Pracownik Google: “fantastyczna witryna to trochę za mało”

Jak zauważył Barry Schwartz, w Google nie do końca wierzą w to, co mówią webmasterom. Choć oficjalna mantra Google, powtarzana po wielokroć od wielu lat brzmi “dla uzyskania dobrej pozycji w wynikach wyszukiwania wystarczy stworzyć świetną witrynę”, to jednemu z eksponowanych pracowników Google wymsknęło się wczoraj, że “fantastyczna witryna to trochę za mało dla uzyskania dobrej pozycji”. Wszystko działo się na Google Webmaster Help.

Jeden z webmasterów zadał wczoraj na Google Webmaster Help pytanie o spadek swojej swoją witryny. Odpowiedział mu John Mueller, pracownik szwajcarskiej centrali Google:

1 wypowiedz Johna Mullera z Google
(kliknij aby powiększyć)

John powiedział:

Co mogę powiedzieć ze swojej strony – twoja witryna jest wciąż stosunkowo młoda, a większość treści ma zaledwie kilka miesięcy, mam rację? W takich wypadkach wyszukiwarki potrzebują nieco więcej czasu by zauważyć twoje treści i zacząć je właściwie traktować. Stworzenie fantastycznej witryny to jedna sprawa, ale ogólnie wyszukiwarki wymagają nieco więcej by to dostrzec i umieścić twoją witrynę i jej treści na odpowiednio wysokiej pozycji w wynikach.

Jednocześnie Google od wielu lat jak mantrę powtarza, że webmasterzy swój czas powinni inwestować w “tworzenie świetnych, przydatnych dla internautów treści” zamiast poświęcać go na “sztuczki SEO”.

***

Pierwsze od dłuższego czasu szkolenia SEO, SEO Pro: Link building i AdWords zaawansowane w Warszawie. Już 25 i 26 czerwca, w przerwie między ćwierćfinałami i półfinałami Euro2012. (Dodatkowo także szkolenie AdWords zaawansowane w Poznaniu). Zarejestruj się teraz!

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • I jak tu się nie zgodzić z Johnem?
   Co z tego, że ktoś ma superhiper świetną stronę – nie od dziś wiadomo, że tyle wystarczy, żeby być mistrzem serpów…

  • primero

   Wiadomo, w pierwszej kolejności ‘zapraszają’ do adwords ;) ale i tak warto inwestować dobre strony, bo w końcu współczynnik uzależniony od czasu działa na korzyść danej strony.

  • Skandal ! jak on mógł to powiedziec? Przeciez oficjalna wersja jest ze nalezy zrobic super strone i super algorytmy Google to docenia. Jak on mógł zaprzeczyc oficjalnej jedynej słusznej wersji że zrobienie super strony to za mało ?
   Co webmaster ma teraz zrobic ? Kupowanie i sprzedawanie linków jest zabronione.
   Zdobywanie nienaturalnych linków ktore maja tylko podniesc strone w rankingu jest nielegalne i niedozwolne wg google. Spamowanie katalogów w celu zdobycia linków by podniesc pozycje strony rankingu jest wbrew wytycznym google i tez niedozwolone.
   Licza sie tylko bezinteresowne linki ktore ktos nam da (tylko to sa naturalne linki) – wiec co taki webmaster ma teraz zrobic skoro zrobił super strone i google tego nie docenia ?
   Myslicie ze zwolnią teraz tego pracownika ze takie sekrety zdradził ktore sa wbrew oficjalnym wersją ?

  • Sebastian Jakubiec

   I o co cała debata? Powiedział coś co się w mojej opinii z oficjalnym zdaniem Google nie kłóci. Nigdzie Google nie pisze, że z momentem opublikowania “rewelacyjnych treści” już masz pierwsze miejsce. To jest deklaracja przyszłościowa – twórz świetne treści, a sukces będzie się budować krok po kroku.

  • Ha! Ale przynajmniej dyplomatycznie użył zwrotu ‘search engines’ więc nie można się przyczepić, przecież nie napisał że G tak działa ;-)

  • A wogóle to jak wy teraz strony pozycjonujecie skoro kupowanie i sprzedawanie linków jest zabronione. Do tej pory mozna powiedziec ze pozycjonowanie polegało w praktyce na kupowaniu linków ( aczkolwiek sposob rozliczania był różny ale mozna smiało powiedziec że pozycjonowanie to poniekad kupowanie linków).
   WIec juz sama natura pozycjonowania jest wbrew wytycznym google.
   Chyba ze ktos pozycjnuje za darmo bezinteresowanei ale wtedy także pojawiaja sie pytania…
   Zdobywanie linków ktore maja za zadanie tylko i wyłacznie podbicie strony w rankingu jest wbrew wytycznym google i tez zabronione. Spamowanie katalogow i for tez jest zabronione, pressle zabronione, nie mowie juz o systemach wymiany linków, blastach itp…
   Prosze was specjalistów o jakies wskazówki jak mozna teraz zdobyc naturalne bezinteresowne linki ?
   Jak wy sobie z tym wszystkim poradziliscie i jak teraz pozycjonujecie strony by wszystko było legalne i zgodne z wytycznymi google.
   Czy mozna podac pare przykładów jak zdobyc naprawde naturalne linki ktore jako jedyne mozna zdobywac wg wytycznych google.
   Czy pozycjonowanie wogóle teraz jest legalne ? tzn zgodne z wytycznymi google…. bo mi to wszystko nie pasuje. Jak można pozycjonowac kogos kto nam za to płacii czyli kupuje od nas linki lub płaci za utrzymanie tych linków – skoro kupowanie i sprzedawanie linków jest zabronione !
   Jak sie teraz odnaleść z tym wszystkim nie używjac sztuczek seo o ktorych pisza powyzej a ktore to sa nielegalne i nie należy na nie poświęcać czasu.

  • ale linki maja byc naturalne (czyli jak ktos nam bezinteresowanie da linka to tylko takie linkit ok) ! Jak takie linki zdobywacie ?
   Nie rozmawiamy o sztucznym dokładaniu linków w celu podbicia strony w rankingu bo to jest przeciez nielegalne i wbrew wytycznym – nie mozna tak robic.

  • Przynajmniej szczery jest, linki to podstawa, ale z czasem pewnie ich ważność będzie się obniżać.

  • Tomasz Rachwał

   No bo bez linków można mieć stronę za milion dolarów, piękną grafikę a dla Google ona będzie badziewna, nie oszukujmy się.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *