Google upraszcza formaty reklam Video w YouTube

Wprost zalewani przez zmiany, które pojawiają się w interfejsie AdWords, dawno nie odnotowaliśmy zmian w zakresie reklam True-View na YouTube. Tymczasem, na blogu AdWords pojawiła się zapowiedź zmian: począwszy od 15 kwietnia, wszystkie nowo utworzone kampanie video otrzymają nowe ustawienia i formaty reklam. Następnie – począwszy od 15 maja, wszystkie kampanie zostaną automatycznie przeniesione do nowych ustawień.

Żegnaj in-search

Najbardziej zauważalną zmianą będzie likwidacja formatu in-search, a raczej włączenie tegoż formatu do opcji nowego formatu in-display. Pozostanie nam zatem połączony format in-display oraz in-stream. Zmianie ulegnie także wybór metody kierowania reklamy, który przestanie być uzależniony od wybranego formatu. Jeden format umożliwi obsługiwanie zarówno YouTube Search Network, jak i YouTube Videos Network. Wybór sieci będzie się odbywał na poziomie kampanii, czyli tak, jak w “zwyczajnym” AdWords.

Wydaje się, że zmiany interfejsu reklamowego YouTube wyjdą narzędziu na lepsze. Obecnie przełączając się do pola zarządzania kampaniami przenosimy się jakby do innego świata. Gdzie format definiuje kierowanie reklamy, a cele określają niezależne od kampanii profile targetowania użytkowników. To jednak nie najważniejsze zmiany…

Nowe ustawienia umożliwią:

 • Organizację obejrzeń video z uwagi na interakcję użytkownika z reklamą
 • Ustawienie kierowania reklamy z poziomu kampanii
 • Wyświetlanie lepiej dopasowanych reklam w sieci wyszukiwania YouTube

Kwietniowe zmiany zostały wyszczególnione w poniższej tabelce:

Spokojnie, nie wszystko się zmieni.

Ustawione wcześniej stawki, budżety, dane historyczne, także opcje targetowania – zostaną zachowane – takżew wówczas, gdy dokonamy ręcznego uaktualnienia kampanii. Podobnie jak w przypadku zmian w zakresie rozszerzonych kampanii AdWords w zeszłym roku, pojawi się centrum uaktualnień.

YouTube i Video Marketing przestaje być traktowany po macoszemu?

Obecnie panel reklamy video nie jest odpowiednio zsynchronizowany z AdWords. Ustawiając kampanie video trzeba się wielu spraw uczyć od początku. Fatalne jest też i to, że wydatków na reklamy video nie widać z poziomu panelu zarządzania kampaniami AdWords. Poniekąd utrudnianie dostępu oznacza to także słabszą promocję kampanii True-View. A przecież video marketing to prawdziwy must-have 2014 roku, o czym przekonują trenerzy naszego nowego szkolenia (7.04.2014 – Warszawa)? Wygląda na to, że upgrade AdWords idzie w parze z upgrade’m tygodnia szkoleń Search Marketing Week ;)

Źródło: Google

Rafał Kowalewski

Trener AdWords w MaxROY.com, związany z branżą SEM od 2009 roku. Jako copywriter - miłośnik literatury i pięknego słowa. Jako specjalista reklamy w Google, wyznawca zasady: “Brzydkie reklamy sprzedają najlepiej”.


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Ja osobiście nie mogę połapać się w nowym wyglądzie, funkcjach adwords i analitycs…

  • Bardzo widoczny jest ten trend, że spora część tego co się dzieje w internecie przenosi się do formatu video. Widać to również po blogach, gdzie Vlogerzy obecnie potrafią znacznie szybciej uzyskać dużą popularność, niż tradycyjni blogerzy piszący.

  • Activ8.pl

   Bez wątpienia video, znakomicie potrafi przyczynić się do wydłużenia czasu spędzonego na stronie/blogu.

  • Sporo tych zmian w YT ale chyba faktycznie jest to zmiana na plus. Bo ciężko wcześniej było się w tym wszystkim połapać.

  • Zgadzam się, że wszystko zmierza ku jak największej liczbie materiałów video. Pozostaje nam przystosować się do tej tendencji.

  • Bartosz

   Czy ktoś korzystał z reklam na YouTube i może podzielić się ich skutecznością? Czy opłaca się aktualnie inwestować w reklamę wideo na YT?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *