Marketing internetowy — audycja w CNEB Radio z moim udziałem

Dziś miałem przyjemność brać udział w audycji CNEB Radio. Przeprowadziłem 45-minutowy wykład na temat „Marketing internetowy w wyszukiwarkach — teraźniejszość i przyszłość”, po którym miejsce miała ponad godzinna dyskusja. Przedstawiam moje wrażenia i sam wykład.

CNEB Radio to serwis na pograniczu radia internetowego i podcastu, uruchomiony przez właściciela Czasu Na E-Biznes, Piotra Majewskiego. Docelowo Piotra chce, aby co tydzień różni eksperci prowadzili wykład na dany temat połączony z dyskusją.

Wchodząc na radio.cneb.pl, zainteresowane osoby mogą ściągnąć program do obsługi konferencji online HotConference. Idea działania programu jest prosta: użytkownicy łączą się z serwerem, mają dostęp do chata i okna ze stroną internetową kontrolowaną przez moderatora (gdzie może znajdować się np. prezentacja). O określonej godzinie dnia łączą się z serwerem i wysłuchują audycji. Ze względu na dużą liczbę uczestników (około setki) nikt nie miał możliwości wysyłani komunikatów dźwiękowych, a jedynie udostępniona była dyskusja na chacie.

Pierwszy raz w życiu uczestniczyłem w takiej formie występu. Na początku byłem trochę stremowany (prowadzę dużo szkoleń czy też zajęć ze studentami i generalnie nie mam takiego problemu), gdyż nie widziałem swojego audytorium. Później się do tego przyzwyczaiłem.

Zgodnie z założeniami, po wykładzie miała miejsce dyskusja. Pytania były zadawane przez moderatora, Piotra Majewskiego, na podstawie wpisów czytelników z chata. Oczywiście trudno odpowiedzieć na pytania 100 osób w godzinnej dyskusji, więc poruszyliśmy tylko część tematów.

Tego typu wirtualne wystąpienia to zapewne przyszłość szkoleń na odległość. Narzędzie HotConference użyte w CNEB Radio nie jest niestety w pełni dopracowane, ma pewne niedociągnięcia, przez co zmuszeni byliśmy do realizacji samej rozmowy poprzez Skype.

Audycja dostępna była dla wszystkich, ale jej archiwum w formie mp3 dostępne jest tylko dla płatnych subskrybentów serwisu Czas Na E-Biznes (podobnie jak inne wystąpienia). Sam wykład będzie wkrótce umieszczony na Sprawnym Marketingu.

CNEB Radio trudno zakwalifikować jako typowe radio internetowe czy podcast. Pomysł bardzo ciekawy (choć osobiście wołałbym tradycyjny podstast, czyli mp3+rss, z archiwum dostępnym dla wszystkich), należałoby życzyć Piotrowi wytrwałości w prowadzeniu audycji i pozyskiwaniu ekspertów.

Nadchodzi renesans radia. Radio może nam towarzyszyć przy innych aktywnościach, a radio internetowe to możliwość wąskiego nadawania treści do małych grup zainteresowanych niszowymi tematem. Osobiście trudno przychodzi mi już korzystnie z komunikacji miejskiej czy pociągu bez mp3-playera z załadowanym najnowszym odcinkiem DailySearchCast, czyli podcastu o marketingu internetowym w wyszukiwarkach.

Wykład i prezentacja „Marketing internetowy w wyszukiwarkach — teraźniejszość i przyszłość”

Poniżej slajdy z prezentacji wraz z kilkoma linkami wspomnianymi podczas wykładu: • Wyszukiwarki – udział zapytań — Ranking Gemius
Tomasz Frontczak

Założyciel serwisu SprawnyMarketing.pl i autor bestsellera Marketing internetowy w wyszukiwarkach (6000 sprzedanych egzemplarzy), pierwszej na polskim rynku pozycji omawiającej kompleksowo zagadnienia SEM/SEO/PPC. Współwłaściciel konsultingowej MaxROY.com. Jeden z 3 pierwszych w Polsce certyfikowanych trenerów Google AdWords. Od 2014 roku zaangażowany w startup DietLabs, gdzie jest szefem działu marketingu i współzałożycielem. Interesuje się wpływem mechanizmów marketingu internetowego na zwinność przedsiębiorstwa. Każdego dnia zaangażowany w projekt o bardzo długim horyzoncie czasowym: “Tata Igi i Sary". Twitter


 • Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *