Patrycja Haremska

Jak za darmo przeszkolić pracowników? Dofinansowania z urzędu pracy i Funduszu szkoleniowego

Dofinansowania z urzędu pracy i Funduszu Europejskiego

Na rynku pracy szkolenia stają się coraz bardziej popularne. W dynamicznym świecie biznesu chcemy wiedzy skondensowanej, profesjonalnej, praktycznej, którą od razu można wdrożyć w życie firmy czy marki własnej. Inseightem jest merytoryka, którą przekaże nam najlepszy specjalista odnoszący sukcesy w naszej branży. Czasy, kiedy teoretyk był w cenie, bezpowrotnie minęły. W dobie e-marketingu nie ma miejsca na pomyłki, które zawsze sytuują nas krok za konkurencją. Jeśli chcesz być na fali, musisz wciąż poddawać się silnym prądom zmian.  

Jak za darmo przeszkolić pracowników?

Nie oszukujmy się – czas profesjonalistów jest wyceniany bardzo wysoko, umówmy się – na potrzeby tego tekstu- że inna wiedza nas nie interesuje ☺. Zwłaszcza, jeżeli zamierzamy odnieść sukces rozwijając markę własną, czy wspierając brand, dla którego pracujemy i szybko zauważyć rezultaty, a co za tym idzie –  zauważyć finalnie wzrost zysków.

Darmowej wiedzy nie brakuje – od webinarów, przez blogi eksperckie, kanały w social mediach czy nawet darmowe wykłady. Są one pewnymi rodzajami wskazówek, ale  najczęściej pełnią charakter wprowadzający lub po prostu promocyjny i nie zastąpią, skrojonego na miarę branży, szkolenia.

Skąd jednak wziąć środki na przeszkolenie pracownika, zwłaszcza, jeżeli jesteśmy małym przedsiębiorstwem? Z pomocą przychodzi KFS, czyli Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Stanowi on wydzieloną cześć Funduszu Pracy, przeznaczoną na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców. Inicjatywa udziału w szkoleniu dofinansowanym przez KFS, może wypływać od pracownika (za zgodą przełożonych) lub pracodawcy. Celem utworzenia KFS, jest zapobieganie utraty zatrudnienia przez osoby pracujące, z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki.

[Tweet “Jeżeli wziąć pod uwagę branżę e-marketingu, szkolenia są wręcz konieczne. “]

Jeżeli wziąć pod uwagę branżę e-marketingu, która szybko się zmienia, szkolenia są wręcz konieczne. Zwiększenie inwestycji w potencjał kadrowy, ma poprawić zarówno pozycję firm, jak i samych pracowników na konkurencyjnym rynku pracy. Drugą ścieżką jest skorzystanie z Funduszu Europejskiego – tu jednak, w każdym z województw, obowiązują inne zasady przyznania środków. Szkolenie nie może być również przypadkowe, ale musi znajdować się w Bazie Usług Rozwojowych, gdzie ją znaleźć w dalszej części artykułu.

Jaką kwotę obejmuje dofinansowanie z KFS?

Pracodawca starający się o dofinansowanie kosztów szkolenia, musi wnieść wkład własny w wysokości 20% kosztów, 80% kosztów kształcenia ustawicznego sfinansuje KFS. W przypadku mikroprzedsiębiorstwa, tj. pracodawcy zatrudniającego do 10 osób, ze środków KFS można sfinansować 100% kosztów szkolenia. Jednak całość dofinansowania środkami KFS nie może przekroczyć wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.

Co należy zrobić, aby otrzymać dofinansowanie z KFS?

Pracodawca, który chce starać się o dofinansowanie szkolenia dla swoich pracowników, powinien zgłosić się do powiatowego urzędu pracy i zgłosić w wersji papierowej lub elektronicznej wniosek. Taki dokument powinien zawierać dokładne dane pracodawcy, uzasadnienie, określać potrzeby szkoleniowe, a także podać dokładne dane dotyczące tego wydarzenia. W przypadku firm, które starają się o dofinansowanie szkoleń organizowanych przez Sprawny.Marketing – klient zawsze może liczyć na naszą pomoc. Przygotowujemy pełny pakiet dokumentów. Co roku, dzięki dofinansowaniom z KFZ, w naszych szkoleniach bierze udział wiele osób z różnych branż.

Kiedy można złożyć wniosek?

Wnioski można składać przez cały rok. Są one przyjmowane i rozpatrywane w kolejności zgłoszeń, a pozytywna decyzja zależy od limitów środków KFZ jakimi dysponuje powiatowy urząd pracy.

Co powinien zrobić pracodawca, jeżeli otrzyma pozytywną decyzję?

Obowiązkiem pracodawcy jest podpisanie umowy z pracownikiem, który uczestniczy w szkoleniu finansowanym przez KFS. Umowa taka musi zawierać zobowiązania pracownika, w przypadku nieukończenia kursu, pracodawca musi zwrócić otrzymane środki.

Czy moja firma ma szansę?

Próbować zawsze warto. Urzędy, które posiadają środki, w większości przypadków pozytywnie rozpatrują wnioski, zwłaszcza jeśli ubiegamy się o dofinansowanie po raz pierwszy. Na pewno nie bez znaczenia jest fakt, że potrzebujemy rozwijać naszą firmę lub przystosować naszych pracowników do dynamicznie rozwijającego się rynku.

Baza Usług Rozwojowych – czyli dofinansowanie szkolenia z Funduszu Europejskiego

Druga ścieżka pozyskania środków na przeszkolenie pracowników, to skorzystanie z pomocy oferowanej przez Fundusz Europejski. W ramach tego programu zostały przydzielone specjalne kwoty.
W każdym województwie sytuacja wygląda trochę inaczej. Aby otrzymać dofinansowanie, w pierwszej kolejności należy wejść na stronę: https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/ i przeczytać, jakie warunki obowiązują w regionie, w którym prowadzimy działalność. Przykładowo, w województwie wielkopolskim, maksymalne dofinansowanie na jednego pracownika wynosi 5 000 zł netto, z czego dla mikroprzedsiębiorstwa kwota ta może stanowić 80% ceny szkolenia, dla małego przedsiębiorstwa 70%, a dla średniego 50%. Na I kwartał 2017 roku w województwie wielkopolskim  budżet wynosi 54 792 798,00 zł. Pozytywna decyzja w dużej mierze zależy od tego, jaka część tych środków pozostała jeszcze do rozdysponowania.

Istotne jest, że szkolenie, na które mamy otrzymać dofinansowanie, musi znajdować się w Bazie Usług Rozwojowych, która jest dostępna na stronie internetowej: https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/.  Również pod tym adresem można zapoznać się ze wszystkimi szczegółami, pobrać dokumenty, a także zgłosić do projektu.

Czy uczestnicy, którzy mają otrzymują dofinansowanie są inaczej traktowani?

Bez względu na to, czy uczestniczysz w szkoleniu z własnych środków, czy zostały Ci one przyznane w ramach dofinansowania KFS lub Funduszu Europejskiego, uczestnicy szkoleń w ramach Sprawnego.Marketingu, które organizuje MaxRoy.com mają takie same prawa, jak pozostali członkowie grupy szkoleniowej. Przysługuje im pełny wymiar szkolenia, materiały edukacyjne, gadżety firmowe. Dodatkowo zawsze możecie liczyć na wsparcie osoby z naszej firmy, która pomoże Wam wypełnić dokumenty, a także sfinalizować ostatecznie szkolenie.

Co z osobami bezrobotnymi?

Osoby bezrobotne, które chcą starać się o dofinansowanie wybranego przez siebie szkolenia, mogą to uczynić w dwóch przypadkach. Jeżeli mają gwarancję, że po takim wydarzeniu zostaną zatrudnione przez firmę, w której starają się o stanowisko lub zakładają własną działalność gospodarczą. Kwoty dofinansowań są bardzo różne i pochodzą z urzędu pracy. W zależności od środków, którymi dysponuje dany urząd, średnio jest to od 2500 do 6000 zł netto. Wniosek należy pobrać ze strony powiatowego urzędu pracy i dostarczyć wraz z wymaganymi załącznikami osobiście lub drogą pocztową do urzędy pracy.

Jeżeli masz dodatkowe pytania, nasz dział szkoleniowy chętnie udzieli Ci pomocy. Napisz maila na szkolenia@sprawnymarketing.pl lub zadzwoń 539905391.

czytaj także

10 porad, jak zdobyć nowych followersów na Instagramie

Patrycja Haremska

O autorze

Patrycja Haremska

Związana z marketingiem od początku swojej kariery zawodowej. Specjalistka ds. PR-u i content marketingu w firime KRISPOL, wcześniej social media m...

zobacz więcej artykułów >>

Zostaw komentarz

 1. Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także czterodniowa konferencja I ♥ Marketing Special Edition oraz organizowanych przez nas 31 szkoleń z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing

 2. Krzysztof

  Dofinansowanie do szkoleń występuje również w przypadku pracowników niepełnosprawnych ze środków PFRON. Warto o tym pamiętać :) Pozdrawiam.

 3. Bardzo homogeniczna ta grupa pracowników na plakacie

 4. Weronika

  Żeby skorzystać ze szkoleń dofinansowanych przez BUR, firma, która je oferuje musi znaleźć się w bazie BUR i mieć odpowiedni certyfikat. Czy Sprawmy Marketing jest w tej bazie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz imię
Napisz komentarz

Czterodniowa zgrywalizowana konferencja o marketingu :