Napisz do nas

Zapraszamy na 19 szkoleń z e-marketingu i konferencję I ♥ Marketing.

19 Szkoleń i I ♥ Marketing

analytics-logo

Jak nie dać się śledzić Analyticsowi?

Na razie wymaga to przeróżnych sztuczek. Jednak inżynierowie Google pracują właśnie nad wtyczką do przeglądarki, która wyłączyłaby zbieranie danych o naszej aktywności.

Jak deklaruje Google, prace nad wtyczką są już na ukończeniu; jest ona obecnie testowana. Ma zostać udostępniona użytkownikom w ciągu „najbliższych tygodni”.

Wypuszczenie tej wtyczki jest odpowiedzią Google’a na pojawiające się coraz częściej zarzuty, że firma nie dba specjalnie o prywatność internautów. Najostrzejszy krytycy zostaną prawdopodobnie przy swoich zarzutach, argumentując, że śledzeni powinni być tylko użytkownicy, którzy wyraźnie wyrażą na to zgodę.

sprawnymarketing

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Porady Webmasterskie

  Wtyczka na pewno się przyda. Przynajmniej mi.

 • Max Koluszky

  Jeśli ktoś używa Firefoksa to wystarczy, że w noscript doda google-analytics.com do niezaufanych.

  • Maciej Janas

   Oczywiście, śledzenie da się wyłączyć już teraz, ale laik bez wyraźniej instrukcji nie potrafi tego zrobić. W tej chwili można oceniać, że publikacja wtyczki jest działaniem głównie wizerunkowym, ale z ostateczną oceną wstrzymałbym się do obejrzenia wtyczki – wiele zależy od tego, ile energii inżynierowie Google włożyli w uczynienie wtyczki łatwą w zainstalowaniu. Z dość enigmatycznego komunikatu Google można np. wnioskować, że wtyczka miałaby być "cross-przeglądarkowa", co – jeśli okaże się prawdą – byłoby np. świadectwem dużej inwencji firmy w ułatwianiu użytkownikom korzystania z niej. Swoją drogą, czy wyprodukowanie uniwersalnej, cross-przeglądarkowej wtyczki jest w ogóle technicznie możliwe?

 • Marcin

  Oczywiście że jest działaniem wizerunkowym, jest masa różnych metod na instalację skryptu analytics, również za pośrednictwem zewnętrznych rozwiązań, myślę że trzeba by tu sporej ingerencji aby całkowicie ukryć się przed analytics.

 • Ja tam już dawno dodałem wszystko, co związane z googlami, gemiusem czy innymi śmieciami do adblocka i mam spokój…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *