Podpatrz konkurencję na koncie AdWords – nowa funkcja

W piątek Google ogłosił rozpoczęcie testów nowej funkcji kont AdWords, dzięki której możliwe będzie porównanie podstawowych wskaźników kampanii. Wskaźniki takie jak CTR, wyświetlenia, kliknięcia i średnia pozycja reklamy będą porównywane z uśrednionymi, zanonimizowanymi wskaźnikami reklam konkurencji. Jak to dokładnie będzie wyglądać?

Nową funkcję znajdziesz w zakładce “Możliwości” (“Opportunities”) pod nazwą “Analiza konkurencji” (tłumaczenie moje – MJ; w oryginale “Analyze competition”).

konto AdWords - Możliwości - Analiza konkurencji

Będzie tam czekać seria słupkowych wykresów pokazujących twoje wskaźniki na tle uśrednionych wskaźników konkurencji. Wykresy pokazują dane z ostatnich 2 tygodni.

AnalyzeCompetition - analiza konkurencji - wykresy

Z jaką konkurencją właściwie porównywane będą twoje wskaźniki? Wykresy zorganizowane są wg kategorii tematycznych reklamowanych usług/produktów. Kategorie tematyczne są przypisywane automatycznie, na podstawie zastosowanych słów kluczowych, tekstu reklamy i tekstu landing page’a.

Najechanie myszą na wykres spowoduje wyświetlenie nieco bardziej szczegółowego porównania. Zobaczysz nie tylko średnią wartość wskaźnika u konkurencji, ale także ich medianęoraz wartość wskaźnika u najlepszego i najgorszego z konkurentów.

Na zrzutach powyżej widać wartości przykładowej kampanii dla wskaźnika CTR. Możesz oczywiście wyświetlić także porównanie dla innych wskaźników (wyświetlenia, kliknięcia, średnia pozycja reklamy). Wszystkie dane możesz też wyeksportować do pliku .csv.

Funkcja jest na razie w fazie beta i dostępna jest na niektórych kontach z anglojęzycznym interfejsem. Udostępnienie jej wszystkim reklamodawcom ma nastąpić “niedługo” (“in the near future”).

Do tej pory reklamodawca AdWords był trochę jak pływak, który na zawodach wylosował któryś ze skrajnych torów. Pływacy nie lubią toru 1. i 8. m.in. dlatego, że mają ograniczone możliwości śledzenia poczynań konkurencji. Nowa funkcja przenosi reklamodawcę bliżej środka basenu i kończy z jego “samotnością”. Do tej pory konto AdWords pozwalało zorientować się tylko w skuteczności własnych działań, ale trudno było odnieść ją do skuteczności konkurencji. Teraz reklamodawca łatwiej ustali “czy można było zrobić to lepiej”.

————————-
Grafika w nagłówku znaleziona w serwisie kaboompics.com

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *