :-).

Warto przypomnieć, że niedawno Komisja Europejska zażądała od Google by firma z wyprzedzeniem ostrzegała mieszkańców o zamiarze fotografowania ulic na potrzeby Google Street View, a także by zdjęcia były kasowane po upływie 6 miesięcy (pisaliśmy o tym w searchmarketingowym przeglądzie lutego).

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • A czy to jest fair że Google bez pytania fotografuje obiekty oraz znajdujących się w pobliżu ludzi? bo jak dla mnie to jest nie poszanowanie prywatności przez Google!

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *