Google podpisał umowę z ZAiKS-em – więcej polskiej muzyki na YouTube

Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS) po długich namowach wymógł na Google’u, właścicielu serwisu YouTube, podpisanie umowy, na mocy której autorzy reprezentowani przez ZAiKS będą otrzymywali wynagrodzenie za wyświetlanie ich teledysków i odtwarzanie piosenek. Pieniądze będą pochodzić z reklam emitowanych przy teledyskach.

Zyskają twórcy reprezentowani przez ZAiKS, czyli kompozytorzy i autorzy tekstów piosenek (wykonawców i producentów muzycznych reprezentują inne organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, jak STOART, SPAW i ZPAV). W jaki sposób? Mając możliwość zarobienia pieniędzy, będą prawdopodobnie chętniej podpisywać umowy licencyjne z Googlem (umieszczenie w YouTube będzie wymagało ich zgody i osobnej umowy, niezależnie od umowy Google < -> ZAiKS). Od pewnego czasu Google podpisuje podobne umowy z organizacjami zbiorowego zarządzania, a umowa z ZAiKS-em jest pierwszą tego typu umową zawartą przez giganta z Mountain View w Polsce.

– To ogromny, milowy krok w Polsce, który unormuje sytuację praw autorów i twórców w internecie. Dzięki bardzo nowoczesnej i otwartej postawie ZAiKS-u YouTube będzie służył rozwojowi twórczości. Będzie mógł stanowić zarówno platformę dla twórców uznanych, jak i dla twórców młodych i alternatywnych, dla których internet jest platformą promocji, rozwijania się i docierania do odbiorcy, której inne media nie dają – przekonywał na konferencji prasowej Artur Waliszewski, szef polskiego oddziału Google.

Zyskają także widzowie, gdyż umowa powinna zwiększyć bazę dostępnych w You Tube utworów polskich wykonawców. Dla widza (użytkownika końcowego) umowa będzie finansowo przezroczysta, tzn. nie spowoduje wprowadzenia opłat za dostęp do teledysków. Widz płacić będzie uwagą poświęcaną (mniej lub bardziej świadomie) reklamom obecnym obok teledysków. Waliszewski zapewnia jednak, że reklamy nie będą inwazyjne, tzn. nie będą przeszkadzać w odbiorze utworu.

Przewodniczący ZAiKS prof. Janusz Fogler zapowiedział też przyszłe rozszerzenie współpracy z YouTube na dzieła plastyków i fotografów.

Jak umowa będzie realizowana w praktyce? Google będzie przekazywać do ZAiKS informacje o tym, z jakiego filmu dane pieniądze pochodzą. Rozdzielaniem pieniędzy pomiędzy twórców będzie leżało w gestii ZAiKS-u, ale szczegółwe stawki, na jakie liczyć mogą twórcy, nie zostały ujawnione.

Z serwisu wideo YouTube korzysta już ok. 11 milionów polskich internautów.

ZAiKS to organizacja zbiorowego zarządzania i ochrony praw autorskich. Reprezentuje interesy kompozytorów i autorów tekstów piosenek, pilnując, by podmioty wykorzystujące ich utwory w działalności zarobkowej (np. nadawcy radiowi i telewizyjni, organizatorzy koncertów, a nawet właściciele punktów usługowych, w których dla umilenia klientom czasu włączone jest radio, jak fryzjerzy czy restauracje) płacili zryczałtowane tantiemy, które później rozdzielane przez Związek. ZAiKS wyręcza ich od obowiązku poszukiwania autora każdego utworu, negocjowania i zawierania umów oraz rozliczania się z każdym z autorów osobno. Działalność Związku budzi silne kontrowersje.

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • ANDRIAS THANOS-TADEUSZ

   UWAZAM ZE JEST TO KORZYSC DLA AUTOROW SKORO MOGA MIEC PESPOSREDNIA REKLAME SWOICH PRAC AUTORSKICH I ZWIEKSZYC GRUPE ZWOLENNIKOW ,JEDNAK CZY JEST TO KORZYSTNE DLA SAMYCH PRODUCENTOW KTORZY MOGA STRACIC KOLOSALNE SUMY ZE SPRZEDAZY WYDANYCH PRAC.CD I.T.P.SKORO WIEMY OTYM DOBRZE ZE Z YOU TUBE MOZNA SCIAGNAC TYLKO MUZYKE .JEST TO JEDNAK PROBLEM .POMIMO TEGO RYZYKA ZYCZE POWODZENIA.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *