Jak dobrze wybrać hosting SEO?

Pierwszą i jedną z ważniejszych rzeczy, jakie musisz zrobić stawiając nową stronę internetową jest wybranie pewnego i przyjaznego dla SEO hostingu. Hosting to fundament sukcesu twojej witryny – to zdanie bardzo wyświechtane i bardzo prawdziwe jednocześnie.

Poniższy artykuł w sposób kompleksowy poinstruuje cię jak dobrze wybrać hosting SEO i nie żałować. Składa się z dwóch zasadniczych części:

 1. Określ niezbędne dla ciebie parametry hostingu; uwzględnij swoje potrzeby: dzisiejsze i przyszłe, tak, by hosting pozostawał efektywny kosztowo,
 2. Znajdź konkretną firmę hostingową; sprawdź, co o hostingodawcach mówią ich użytkownicy.

Krok 1. Określ podstawowe parametry

Jeśli jesteś doświadczonym użytkownikiem internetu, posiadającym kilka witryn internetowych, prawdopodobnie możesz ominąć ten krok. Wystarczy ci jeden rzut oka na ofertę hostingodawcy. Jeśli natomiast, podobnie jak ja, masz słabą orientację w ofertach hostingowych, przeczytaj ten krok, a zaoszczędzisz mnóstwo czasu na własnoręcznych próbach zrozumienia poszczególnych ofert.

Poniżej znajdziesz zatem bardzo uproszczone definicje podstawowych pojęć, niezbędnych do świadomego wybrania odpowiedniego hostingu SEO:

Podstawowa terminologia hostingowa

3 podstawowe typy usług hostingowych:

serwer dedykowany wirtualny serwer prywatny (VPS) serwer współdzielony
Jak to działa? dzierżawisz cały fizyczny serwer, nie współdzielisz go z nikim dzierżawisz serwer wirtualny (wydzieloną część zasobów serwera fizycznego, podzielonego między kilku klientów) współdzielisz serwer z witrynami innych klientów dostawcy hostingu
Zalety elastyczność i kontrola: pełna kontrola nad serwerem, włączając w to możliwość wybrania systemu operacyjnego, podzespołów itd.Pewność i wydajność: wysoki limit transferu, niska awaryjność etc. Złoty środek: możliwość swobodnego doboru systemu operacyjnego i ustawień, niezależnie od innych klientów przydzielonych do tej samej fizycznej maszyny – taniej niż dla serwera dedykowanego Najbardziej ekonomiczny wariant. Od niego prawdopodobnie powinieneś zacząć, choć istotne jest znalezienie dobrej firmy hostingowej
Wady Drogi (szczególnie bezsensowny dla średnio- i mało popularnych blogów, a także dla niewielkich firm Numer IP współdzielony z witrynami innych klientów przydzielonych do tego samego fizycznego serwera. Oznacza to ten sam certyfikat klucza cyfrowego i – przy odrobinie pecha – problemy ze “złym sąsiedztwem” [od tłumacza: polskie firmy hostingowe najczęściej oferują unikalny numer IP, warto więc zwracać uwagę na ten czynnik] Ograniczenia w zakresie funkcjonalności, dostępnej przestrzeni dyskowej i współdzielony numer IP (konsekwencje takie jak dla VPS)

Możesz też zerknąć na pełną listę typów hostingów.

Podstawowe pojęcia

 • Limit transferu: Ilość danych (mierzonych w gigabajtach) jaką możesz zużyć w ciągu miesiąca. Internauci odwiedzający twoją witrynę zużywają transfer pobierając do swoich przeglądarek jej pliki, np. obrazki, teksty itd. i wysyłając żądania o kolejne podstrony. Im większego ruchu zatem się spodziewasz, tym wyższego limitu transferu potrzebujesz. Bardzo orientacyjnie można przyjąć, że limitem odpowiednim dla przeciętnej witryny z umiarkowanym ruchem jest 5GB.
 • Powierzchnia dyskowa: ilość danych, jakie możesz zmieścić na swoim serwerze. W dzisiejszych czasach nawet najtańsze oferty hostingowe zapewniają olbrzymią powierzchnię. Większość moich witryn zajmuje nie więcej niż 1% dostępnej przestrzeni. Wiedz zatem, że jeśli chcesz postawić prostą stronę firmową lub bloga, to 3 GB to znacznie więcej niż potrzeba.
 • System operacyjny: do wyboru są w praktyce 2 systemy, Linux i Windows. Linux to typowe, najbardziej rozpowszechnione rozwiązanie, zwykle tańsze i kompatybilne z wieloma usługami open-source i większością skryptów, jakich możesz potrzebować.
 • Panel administracyjny: Każda firma hostingowa zapewnia jakiś rodzaj panelu administracyjnego, umożliwiającego dodawanie domen i konfigurację serwera. Najpopularniejszym z nich jest Cpanel.

To były podstawowe pojęcia, przykładalne do każdego hostingu. Teraz czas na pojęcia związane z SEO:

 • Adres IP to niepowtarzalny numer identyfikujący w internecie twój serwer. Jak wspomniałam, jeśli korzystasz z hostingu współdzielonego lub VPS, twoja witryna będzie dzielić adres IP z witrynami innych klientów. Jeśli korzystasz z serwera dedykowanego, także numer IP jest wyłącznie do twojej dyspozycji.
 • Lokalizacja serwera: Google uwzględnia fizyczną lokalizację serwera przy ustalaniu wyników wyszukiwania dla zapytań, w których lokalizacja ma znaczenie. Jeśli zatem robisz witrynę swojego małego biznesu i spodziewasz się, że ludzie będą pytać o niego z uwzględnieniem lokalizacji, wybierz raczej pobliskiego dostawcę hostingu.
 • Czas bezawaryjnej pracy serwera (uptime): wyrażona w procentach część czasu, przez który twoja witryna będzie dostępna dla internautów. Czynnik bardzo istotny dla SEO. Częste awarie mogą obniżyć twoją widoczność w SERP-ach. Google nie będzie eksponować twojej witryny jeśli często jest ona niedostępna. Większość firm hostingowych “gwarantuje” uptime na poziomie 99,9% czasu (ale warto potwierdzić te deklaracje w opiniach klientów).

Nie warto natomiast zwracać uwagi na przeróżne kreatory stron WWW. Po prostu nie używaj ich, kropka. (A tym bardziej nie traktuj obecności/nieobecności kreatora jako kryterium wyboru oferty.). Większość kreatorów generuje strony nieprzyjazne wyszukiwarkom i mało elastyczne. Poza tym tak wygenerowane witryny mogą być trudne do przeniesienia na nowy serwer, gdybyś kiedyś zechciał go zmienić.

Znajdź opinie o firmach hostingowych

Skoro wiesz już hostingu o jakich parametrach potrzebujesz, czas wybrać konkretną firmę hostingową. Warto w tym celu poszukać w internecie recenzji usług wstępnie wyselekcjonowanych firm.

Nie ma lepszej metody weryfikacji hostingu niż sprawdzenie, czego doświadczają jego obecni, realni użytkownicy. Wobec rosnącej stale liczby użytkowników mediów społecznościowych i for dyskusyjnych, firmom hostingowym coraz trudniej jest sfałszować opinię. Teraz potrzebujesz zatem odpowiednich narzędzi badawczych.

Na jakie elementy warto zwracać uwagę:

 • Powtarzające się doniesienia o problemach z bezpieczeństwem: nieodpowiednio zabezpieczone serwery często padają ofiarą ataków hackerskich, twoja witryna może być zatem narażona na ukrycie jej przed internautami za komunikatem “Ta witryna może wyrządzić szkody na Twoim komputerze” (co drastycznie zmniejszy CTR i zrujnuje twoją internetową reputację).
 • Jakość supportu: Oczywiście każda firma hostingowa (podobnie jak każdy człowiek czy usługa) może czasem nawalić. Chodzi jednak o to, by wybrać firmę, której wpadki zdarzają się rzadko.

Oto kilka narzędzi, które mogą się przydać:

Wyszukiwarki mikroblogów

Mikroblogi/serwisy lifestreamingowe to potężna baza opinii użytkowników na wszystkie tematy, włączając opinie o firmach hostingowych. Po prostu skorzystaj z wyszukiwarki Twittera. [Od tłumacza: w polskich realiach lepiej poszukać opinii na Blipie, żądając od serwisu listy blipnięć zawierających tag z nazwą badanej firmy hostingowej, np. http://blip.pl/tags/ovh
blip tagi

W ten sposób znajdziesz wyłącznie blipnięcia, których autorzy otagowali je nazwą firmy. Żeby znaleźć wszystkie blipnięcia zawierające nazwę szukanej firmy hostingowej możesz też korzystać z wyszukiwarki blipnięć, blipi.pl:

blipi

Z kolei Google Realtime Search pomoże ci przeszukać niektóre zagraniczne mikroblogi (m.in. Twitter, Friendfeed) na okoliczność polskojęzycznych statusów zawierających nazwy wybranych firm hostingowych.]

Wyszukiwarki forów internetowych

Większość właścicieli witryn internetowych intensywnie udziela się na forach internetowych, zadając i odpowiadając na pytania i dzieląc się doświadczeniami.

Żeby dostać się do tych opinii warto skorzystać z wyszukiwarki forów Omgili. Korzystanie z Omgili to przyjemność, wyszukiwarka ta pokazuje m.in.:

 • Ile osób uczestniczy w dyskusji i ile postów w jej ramach powstało,
 • fragmenty wypowiedzi zawierające poszukiwane przez ciebie słowo.

Zatem już wyniki wyszukiwania prezentują bardzo sensowne podsumowanie dyskusji, tak sensowne, że być może będziesz mógł uniknąć zaglądania na właściwe fora:

omgili wyszukiwarka forów

Wyszukiwarki serwisów społecznościowych

Media społecznościowe (Twitter, blogi, serwisy Q&A itd.) zawierają mnóstwo opinii użytkowników na każdy temat. Niestety odwiedzanie każdego takiego serwisu z osobna jest bardzo czasochłonne. Na szczęście wiele czasu można zaoszczędzić dzięki serwisowi Social Mention.

Zapytaj o nazwę interesującej cię firmy hostingowej, a następnie przełączaj się pomiędzy kolejnymi źródłami wyników:

Filtry po lewej stronie pozwalają bardzo ciekawie manipulować wynikami, możesz przykładowo wyświetlić tylko opinie negatywne (Opracowany przez SocialMention wskaźnik “sentiment” stara się uchwycić emocjonalny ładunek tekstów na podstawie analizy słownikowej, emotikonów i symboli. Wskaźnik ten jest obliczany jako stosunek wzmianek “generalnie pozytywnych” do wzmianek “generalnie negatywnych”).

webhosting-seo-03

Podsumowanie

Nie powinieneś się spieszyć z wyborem hostingu. Jeśli robisz to po raz pierwszy w życiu, przyłóż się do tego porządnie, poświęć trochę czasu. Odrób zadanie domowe, rozważ różne opcje i wybierz rozważnie, by nie musieć później żałować. W dzisiejszych czasach nie musisz być już webdeveloperem by umieć samodzielnie zająć się hostingiem witryny, ale nie znaczy to, że możesz podchodzić do hostingu z lekceważeniem. To dla twojej witryny jedna w najważniejszych decyzji.

[źródło: HOW TO : Choose SEO Web Hosting – Definitive Guide]

Więcej na Forum.MaxROY.com

Na naszym płatnym Forum znajdziesz m.in.

 • dyskusje o technicznych detalach istotnych dla SEO,
 • 30% kod zniżkowy na usługi jednej z polskich firm specjalizujących się w hostingu SEO.

Wykup dostęp do zamkniętego Forum MaxROY.com. Znajdziesz tam opinie i porady ekspertów + dobry poziom dyskusji, gwarantowany ograniczonym dostępem. Możesz liczyć na naszą odpowiedź na każde pytanie z obszaru marketingu w wyszukiwarkach.

Avatar

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Avatar
   Bartosz Komorowski

   Każdy VPS dostaje osobny adres IP, więc złe towarzystwo jest wykluczone!

   • Avatar
    Bartosz Komorowski

    w hostingach współdzielonych również jest możliwość własnego adresu IP za dopłatą(zazwyczaj 5zł na miesiąc)

   • Avatar
    Maciej_Janas

    @VPS – dzięki, poprawione.
    @współdzielony – to chyba wciąż zbyt mało popularna opcja by w realiach tabelki pokazującej _typowe_ cechy _typowych_ hostingów mieszać czytelnikom w głowach. Myślę, że twój komentarz to idealne miejsce na takie zastrzeżenia.

  • Avatar
   rgglowacki

   geograficzna lokalizacja serwera jest brana pod uwagę ale czy jest to aby tak bardzo istotny czynnik?
   w chwili obecnej wiekszość moich stron mam na serwerach w niemczech i jakiejs wielkiej różnicy nie widze.
   oczywiscie jezeli chcemy byc w 100% zgodni z SEO to lepiej wybrac serwer w Polsce. ale jezeli przeanalizujemy położenie geograficzne serwerów dla np pierwszej dziesiątki na popularne słowa kluczowe zobaczymy że zazwyczaj połowa ze stron nie jest hostowana w Polsce ale np w OVH we Francji.

   co do złego sąsiedztwa IP – moze być problemem jeżeli np na tym samym IP jest 1000 domen ze spamem a tylko np 2 dobre strony. ale w wiekszości przypadków w firmach hostingowych jakość tych stron jest "wymieszana" i wcale złe sąsiedztwo IP nie musi źle świadczyć o Twojej stronie. Tu cytuje Matta Cuttsa akurat. Oczywiście lepiej jest mieć własne IP ale złe sąsiedztwo IP może zaszkodzić tylko w skrajnych przypadkach.

   • Avatar
    Bartosz Komorowski

    co do IPków, to jeszcze nie spotkałem się z testem lub udowodnionym tym, że link na mało zapleczowym ipku jest mocniejszy od adresu IP na którym jest sporo domen (różnych)
    do zalet vps dodałbym jeszcze, że można w każdej chwili napisać do bok z prośbą o zwiększenie limitów co trwa kilka sekund bez rebootu.

   • Avatar
    rgglowacki

    ale wiesz ze nie mowilem o mocy linków. mówiłem bardziej o sytuacji w której google znajdzie na danym IP 1000 domen spamowych i 2 dobre to wtedy może polecieć wszystko.

   • Avatar
    Bartosz Komorowski

    Nie neguje tego, lecz sam nigdy się nie spotkałem, i mało słychać o tym, że faktycznie banuje po ipkach, a co jest mało prawdopodobne na hostingach shared

   • Avatar
    Maciej_Janas

    Resellerskie przeznaczone jest np. dla agencji interaktywnych, które "dzielą" je na kawałki i odsprzedają je dalej swoim klientom, najczęściej pod swoją marką. Firma hostingowa wspiera to np. umożliwiając obrandowanie paneli administracyjnych logotypem agencji. Dla końcowego klienta wszystko wygląda więc tak, jakby kupował hosting w obsługującej go agencji interaktywnej, choć zwykle agencja nie widziała nawet serwera na oczy.

  • Avatar
   barblask

   Coraz rzadziej na sprawnym pojawiają się ciekawe pro artykuły, a szkoda. Zaczyna to przypominać dział początkujących, a na blogach początkujących e-marketingowców często można znaleźć bardziej unikalne zajawki.

   Co do tematu (wypada też coś nt. wpisu dodać)
   "Jakość supportu: Oczywiście każda firma hostingowa (podobnie jak każdy człowiek czy usługa) może czasem nawalić. Chodzi jednak o to, by wybrać firmę, której wpadki zdarzają się rzadko."
   Ludzkie podejście supportu jest bardzo ważnym czynnikiem. Przy firmie z którą mogę wszystko załatwić "jak z sąsiadem" czuję się pewniej. I nie chodzi tu tylko o awarie, ale również o typową pomoc w sprawach w których forma nie zawiniła. Bezawaryjny hosting z supportem który na każde pytanie odpowiada mi cytatami z regulaminu nie chce mieć nic do czynienia (a zdarzało się niestety).

   • Avatar
    Sebastian Jakubiec

    Można by chyba na serio pomyśleć o kategoriach "Wstępniak" oraz "Branżowcy", by to co łatwe docierało do startujących w branż, a to co zaawansowane docierało do branżowców. W końcu społeczność ( a budowanie właśnie jej macie w misji) składa się z wielu warstw zaawansowania.
    Acz widząc trochę po tym co widnieje pod wpisem, można się domyślić, że Sprawny dla początkujących, dla branżowców: zaproszenie na forum.

  • Avatar

   Sprawny marketing dzięki takim artykułom jak ten (czyli dla dzieci w piaskownicy) schodzi na psy.

  • Avatar

   Zgadzam się z Kati w 100% – to już któryś raz publikowany tekst jest dla dzieci.

  • Avatar
   Patrycjusz

   Artykuł tłumaczony i pewnie dlatego słabo dopasowany do polskich realiów, a tym samym mało konkretny. Firm hostingowych oferujących tanie konta współdzielone przybywa. Słaba jakość i niska cena – idealne rozwiązanie na zaplecze.

  • Avatar

   Ciągle pisze że VPS ma współdzielony adres IP z innymi klientami, zmieńcie to bo to nie prawda :)

  • Avatar
   Michał / Pierwszywgoogle.pl

   Tłumaczenie tekstów USA – niby “tańsze” ale efekt merytoryczny też “tani” ;) Od razu widać, że artykuł nie pasuje do polskich realiów. Szczególnie ta część o szukaniu opiniii, osobiście mam w głowie automat, który sprawia, że przestaje takie fragmenty czytać ;p Szkoda mi “początkujących”, którzy w to wejdą i będą tą metoda szukać hostingu ;) No i ten fragment z IP na VPS – widać, że autor nie złożył wielu zapytań o usługę hostingową. Choć trzeba przyznać, że cześć informacji przydatna.

  • Avatar

   Na Mintshost jest w porządku, tam macie duże konta, z dobrym supportem, a jednak ceny naprawdę niskie. Współpracujemy od ponad roku, jak na razie jeszcze nie zawiedli. Mam tam postawiony średniej wielkości sklep. Zobaczymy jak to będzie wyglądało, kiedy serwis bardziej się rozrośnie.

  • Avatar

   4 lata na Firehost i zero problemów. Moje doświadczenia pokazują tyle, że nie warto działać na dużych hostingach.
   Sens ma działanie wyłącznie na małych serwerach, gdzie lepiej działa support i nie ma masówki.
   Przerobiłem mniejsze i większe firmy. Wiem czego można się spodziewać.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *