Czy Google wyjdzie dziś z Chin?

Źródła powołujące się na anonimowego pracownika Google China informują, że firma prawdopodobnie ogłosi dzisiaj wyjście z chińskiego rynku. Wyjście ma nastąpić do 10 kwietnia br. Jeśli informacja potwierdzi się, będzie to zwieńczenie trwających od ponad 2 miesięcy (i opisywanych już na Sprawnym Marketingu) negocjacji, jakie Google prowadził z rządem Chin w sprawie cenzurowania wyników wyszukiwania w Google.cn.

Informacja ta nie została potwierdzona oficjalnie przez Google. Firma zdążyła jednak zaproponować już swoim pracownikom z biur w Chinach przeniesienie się do USA lub pracę nad działaniami firmy na obszarze Azji i Pacyfiku.

Wciąż nie wiadomo też, czy Google zamierza całkowicie zamknąć wszystkie swoje chińskie interesy, czy też zamknąć wyłącznie wyszukiwarkę Google.cn.

Branża zastanawia się, jak wyglądają perspektywy na powrót firmy na chiński rynek. Najczęściej powtarzają się opinie, że dzisiejsza decyzja spali mosty za Google i powrót będzie praktycznie niemożliwy.

Źródła podają, że decyzja ma zapaść 22 marca, a więc dzisiaj. W chwili pisania tego tekstu, w Mountain View jest jednak 5:30 rano, więc na jej potwierdzenie poczekamy co najmniej do wieczora czasu polskiego.

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *