Jak usunąć tło w Google.pl?

Dzisiejszego ranka polscy internauci mieli okazję się zdziwić. Wchodząc na “google.pl” wszyscy spodziewamy się zobaczyć okno wyszukiwania na białym tle, tak jak biorąc do ręki dolara, spodziewamy się, że będzie zielony. Dzisiaj jednak główna strona wyszukiwarki wygląda inaczej niż zwykle – w roli tła widzimy już nie białą przestrzeń, ale jedno z wylosowanych przez Google zdjęć. Funkcja ta dostępna od kilku dni w google.com, tam jednak pozostaje opcjonalna – domyślne tło pozostaje białe, a użytkownik sam może doczytać własne tło lub wybrać jedno z zaproponowanych. Tymczasem w google.pl nie zapewniono użytkownikom możliwości przywrócenia standardowego widoku. Fora i serwisy społecznościowe puchną od rana od przekleństw miotanych w kierunku Google. Jak usunąć tło już teraz, zanim Google naprawi swój błąd?

 • Najprostsza możliwość rozwiązania problemu to trzymanie się od niego z daleka – możesz uniknąć wchodzenia na google.pl poprzez korzystanie z search barów wbudowanych w przeglądarki.
  search bar
 • Skorzystaj ze strony startowej Google przeznaczonej dla którejś z przeglądarek, np. Firefoksa (choć Google stworzył tę stronę startową z myślą o użytkownikach FF, można z niej korzystać także na innych przeglądarkach): http://www.google.pl/firefox?client=firefox-a&rls=org.mozilla:pl:official
  strona startowa firefox
 • Skorzystaj z Google.com. Jego użytkownikom, inaczej niż Polakom, pozostawiono wybór tła. Wejdź na google.com, w lewym górnym rogu ekranu wybierz “search settings”.
  google ustawienia Następnie zmień język interfejsu i język przeszukiwany na polski. Zapisz.
  google ustawienia wyszukiwania
 • Wybierz możliwie nieinwazyjne tło, spośród zaproponowanych, np. szare. Najpierw klikasz:
  zmień tło 1 W otwartym w ten sposób oknie wybierasz “polecane”, przewijasz zaproponowane obrazy i wybierasz szary:
  zmień tło 2 Efekt jest taki:
  google szare tło
 • Wyłącz w twojej przeglądarce obsługę JavaScriptu. Niestety, jest to metoda obarczona wieloma niepożądanymi efektami ubocznymi. Natomiast tło w google.pl usuwa natychmiast, bez żadnych problemów :-). Przykładowo w Firefoksie zrobić to można wybierając z menu Narzędzia -> Opcje -> Treść i odznaczając checkbox “Włącz obsługę języka JavaScript”:
  wyłączenie JavaScriptu
 • Użyj AdBlocka, wtyczki do przeglądarki, której oryginalnym celem było blokowanie reklam. My możemy użyć jej jednak do zablokowania obrazka tła. Jak to zrobić? Dla przeglądarki Firefox: zainstaluj Adblocka https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/1865/, w menu przeglądarki wybierz Narzędzia -> AdblockPlus -> Ustawienia -> Filtry -> Dodaj filtr. Teraz wprowadź google.pl##IMG#fpdi Firefox Adblock - dodanie filtra Metoda ta ma jednak wadę. Pozbywamy się co prawda tła, ale google.pl – niestety – wciąż nie wygląda tak, jak dotychczas:
  google białe tło adblock
 • A teraz najskuteczniejsza metoda, pozwalająca (znającym CSS) w miarę dowolnie kształtować wygląd głównej strony. Metoda polega na użyciu przez przeglądarkę specjalnego arkusza CSS. Najpierw zainstaluj wtyczkę umożliwiającą taką operację, w Firefoksie jest to np. Stylish: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/2108/. (Wtyczka Web developer nie pozwala niestety zmienić arkusza dla konkretnej strony na stałe, stąd wybór Stylisha).Kiedy wtyczka będzie już zainstalowana, uruchom jej ustawienia (prawy, dolny róg okna przeglądarki):
  stylish ustawienia Z rozwiniętego w ten sposób menu wybierz “zarządzaj stylami…”, następnie kliknij przycisk “stwórz nowy styl”. W okno, które się otworzy wpisz nazwę nowego arkusza, np. “nogooglebackground”, a w pole kodu wklej co następuje:@namespace url(https://www.w3.org/1999/xhtml);@-moz-document domain("google.pl")
  body background: #E7E0C9 !important;
  img display:none !important;
  #logo display: none !important;
  #lga background:
  url(https://sprawnymarketing.pl/wp-content/themes/sprawny-marketing/img/sprawny-marketing-logo.png)
  no-repeat center !important; height: 100px !important;
  @-moz-document domain("www.google.pl")
  body background: #E7E0C9 !important;
  img display:none !important;
  #logo display: none !important;
  #lga background:
  url(https://sprawnymarketing.pl/wp-content/themes/sprawny-marketing/img/sprawny-marketing-logo.png)
  no-repeat center !important; height: 100px !important;

  Powinno wyglądać to tak:
  stylish nowy styl

  Wciskasz “zapisz” i cieszysz się nowym wyglądem Google.pl :-):
  google czy sprawnymarketing

  Arkusz CSS można oczywiście modyfikować.

  (autorem tej ostatniej metody i powyższego kodu jest Piotr Grzyb).

Aktualizacja: 11.06.2010:

Dzisiaj Google wygląda już normalnie, a jej przedstawiciele (w osobie Marissy Mayer) tłumaczą się z wczorajszej wpadki.

Marissa tłumaczy, że możliwość personalizowania głównej strony Google była dostępna już w zeszłym tygodniu, a wczorajsze włączenie tła-obrazka miało tylko zwrócić uwagę na istnienie takiej możliwości. Google planował rzekomo poinformować użytkowników (w formie linka na głównej stronie) o tym, że domyślne wczytywanie obrazka należy traktować jak Google Doodle (a więc jako coś przejściowego), ale w wyniku błędu link nie wyświetlał się wszystkim użytkownikom.

Tło cały czas można włączyć ręcznie (link „włącz tło” w lewym, dolnym rogu głównej strony) – dotyczy wyłącznie użytkowników zalogowanych na konto Google.

Avatar

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Avatar
   bolilolo

   proponuję wszystkim następujące rozwiązanie:
   – logujemy się do google i wchodzimy na adres http://productideas.appspot.com/#e=127061 (można najpierw wejść a potem się zalogować)
   – wciskamy przycisk na dole "view ideas"
   – możemy poczytać co ludzie sądzą o tym syfie i przy okazji zagłosować na pomysły przywrócenia klasycznej strony głównej (co polecam)
   – naciskamy na dole "submit idea" i piszemy (najlepiej po angielsku) co nam leży na wątrobie w związku z nową stroną główną,
   – wysyłamy, wylogowujemy się,
   – zmieniamy w przeglądarce stronę startową na jakąkolwiek inną z google barem, albo i bez – wtedy przez tydzień korzystajmy w google bara w przeglądarce,
   – przez tydzień wogóle nie wchodzimy na główną google, a najlepiej zapoznać się z wyszukiwarkami konkurencji.

   Po co to wszystko? Jak google zobaczą, że nagle wejścia spadły im o 40% to się opanują.

   Po tygodniu zajrzymy i jeżeli coś się poprawi to wrócimy, a jak nie – sprawimy że google straci pozycję rynkową. I tak długo są liderem.

   Skopiuj to i podaj dalej. Pozdro.

  • Avatar
   Krzysiek

   Jeśli chcesz mieć białe tło, to znajduje się ono w dziale Polecane, pod nazwą "White" ;-) (tuż pod "Grey")

  • Avatar
   lee oswald

   co za zal, google i ich nowy silnik to nawiekszy syf jaki moznabylo wprowadzic… kazda duza firma ma wpadke teraz kolej na google – nowy silnik to szansa na cos alternatywnego.. a te obrazki co za zal, przerost formy nad trescia…

  • Avatar
   Paweł Kata

   Super art! Ja będę nadal korzystał z searchbara Chrome, bo wymaga najmniej ustawiania ;-)

  • Avatar
   Michał

   "Wchodząc na “google.pl” wszyscy spodziewamy się zobaczyć okno wyszukiwania na białym tle, tak jak biorąc do ręki dolara, spodziewamy się, że będzie zielony. "

   Ten fragment mnie rozwalił. Świetne porównanie ;-)

   Pozdrawiam

  • Avatar

   "Skorzystaj z Google.com. Jego użytkownikom, inaczej niż Polakom, pozostawiono wybór tła" – na .pl przeciez w ogole nie ma tła, dopiero wlasnie na .com jest mozliwosc jego wlaczenia (a mozna zwyczajnie nie wlaczac i zostawic jak jest domyslnie, czyli wylaczone). No chyba, ze korzystam z jakiegos innego Google? :)

   • Avatar
    Maciej Janas

    "na .pl przeciez w ogole nie ma tła, dopiero wlasnie na .com jest mozliwosc jego wlaczenia"

    Na .com jest możliwość włączenia, a na .pl tło włączone jest domyślnie i nie da się go wyłączyć. Więc możliwe, że faktycznie korzystasz z jakiegoś innego Google ;-).

   • Avatar

    Mówimy oczywiście o stronie glównej bez zalogowania? Bo jak po zalogowaniu to nie mam pojęcia :)

  • Avatar
   Przemysław Jurkiewicz

   A ja zawsze jestem do tyłu z wszelkimi zmianami na stronie głównej google. Nie dość, że z reguły dostępne są dla mnie dzień po największym szaleństwie, to do tego i tak zauważam je dopiero przy okazji takich artykułów… no cóż – polecam przyzwyczaić się do search bara w wyszukiwarce.

  • Avatar
   mgodlewski

   Ha ja nawet tego pod chrome nie zauważyłem – zawsze wpisuje szukane słowo w pasku adresu ;)

  • Avatar
   Hydralisk

   Co ciekawe jak wchodzę na google przez Opere, to mam starą wersję google. Jak coś takiego zrobić w Firefoxie?

  • Avatar
   Hydralisk

   Mam dobre rozwiązanie, trzeba ustawić user agernta na takiego jak w Operze i wtedy mamy normalne google :)

   • Avatar
    bolilolo

    a zauważyłeś może przy tym, że masz zupełnie inne wyniki wyszukiwania? po za tym jednym mankamentem wspaniały pomysł… %-)
    a tak btw pacjenci z google wysłuchali naszych modłów. już jest wsjo ok, jak być powinno.

  • Avatar

   Osobiście nadal będę korzystać ze standardowego białego tła :) Każdy inny kolor jakoś razi mnie w oczy.

  • Avatar

   Ja zdecydowanie też. Jakoś przez tyle lat było bez tła i działało he he.

  • Avatar
   rowery Kross

   Szczególnie wartościowy wpis, zalecam ludziom

  • Avatar
   Producent Spil pl

   Fabuła bliska każdemu, polecam literaturę Producenci placów zabaw

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *