Czy Panda jest już w Polsce?

Przynajmniej od 5 dni w polskiej blogosferze i na forum PiO pojawiają się dywagacje pod hasłem: “czy to już?” “Czy Panda weszła już do Polski?” Wygląda na to, że w algorytmie faktycznie coś się ruszyło, chociaż objawy nie w pełni przypominają te opisywane na Zachodzie, a służby prasowe Google’a na razie milczą. Przypomnijmy, że Panda to popularna nazwa dużego zestawu zmian w algorytmie Google, którego celem jest obniżenie pozycji witryn z treściami słabej jakości.

Panda (wówczas zwana jeszcze Farmerem) zaczęła wpływać na wyniki wyświetlane internautom w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie lutego, co zostało ogłoszone przez Google’a w blogonotce z 24 lutego. Zapowiedziano wówczas udostępnienie Pandy całemu światu, chociaż nie podano terminu. Stosunkowo niedawno, bo 11 kwietnia, Google ogłosił, że Panda wpływa na wyniki pokazywane użytkownikom na całym świecie, o ile w ustawieniach ich wyszukiwania widnieje, że szukają w języku angielskim. Termin udostępnienia Pandy szukającym w językach innych niż angielski nie został określony.

Tymczasem wielu polskich pozycjonerów skarży się od kilku dni na tajemnicze, nieodczuwane wcześniej w tej skali, wahania pozycji, dramatyczne spadki pozycji (w tym poza TOP100 i dalej) i zmniejszenie liczby podstron widocznych w komendzie site. Właściciel bloga o wdzięcznej nazwie SEOpudelek podaje przykładowe spadki pozycji swoich witryn w ostatnich dniach:

przykladowe spadki pozycji

Na spadki skarżą się też niektórzy użytkownicy Forum PiO, chociaż większość wypowiadających się deklaruje, że u nich pozycje bez zmian. “Poszkodowani” dosyć zgodnie nie potrafią wskazać żadnego wzorca dotkniętej witryny, tj. spadają ponoć zarówno witryny dopalane narzędziami typu xRumer czy ScrapeBox, wypakowane słabą treścią zaciągniętą z zewnątrz lub pochodzącą z mieszarki, jak i wartościowe witryny pisane “pod użytkowników”, z naturalnym linkowaniem.

Można, jak sądzę, zaryzykować twierdzenie, że obserwowane zmiany nie są jeszcze wynikiem działania “Pandy właściwej”, że mamy do czynienia najwyżej z zapowiadanymi przez Google testami, poprzedzającymi udostępnienie Pandy dla kolejnych języków. Być może za kilka tygodni na blogu Google’a pojawi się informacja w stylu “kilka dni temu wdrożyliśmy dużą zmianę w algorytmie”, “jej wdrożenie było poprzedzone drobiazgowymi, kilkutygodniowymi testami, których celem było upewnienie się, że zmiany dotkną wyłącznie witryny słabej jakości” (a także oczywiście nieśmiertelne “dotychczasowe zmiany przyniosły wiele pozytywnych opinii, wszyscy są zadowoleni, a jeśli ty nie jesteś, to znaczy, że musisz popracować nad jakością witryny”).

Wnioski oparłbym na współwystępowaniu kilku elementów:

 • standardowa procedura wdrażania zmian algorytmicznych w Google (szczególnie większych) zakłada najpierw testy (ograniczone przedmiotowo, terytorialnie lub losowo), a później dopiero oficjalne wdrożenie,
 • brak potwierdzenia zmian ze strony przedstawicieli Google,
 • brak śladów po zmianach w innych niż Polska krajach nieanglojęzycznych,
 • brak “wzorca” dotkniętych spadkami witryn,
 • dziwne wahania pozycji oraz wskaźnika SITE,
 • stosunkowo nieduża liczba dotkniętych witryn.

Docelowa Panda dopiero nadejdzie, a jej skutki będą mocniejsze i (mam nadzieję) mniej “zabugowane”. A co ty sądzisz?

————————-
Grafika w nagłówku autorstwa użytkownika jennythip z freedigitalphotos.net

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Nie wiem czy to panda ale na jedną z obserwowanych przeze mnie fraz z 1 750 000 wyników zrobiło się 120 000.

  • Jak ktoś gdzieś słusznie napisał: jak Panda wejdzie do PL, to nikt nie będzie się zastawiał czy już weszła czy nie.

  • Berith.pl

   Ja bym zaryzykował nawet stwierdzenie, że obserwowane aktualizacje nie mają nic a nic wspólnego z Pandą a z innymi drobnymi usprawnieniami w Google. Natomiast jak wejdzie Panda to będzie to 1 dzień i będzie od razu wiadomo, że jest to właśnie ta aktualizacja. Jakieś 3-4 tygodnie temu była dokładnie taka sama sytuacja jak jest teraz ale nikt nie zdążył zasiać zamętu i przeszło to bez echa.

  • Po tym co pisałem u siebie mam podstawy sądzić, że Panda zaczyna działać. Widać to póki co na konkurencji, o której wiemy, że blaściła i xramerowała…

  • Panda nie bedzie u nas tak odczuwalna jak to mialo miejsce w USA.

  • Inzaghix przeciez to jakis spam:) to co w tym dziwnego?

  • Łukasz Tchurz

   Ja na kilku domenach widzę dość poważne zmiany pozycji względem konkurencji…na plus :)

  • Sezuza

   Na PiO rządzi Xrumer i spam – dziwię się, że ich cytujesz – to nie jest miarodajne forum SEO

  • x1349

   Sezuza w takim razie jakie forum SEO uważasz za miarodajne?

  • Łukasz

   @x1349
   no na pewno nie forum PIO

   się ma kiczowate strony, się ma spadki w SERP’ach

  • dieta dukana

   Wg mnie są to jedynie przymiarki do wprowadzenia właściwych poprawek w algorytmie. Stronki, których staram się pilnować wahają się oczywiście + – 5 pozycji ,ale z tendencją na plus. Obserwując frazy np. “praca Gdańsk” itp, gdzie “spece” sadzili Xrumera aż miło faktycznie poszły w dół. Jak dla mnie bardzo dobrze. Przecież Xrumer i Scrapbox to także idealne narzędzi do pozycjonowania. Wyszukuję expresowo miejsca na linki. Ręczne dodanie sensownych wpisów nie trwa przecież aż tak długo. Wykluczając masowe sianie linkami ułatwi tylko mi pracę – będzie mniej śmietników na blogach, forach itp. Pewnie z czasem memberlisty zaczną znowu działać z odpowiednią siłą.

  • Sezuza

   @x1349:nie widzę takiego forum w Polsce.
   Jest kilka dobrych blogów SEO, a jedyne fora przyciągające ludzi w Polsce to PiO oraz Google – ale tam wpadają tylko osoby, jak mają problem ze stroną….

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *