Google znacznie poprawił indeksację technologii Flash!

Blog Google Webmaster Central Blog powiadomił właśnie o wdrożeniu nowości w obsłudze technologii Flash. Google chwali się, że jest teraz w stanie indeksować i rozumieć “niemal każdy widoczny dla użytkownika tekst” zakodowany w pliku SWF.

Zazwyczaj uważa się, że Flash jest dla branży SEO obszarem całkowicie niedostępnym. Osobiście nie wierzę, że jakikolwiek pozycjoner mógłby doradzić komukolwiek zbudowanie witryny wykonanej całkowicie we Flashu. Takich niezaindeksowanych flashowych witryn jest jednak bardzo wiele – w przypadku części z nich jest to świadoma decyzja właściciela, w przypadku reszty – niewiedza właściciela. Google chciałby indeksować każdą z nich.

Google od dawna współpracuje z Adobe w celu poprawienia indeksacji flashowej treści. W 2008 dokonał się w tej sprawie duży postęp, rok później wdrożono kolejną porcję usprawniających ten proces zmian. Teraz Google jest w stanie zaindeksować niemal każdy tekst i link znajdujący się w pliku Flash.

Google chwali się, że jest w stanie indeksować nawet treści zakodowane do najświeższego Flasha 10.1, a także lepiej radzi sobie z rozumieniem JavaScriptu używanego do osadzania treści Flash. Wyszukiwarka poprawiła też wykrywanie i ekstrakcję metadanych z flashowych plików wideo, takich jak np. alternatywne thumbnailsy.

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • @cezarylech

   Problem jest z indeksowaniem starszych wersji Flash'a przed wersją 8. W internecie cały czas jest bardzo dużo tego typu witryn.

  • No tak, ale jeśli mamy witrynę z danym tekstem w html a witrynę flash z takim samym tekstem – zawsze będzie pozycjonowany html lepiej niżflash i to się nie zmieni zapewne

  • Zmienić się nie zmieni, ale budując witrynę będziemy mieli większe pole manewru.

  • I do tego nowe narzędzie do umieszczania swoich linków tam gdzie do tej pory nie można było.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *